კავკასიის მაკროეკონომიკური ტენდენცია
პანდემიიდან მოყოლებული რუსეთ-უკრაინის ომამდე, სამხრეთ კავკასიის ეკონომიკური მდგომარეობა არასახარბიელო იყო. ამ პერიოდში რეგიონმა, პანდემიის გარდა, რამდენიმე უარყოფითი შოკი გადაიტანა. თუმცა რუსეთ-უკრაინის ომი რეგიონის ეკონომიკისთვის სარგებლის მომტანი აღმოჩნდა.
სრულიად განსხავებული სურათი იყო ფასების დინამიკის კუთხით. რეგიონში, მაღალ ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად, ორნიშნა ინფლაცია დაფიქსირდა.
ეკონომიკის ზრდა
რეგიონში პირველი შოკი ჯერ კიდევ 2020 წლის მარტში იყო, როცა რუსეთსა და საუდის არაბეთს შორის ალიანსის ჩამოშლას ნავთობის ფასების მყისიერი ვარდნა მოჰყვა. ფასების ვარდნა და მოხმარების შემცირება რეგიონზე უარყოფითად აისახება, რადგან საქართველოსა და სომხეთის სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნები და თავად აზერბაიჯანი ნავთობის წმინდა ექსპორტიორები არიან.
კავკასიის ეკონომიკები ჯერ კიდევ ნავთობის ფასების დაცემის უარყოფით შოკს განიცდიდნენ, როცა „დიდი ჩაკეტვა“ დაიწყო. პანდემიის გამო, მთავრობებმა აქტივობები შეზღუდეს, რასაც გლობალური ეკონომიკის 3.1%-იანი კლება მოჰყვა. ასეთი პროცესი განვითარდა კავკასიაშიც, რადგან სამივე ქვეყნის მთავრობებმა ჩაკეტვისა და შეზღუდვების გზა აირჩიეს. ამას კი ეკონომიკის მკვეთრი ვარდნა და მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესება მოჰყვა.
2020 წლის 27 სექტემბერს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დაიწყო ომი, რომელიც 10 ნოემბერს, აზერბაიჯანის სამხედრო ძალების მიერ ექვს რეგიონზე კონტროლის აღდგენის შემდეგ, სამმხრივ შეთანხმებაზე აზერბაიჯანის პრეზიდენტის, სომხეთის პრემიერ-მინისტრისა და რუსეთის პრეზიდენტის ხელმოწერით დასრულდა. ცხადია, ომს უარყოფითი გავლენა ჰქონდა მთლიანად რეგიონზე, მაგრამ განსაკუთრებით მძიმე აღმოჩნდა ამ ომში დამარცხებული სომხეთისთვის. 2020 წელს სომხეთის ეკონომიკა 7.2%-ით შემცირდა, რაც აზერბაიჯანის შემთხვევაში 4.2% იყო.
გრაფიკი 1: კავკასიის ქვეყნების ეკონომიკის ზრდა, %
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახურები
რეგიონისთვის მძიმე 2020 წლის შემდეგ, მომდევნო 2021 წელი სწრაფი აღდგენის პერიოდი აღმოჩნდა. თუკი 2020 წელს კავკასიის ეკონომიკა 5.5%-ით შემცირდა, 2021 წელს ეკონომიკა 7.8%-ით გაიზარდა. შედეგად, ეკონომიკის მოცულობამ, პანდემიამდე პერიოდში არსებულს, 0.7%-ით გადააჭარბა. კავკასიის ეკონომიკის აღდგენა დიდწილად საქართველოში მაღალი ზრდის ტემპს უკავშირდებოდა. საქართველოში 2021 წელს ეკონომიკა 10.4%-ით გაიზარდა, რაც პანდემიამდე პერიოდის ეკონომიკის მოცულობას 2.9%-ით აჭარბებდა.
