კანონგარეშე აქტორების სამართლებრივი სტრატეგიები მიზნობრივი ცალმხრივი სანქციების წინააღმდეგ
აშშ-ის ხაზინის მიერ საქართველოს ყოფილ გენერალურ პროკურორ ოთარ ფარცხალაძისთვის ქონებრივი სანქციების დაწესებამ საქართველოს მმართველ რეჟიმზე განჭვრეტადად პანიკური ეფექტი მოახდინა. პატრონალური რეჟიმის ბუნებიდან გამომდინარე, საჭირო გახდა რეჟიმის კლიენტებისა და მისი ინსტრუმენტების მოლოდინების დაცვა და მათი დარწმუნება რეჟიმის შიდა და საგარეო პატრონების ქმედითობაში.
საკუთარი მიზნების მისაღწევად, რეჟიმს ისევ დასჭირდა სამართლის ინსტრუმენტალიზაციის სტრატეგიების მოძიება. რეჟიმის სპიკერი და მისი სამართლებრივი ელიტის თავკაცი, საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი ირაკლი კობახიძე, კვლავ მოგვევლინა რეჟიმის მიერ სამართლით ჯამბაზობის მთავარ აქტორად.
კობახიძის მიერ ფარცხალაძისათვის დაწესებული სანქციების წინააღმდეგ მოხმობილი სამართლებრივი არგუმენტების უმეტესობა გლობალურად კარგად გამოცდილია იმ კანონგარეშე აქტორების (რეჟიმები, ინდივიდები, იურიდიული პირები) მიერ, რომლებიც სტრატეგიულად, სამართლებრივი ინსტრუმენტების ბოროტად გამოყენებით, სანქციებსა და მათ შედეგებთან დაპირისპირებას ცდილობენ.
ქვემოთ მიმოვიხილავთ როგორც თავად ფარცხალაძისთვის დაწესებული სანქციების სამართლებრივ ხასიათს, ისე მათ წინააღმდეგ სამართლებრივი ბრძოლის სტრატეგიებს ამ სანქციების ადრესატების მიერ. ამ მიმოხილვის შემდეგ, ცხადი ხდება, თუ საიდან და ვისგან სესხულობს საქართველოს მმართველი რეჟიმი სამართლებრივი ინსტრუმენტების ბოროტად გამოყენების ტაქტიკებსა და ინსტრუმენტებს.
რა არის ცალმხრივი, მიზნობრივი, ინდივიდუალიზებული, ე.წ. "ჭკვიანი სანქციები"?
საერთაშორისო ურთიერთობებსა და საერთაშორისო სამართალში სანქციების ცენტრალური სამართლებრივი ჩარჩო გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წესდების მე-6 თავით განისაზღვრება. სანქციების ამ რეჟიმს, რომელსაც გაეროს უშიშროების საბჭო ადგენს და აღასრულებს, მრავალი დეფექტი აქვს. გაეროს მიერ ქვეყნებისთვის დაწესებული ზოგადი ეკონომიკური ემბარგოები ხშირად დამანგრეველი პირდაპირი და არაპირდაპირი ეფექტებით ხასიათდება და განურჩეველი მოქმედების გამო, აზიანებს ისეთ პირებსაც, რომლებსაც სანქციების საფუძვლად მიჩნეულ დარღვევებზე ინდივიდუალური პასუხისმგებლობა არ ეკისრებათ.
გაეროს სისტემაშივე, განსაკუთრებით, ტერორიზმთან ბრძოლის კონტექსტში, შეიქმნა მიზნობრივი, ინდივიდუალიზებული სანქციების მექანიზმი, რომელიც ბევრად მოქნილი, შედეგიანი და ადამიანის უფლებების მოთხოვნებთან თავსებადია. მიზნობრივ, ინდივიდუალიზებულ სანქციებს, ამ თვისებების გამო, "ჭკვიან სანქციებადაც" მოიხსენიებენ.
გაეროს სისტემაში დაწესებული „ჭკვიანი სანქციები“ მიეკუთვნება უნივერსალურ სანქციებს, რამდენადაც მათი შესრულება საყოველთაოდ არის სავალდებულო. თუმცა გაეროს უნივერსალური სისტემის მიღმა, დიდი გლობალური აქტორები, როგორებიც არიან ევროპის კავშირი და აშშ, ცალმხრივ სანქციებსაც აწესებენ. თავის მხრივ, ცალმხრივი სანქციები რამდენიმე კატეგორიად იყოფა, მოიცავს როგორც მოგზაურობისა და სავიზო შეზღუდვებს, ისე ეკონომიკურ სანქციებსაც, ქონების დაბლოკვის ჩათვლით.
აშშ-ში ეკონომიკური სანქციების დაწესების საკანონმდებლო საფუძველს ქმნის რამდენიმე საკანონმდებლო აქტი, მათ შორის, ცენტრალურია International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) (1977) (საერთაშორისო საგანგებო მდგომარეობების ეკონომიკური უფლებამოსილებების შესახებ აქტი) და National Emergencies Act (1976) (ეროვნული საგანგებო მდგომარეობების აქტი). ამ აქტების საფუძველზე, აშშ-ის პრეზიდენტს დელეგირებული აქვს ფართო დისკრეცია, საგარეო პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად, გამოაცხადოს საგანგებო მდგომარეობა და გამოიყენოს სანქციები, მათ შორის, მიზნობრივი სანქციებიც.
ფარცხალაძის მიმართ ხაზინის, კერძოდ, მისი დანაყოფის OFAC (საგარეო აქტივების კონტროლის ოფისი) მიერ დაწესებული სანქციები დეტალურად წესრიგდება აშშ-ის პრეზიდენტის ნორმატიული აქტებით (ბრძანებებით), რომლებიც, რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ, პრეზიდენტმა ობამამ დააწესა, ხოლო რუსეთის მიერ უკრაინაში ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის განახლების შემდეგ, 2022 წელს, პრეზიდენტმა ბაიდენმა გააფართოვა.
ცალმხრივი სანქციების პრაქტიკა შეესაბამება საერთაშორისო სამართალს, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის ჩათვლით
ფარცხალაძისთვის დაწესებულ სანქციებზე საქართველოს მმართველი რეჟიმის სამართლებრივი ელიტების პირველი სტრატეგია სარკესავით აირეკლავს ამ სანქციების ადრესატების მიერ გამოყენებულ პირველ ტაქტიკას: მათ საერთაშორისო სამართალთან და განსაკუთრებით, ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართალთან წინააღმდეგობის მტკიცებას.
აღნიშნული სტრატეგიები კარგად არის ნაცადი სანქციების სხვა ადრესატების მიერ და როგორც საერთაშორისო სასამართლოების იურისპრუდენციაში, ისე აკადემიურ დოქტრინაშიც ჩამოყალიბებულია კონსენსუსი, რომ ცალმხრივი ინდივიდუალიზებული სანქციები, მათ შორის, აშშ-ის მიერ დაწესებული, საერთაშორისო სამართალსა და ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამება.
ამ მხრივ, აშკარა სიცრუეა კობახიძის თავდაპირველი არგუმენტი, რომ ე.წ. „ჭკვიანი სანქციები“, ზოგადად, სისხლისსამართლებრივ სანქციას უტოლდება და მათ მიმართ სისხლისსამართლებრივი სანქციის მოქმედი სტანდარტები გამოიყენება. პირიქით, Al Dulimi-ს საქმეში, სტრასბურგის სასამართლომ გაეროს უშიშროების საბჭოს მიერ დაწესებული „ჭკვიანი სანქციები“ კონვენციის მე-6 მუხლის (სამართლიანი სასამართლოს უფლება) სამოქალაქო სამართლებრივი პროცესის გარანტიების ნაწილში შეაფასა.
„ჭკვიანი სანქციების“ შესახებ იურისპრუდენცია როგორც ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, ისე ევროპის კავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოსა და აშშ-ის სასამართლოებში, არ ავითარებს ამგვარ მსჯელობას და არც „ჭკვიანი სანქციების“ ადამიანის უფლებებთან ზოგად შესაბამისობაზე მსჯელობს.
მეტიც, როგორც ამ იურისპრუდენციის შესწავლა გვიჩვენებს, სასამართლოები უმეტესად არ განიხილავენ ამ სანქციებთან დაკავშირებულ საჩივრებს არსებით უფლებებზე (საკუთრების უფლება, გადაადგილების თავისუფლება) თუ ამას საქმის უნიკალური გარემოებები არ მოითხოვს (მაგ. Nada-ს საქმეში პირადი და ოჯახური ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება) და შემოიფარგლებიან უმთავრესად პროცედურული უფლებების განხორციელების შემოწმებით.
შედეგად, „ჭკვიანი სანქციების“ რეჟიმები ითვალისწინებენ სათანადო პროცედურულ გარანტიებს, სასამართლო კონტროლის ჩათვლით, რაც მათ საერთაშორისო ადამიანის უფლებებთან შესაბამისად აქცევს. აშშ-ის „ჭკვიანი სანქციებიც“, ხაზინის მიერ დაწესებული ქონების დაბლოკვის ჩათვლით, მოიცავს ადამიანის უფლებების მოთხოვნებიდან გამომდინარე ყველა პროცედურული დაცვის საშუალებას.
გადაწყვეტილება სანქციებზე მიიღება აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვადასხვა კომპეტენტური ორგანოს თანამონაწილეობით (Interagency review). ამ პროცესში ჩართული ორგანოები გაცვლიან და ამუშავებენ მათ ხელთ არსებულ მტკიცებულებებს, მსჯელობენ სანქციების გამოყენების დასაბუთებულობისა და მიზანშეწონილობის შესახებ და მხოლოდ ამის შემდეგ იღებენ შესაბამის გადაწყვეტილებას.
გადაწყვეტილების მიღებისა და დასაბუთების ასეთი პროცედურა ზრდის დასაბუთების ხარისხს და ამცირებს სასამართლო კონტროლის დროს გადაწყვეტილების გაუქმების შანსებს. სასამართლო კონტროლამდე, სანქციის ადრესატ პირებს სანქციის დამწესებელი აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოებისთვის მიმართვა თვითონაც შეუძლიათ. მათგან ისინი იღებენ გადაწყვეტილების დეტალურ დასაბუთებას, რომელიც, გასაჩივრების შემთხვევაში, ასევე წარედგინება სასამართლოსაც. აშშ-ის სასამართლოები აღმასრულებელი ხელისუფლების მიმართ, საგარეო და ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის განხორციელების საკითხებზე, ფართო დათმობითი პოლიტიკით გამოირჩევიან.
ადმინისტრაციული პროცესის აქტის (APA) სტანდარტების გამოყენებით, სანქციებზე გადაწყვეტილებები მოწმდება ნაკლებ მომთხოვნი სტანდარტით. კერძოდ, ეს გადაწყვეტილებები გაუქმებას ექვემდებარება მხოლოდ მაშინ, თუ ისინი „თვითნებური და კაპრიზულია.“ როგორც ვთქვით, ყველა სანქცია ღრმა უწყებათაშორისი პროცესის საფუძველზე და სათანადო დასაბუთებითაა გამოცემული, რაც, პრაქტიკულად, გამორიცხავს, რომ სასამართლომ ისინი „თვითნებურად და კაპრიზულად“ მიიჩნიოს.
კიდევ ერთი წარუმატებელი სამართლებრივი სტრატეგია, რომელსაც საქართველოს მმართველი რეჟიმი ეყრდნობა, ასევე ნაცადი და მყარი სამართლებრივი დასაბუთებით არის უარყოფილი როგორც ევროპის კავშირში, ისე აშშ-ში. კერძოდ, რეჟიმი აშშ-სგან ითხოვს იმ მტკიცებულებებს, მათ შორის, სადაზვერვო და სხვა საიდუმლო მტკიცებულებებს, რომლებიც სანქციებს საფუძვლად დაედო.
სანქციების ადრესატები აქამდე ასაჩივრებდნენ, რომ სანქციების საფუძველი არ შეიძლებოდა ყოფილიყო სადაზვერვო ან სხვა კლასიფიცირებული ინფორმაცია და იმ შემთხვევაში, თუ დასაშვები იქნებოდა ასეთ მტკიცებულებებზე დაყრდნობა, ისინი საჯარო უნდა ყოფილიყო.
ევროპის კავშირისა და აშშ-ის სასამართლოებმა ამ კითხვებს მკაფიო სამართლებრივი პასუხი გასცეს. პირველ რიგში, კლასიფიცირებულ მტკიცებულებებზე დაყრდნობით სანქციების გამოცემა არ არღვევს ადამიანის უფლებებს. რაც შეეხება ასეთ ინფორმაციაზე წვდომას: კლასიფიცირებული მტკიცებულებების გამოყენებისას, არსებობს მხოლოდ მათი ზოგადი დახასიათების ვალდებულება, მათი დეტალების, მათ შორის, სადაზვერვო მეთოდებისა და წყაროების გამჟღავნების გარეშე, რადგან მათი გამჟღავნება ძირს გამოუთხრიდა ეროვნულ უსაფრთხოებას. ევროპის კავშირის სასამართლოებმა შეიმუშავეს პროცედურები, რათა სასამართლოები, სასამართლო კონტროლის განხორციელების დროს, კლასიფიცირებულ მტკიცებულებებს იმ ფორმით გაეცნონ, რომ ეროვნულ უშიშროებას საფრთხეები არ შეექმნას.
ფარცხალაძის მიმართ გამოცემული სანქცია ამ სტანდარტს სრულად აკმაყოფილებს. მითითებულია კლასიფიცირებული მტკიცებულების ზოგადი შინაარსი: ფარცხალაძე თანამშრომლობს რუსეთის უსაფრთხოების ფედერალურ სამსახურთან. დასახელებულია ამ სამსახურში მისი კურატორი ზემდგომი ოფიცერი-ონიშენკო. ასევე მის მიერ ФСВ-სთვის შესრულებული სამუშაოს ზოგადი აღწერა: საქართველოს პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ პროცესებზე რუსეთის სასარგებლო ზემოქმედება.
შესაბამისად, ფარცხალაძის მიმართ სანქციებით დაცულია ადამიანის უფლებების ყველა პროცედურული სტანდარტი. მას ამ პროცედურული უფლებებით დამატებით სარგებლობა შეუძლია, თუ სანქციების გასაჩივრებას აშშ-ის სამართლის სისტემაში მოინდომებს.
რაც შეეხება საქართველოს რეჟიმის მიერ ფარცხალაძის სანქცირების საფუძვლად გამოყენებული კლასიფიცირებული მტკიცებულებების მოთხოვნას, ეს, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის ან საერთაშორისო საჯარო სამართლის პერსპექტივიდან, იმგვარი სამართლებრივი აბსურდია, რომ დამატებით კომენტარს არ საჭიროებს.
ექსტრატერიტორიულობის წინააღმდეგ - კანონგარეშე რეჟიმების ბოლო ხელმოსაჭიდი
როგორც აღვნიშნეთ, გაეროს სისტემის მიღმა დაწესებული „ჭკვიანი სანქციები“ არ ატარებს უნივერსალურ ხასიათს. თუმცა მათი უნივერსალიზაცია მაინც შესაძლებელია, მათთვის ექსტრატერიტორიული ეფექტების მინიჭებით. კერძოდ, მაგალითისთვის, აშშ-ის მიერ დაწესებული სანქციები ეხება არა მხოლოდ აშშ-ის პირებს, არამედ უცხო ქვეყნების მოქალაქეებსაც. თეორიულად, საქმე გვაქვს სხვა ქვეყნების იურისდიქციაში შეჭრასთან, რაც არის კიდეც ისეთი რეჟიმების საყვარელი არგუმენტი, როგორიც ირანის ისლამური რესპუბლიკაა. თუმცა ცალმხრივი სანქციების აღსრულება, რეალურად, მხოლოდ აშშ-ის იურისდიქციის ფარგლებში ხორციელდება და ნამდვილ იურისდიქციულ კონფლიქტთან საქმე არ გვაქვს.
ექსტრატერიტორიულობის ეფექტი ანუ სხვა ქვეყნების მიერ ამ სანქციებზე ნებაყოფილობითი მიერთება და აღსრულება არაპირდაპირი მექანიზმებით მიიღწევა. კერძოდ, აშშ-ისა და ევროკავშირის როლიდან გამომდინარე, გლობალურ ეკონომიკურ და ფინანსურ სისტემაში მათი იურისდიქციის ქვეშ მოქმედ ინსტიტუტებთან და აქტორებთან წვდომისა და საქმიანობის აკრძალვას შეუძლია, რომ მესამე ქვეყნები და მათი მოქალაქეები მნიშვნელოვნად დააზრალოს. შესაბამისად, ეს მესამე ქვეყნები, ირჩევენ ცალმხრივი სანქციების ნებაყოფილობითი აღსრულების გზას.
ამრიგად, როგორც ცალმხრივი სანქციები, ისე მათი ნებაყოფლობითი აღსრულების პრაქტიკა სხვა ქვეყნების მიერ სრულიად თანხვედრილია საერთაშორისო სამართალთან.
ამის მიუხედავად, სანქციების ადრესატი ზოგიერთი ქვეყანა ირჩევს გზას, რომ „სუვერენიტეტისტულ“ არგუმენტებზე დაყრდნობით შეზღუდოს ცალმხრივი სანქციების ექსტრატერიტორიული ეფექტი საკუთარ ტერიტორიაზე ან საკუთარი მოქალაქეების მიმართ. ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებლის მიერ გამოცემული ბრძანებით, საქართველოს პოლიტიკურმა რეჟიმმა სწორედ ეს გზა აირჩია. თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ასეთ ზომებს არსებითი გავლენა არ აქვს ცალმხრივი სანქციების შედეგიანობაზე და მათი მიღება უფრო სიმბოლური აქტია, ვიდრე რაიმე არსებითი შედეგის მომტანი.
საქართველოს მმართველმა რეჟიმმა ოთარ ფარცხალაძის სანქციების წინააღმდეგ გამოიყენა ყველა შესაძლო სამართლებრივი სტრატეგია, რომლებსაც, საერთაშორისო პრაქტიკაში, ასეთი სანქციების ადრესატები მიმართავენ. ცხადადაა გამოხატული აღნიშნული სტრატეგიების ინსტრუმენტალიზება რეჟიმის მიერ ძალაუფლების შენარჩუნების მიზნებისთვის. ამას ადასტურებს ისიც, რომ, საერთაშორისო სამართლებრივი პერსპექტივიდან, რეჟიმის მიერ ადაპტირებული სამართლებრივი არგუმენტების ხარისხი კრიტიკულ შეფასებას ვერ უძლებს და ხშირად ზედაპირზევე აბსურდულია.

photo credit: Russia Briefing
The decision by the United States Department of the Treasury to impose property sanctions against the former Prosecutor General of Georgia, Otar Partskhaladze, has caused an anticipated panic effect within Georgia's ruling regime. Given the nature of the patronalistic regime, it has become necessary to protect the expectations of the regime's clients and its instruments and assure them of the credibility of the regime's domestic and foreign patrons.
In order to achieve its own goals, the regime once again faced the need to find strategies for the instrumentalization of the law. The spokesperson for the regime and simultaneously the leader of its judicial elite, Irakli Kobakhidze, who also leads the Parliamentary Majority, has once again assumed the role of the regime's chief actor in attempting to manipulate and twist the law.
Most of the legal arguments that Irakli Kobakhidze has put forth against the sanctions imposed on Otar Partskhaladze have been tried and tested by outlaw actors, including regimes, individuals, and legal entities, who employ a strategy of abusing legal instruments to counter sanctions and their consequences.
Below, we will examine both the legal nature of the sanctions imposed on Otar Partskhaladze and the strategies of legal defense that the targets of these sanctions seek to employ. This review will shed light on where and from whom Georgia's ruling regime borrows tactics and tools for the abuse of legal instruments.
What are unilateral, targeted, individualized, the so called “smart” sanctions?
Chapter 6 of the United Nations Charter provides the central legal framework for sanctions in international relations and international law. The type of sanctions regime adopted and implemented by the UN Security Council often has multiple flaws. General economic embargoes imposed by the UN against particular countries frequently have devastating direct and indirect effects, and due to their indiscriminate nature, they can also harm individuals who bear no individual responsibility for the transgressions that led to the sanctions.
Within the UN system, as part of the fight against terrorism, a targeted and individualized sanctions mechanism was created, which is significantly more flexible, results-oriented, and compatible with human rights requirements. Due to these features, targeted and individualized sanctions are often referred to as "smart sanctions."
"Smart sanctions" imposed within the UN system belong to the universal sanctions category since their enforcement is mandatory worldwide. However, beyond the UN's universal system, major global actors such as the European Union and the USA also impose unilateral sanctions. Unilateral sanctions can be further divided into several categories, including travel and visa restrictions, as well as economic sanctions such as property blocking.
In the USA, there are several legal acts that provide the legislative basis for the imposition of economic sanctions. Among these acts, the central ones are the International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) (1977) and the National Emergency Act (1976). Under the authority granted by these acts, the US President has substantial discretion to declare a national emergency and use sanctions, including targeted sanctions, to achieve foreign policy objectives.
The sanctions against Otar Partskhaladze, imposed by the US Department of the Treasury, particularly by its Office of Foreign Assets Control (OFAC), are meticulously governed by normative acts (decrees) issued by the US President. These decrees were initially imposed by President Obama after Russia's annexation of Crimea, and President Biden expanded them following Russia's decision to resume large-scale military aggression against Ukraine.
Practice of Unilateral Sanctions Are Compatible with the International Law, Including International Law of Human Rights
The first strategy employed by Georgia's ruling regime's judicial elites regarding the sanctions imposed on Otar Partskhaladze mirrors the initial tactics used by the targets of those sanctions: arguing that the sanctions are in violation of international law, especially international human rights law.
These strategies have been thoroughly tested by other targets of sanctions, and there is a consensus both within the jurisprudence of international law and academic doctrine that unilateral individualized sanctions, including those imposed by the USA, are consistent with international law and international human rights standards.
In this context, Irakli Kobakhidze's initial argument that the so-called "smart sanctions" are equivalent to general criminal sanctions and subject to the same standards as criminal sanctions is patently false. On the contrary, in the Al Dulimi case, the European Court of Human Rights examined the "smart sanctions" imposed by the UN Security Council within the context of the guarantees under the civil limb of Article 6 of the Convention (the right to a fair trial).
Jurisprudence related to targeted sanctions, whether within the European Court of Human Rights, the Court of Justice of the European Union, or US courts, typically does not advance such an argument and does not delve into the general compatibility of "smart sanctions" with human rights.
Furthermore, a closer examination of this jurisprudence reveals that these courts often refrain from reviewing complaints concerning fundamental rights (such as the right to property or the right to freedom of movement) related to these sanctions, unless unique circumstances in a specific case necessitate such review (for example, the right to respect for private and family life as in the Nada case). Instead, they primarily focus on verification of the proper exercise of procedural rights.
As a result, "smart sanctions" regimes take into consideration the requisite procedural safeguards, including the oversight of the courts, making them compatible with international human rights standards. The "smart sanctions" imposed by the US, including property blocks enforced by the Treasury, incorporate all necessary procedural defenses in line with human rights requirements.
Decisions regarding sanctions are reached through an interagency review process involving various relevant branches of the executive authorities. These involved bodies exchange and evaluate the evidence at their disposal, engage in discussions on the substantiation and appropriateness of imposing sanctions, and only then make a decision.
The procedural approach to decision-making and substantiation enhances the quality of justification and reduces the likelihood of decisions being overturned through court oversight. Before court oversight comes into play, individuals targeted by sanctions have the opportunity to engage with the executive authorities directly. From these authorities, they can receive detailed justifications for their case, which will also be submitted to the court in case of an appeal. In matters involving the implementation of foreign and national security policies, US courts largely tend to defer to the executive authorities.
Under the standards of the Administrative Process Act (APA), decisions regarding sanctions are subject to a less demanding standard of review. Specifically, these decisions can only be overturned if they are deemed "arbitrary and capricious." As previously mentioned, all sanctions undergo a thorough interagency review and are supported by appropriate justifications, which effectively eliminates the possibility of courts deeming them "arbitrary and capricious."
Another unsuccessful legal strategy adhered to by Georgia's ruling regime has also been refuted by well-established and robust legal arguments in both the European Union and the USA. In particular, the regime requests that the US provide evidence, including intelligence and other classified information, that led to the imposition of sanctions.
Previously, the targets of these sanctions argued that intelligence or other classified information should not serve as the basis for sanctions. And If the use of such evidence were permitted, it should be made publicly available.
The courts of the European Union and the USA have provided clear legal responses to these questions. Firstly, the imposition of sanctions based on classified evidence does not violate human rights. Regarding access to such information, when using classified evidence, there is an obligation to characterize it only in general terms without disclosing specific details, including intelligence methods and sources, as doing so could jeopardize national security. The courts of the European Union have established procedures to ensure that during judicial oversight, the courts are acquainted with classified evidence in a manner that does not compromise national security.
The sanctions imposed against Otar Partskhaladze adhere to these standards. They reveal the general content of the classified evidence, indicating that Mr. Partskhaladze collaborates with the Russian Federal Security Service. The information also includes details about his handler and supervising officer in this capacity, Onishchenko, as well as a general description of the services Otar Partskhaladze provides for the FSB: influencing Georgian society and politics for the benefit of Russia.
Therefore, the sanctions against Otar Partskhaladze are in line with all procedural standards of human rights. Furthermore, he can make additional use of these procedural rights if he decides to appeal these sanctions in a US court.
As for the Georgian regime's demand for classified evidence that led to Otar Partskhaladze being sanctioned, it is such a legal absurdity from the perspective of both international human rights law and international public law that it no longer merits further commentary.
Against Extra-territoriality – Outlaw Regimes’ Last Line of Defense
As mentioned earlier, "smart sanctions" imposed outside the UN system do not possess a universal character. Nevertheless, it is still possible to universalize them through the granting of extra-territorial effects. For example, U.S.-imposed sanctions apply not only to U.S. citizens but also to foreign nationals. Theoretically, this could be seen as an encroachment on the jurisdiction of other countries, a favorite argument of regimes like the Islamic Republic of Iran. However, in practice, the enforcement of unilateral sanctions is confined to U.S. jurisdiction, and there is no actual conflict between different jurisdictions.
The extra-territorial effect, meaning other countries voluntarily joining and enforcing these sanctions, is achieved through indirect mechanisms. Specifically, given the roles of the U.S. and the EU, their ability to grant or deny access to institutions and actors operating under their jurisdiction in the global economic and financial system can inflict significant harm on third countries and their nationals. Consequently, these third countries choose to voluntarily enforce these unilateral sanctions.
Therefore, both unilateral sanctions and the practice of their voluntary enforcement are fully in accordance with international law.
Nevertheless, some of the countries targeted by these sanctions choose a path to limit the extra-territorial effects of unilateral sanctions within their territory or concerning their citizens by invoking "sovereignty-first" arguments. With the order issued by the acting President of the National Bank, Georgia's political regime opted for precisely that path. However, as mentioned earlier, such measures do not exert significant influence over the effectiveness of unilateral sanctions, and they are more symbolic acts than they are delivering tangible results.
Georgia's ruling regime has employed every available legal strategy used by targets of similar sanctions in international practice to counter those imposed on Otar Partskhaladze. The regime has clearly instrumentalized these strategies as a mean to maintain its power. This is further evident in the fact that the quality of legal arguments adopted by the ruling regime often falls short under critical scrutiny in the context of international law and may appear as absurd on the surface.