რეგიონის ეკონომიკური მდგომარეობის სწრაფ აღდგენას რუსეთ-უკრაინის ომის ეფექტი დაემატა. ამ შემთხვევაში, ომის გავლენა რეგიონის ეკონომიკაზე დადებითი აღმოჩნდა. რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების გამო დაწყებული მიგრაციული პროცესები, რასაც „ნაწილობრივი მობილიზაციის“ გამოცხადება დაემატა, რუსეთიდან ადამიანური კაპიტალისა და შესაბამისად, ფულადი გზავნილების შემოდინების მიზეზი გახდა. ფულადი გზავნილები კი ახალისებს ადგილობრივ მოხმარებას და ეკონომიკაზე დადებითად აისახება. აქედან გამომდინარე, პოსტპანდემიური სწრაფი აღდგენის შემდეგ, სომხეთსა და საქართველოში მაღალი ეკონომიკური ზრდა შენარჩუნდა.
გრაფიკი 2: კავკასიის ეკონომიკის ზრდა და ქვეყნების წვლილი, %, პ.პ.
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახურები; ავტორის გამოთვლები
თუმცა მომდევნო წელს ფინანსური ნაკადები შენელდა. მაგალითად, 2023 წელს რუსეთიდან წმინდა გადმორიცხვების მოცულობამ 1 482.8 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც, წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით, 26.8%-ით ნაკლები იყო. ამ პერიოდში, სომხეთში მთლიანი გზავნილების მოცულობა 30.9%-ით შემცირდა. ეს ყველაფერი რეგიონის ეკონომიკის ზრდის ტემპზე აისახა. თუ წინა წელს კავკასიის ეკონომიკის ზრდა 7.8%-ს აღწევდა, 2023 წელს მხოლოდ 4.6%-ით გაიზარდა.
რეგიონის ქვეყნებიდან შედარებით მაღალი ზრდა იყო სომხეთში, სადაც რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 9.8%-ით გაიზარდა. ამავე პერიოდში, საქართველოს ეკონომიკა 7.5%-ით გაფართოვდა. აზერბაიჯანის შემთხვევაში, ეკონომიკის ზრდა 1.1%-ს აღწევდა. აზერბაიჯანის ზრდის დაბალი ნიშნული ნავთობისა და გაზის ინდუსტრიას უკავშირდება, რომელიც ამ ქვეყნის ეკონომიკის წამყვანი დარგია. მიუხედავად იმისა, რომ ომის შემდეგ ევროპისთვის ენერგიის მიწოდების ერთ-ერთ ალტერნატივად აზერბაიჯანი განიხილება, ამ უკანასკნელში ეს სექტორი შენელდა. ნედლი ნავთობის მოპოვება და გაზის სექტორი 2022 წელს 2.4%-ით შემცირდა, ხოლო 2023 წელს კი - 2.8%-ით. გასული წლის ბოლოს ეს ინდუსტრია, პანდემიამდე პერიოდთან შედარებით, 11%-ით ნაკლებია. აღნიშნული კი აზერი-ჩირაგ-გიუნაშლის საბადოებიდან ნავთობის მოპოვების ბუნებრივ კლებას უკავშირდება.
მიმდინარე წელს რუსეთიდან ადამიანური და ფინანსური ნაკადების ტემპი შემცირებულია, მაგრამ რეგიონის ეკონომიკის ზრდის ტემპი კვლავ მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება. 2024 წლის პირველ კვარტალში კავკასიის ეკონომიკა 7.1%-ით გაიზარდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში 5.3% იყო.
ამ პერიოდში საქართველოსა და სომხეთში ეკონომიკის გაფართოების ტემპი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, შენელებულია, მაგრამ აზერბაიჯანში - მკვეთრად გაზრდილი. 2024 წლის პირველი კვარტლის მდგომარეობით, სომხეთის მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის დონე 9.2%-ია, რაც 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში 11.8% იყო. საქართველოში 2023 წლის პირველ კვარტალში ეკონომიკის ზრდა 8.2%-ს შეადგენდა, რაც მიმდინარე წლის წინასწარი შეფასებით, 7.8%-ია. აზერბაიჯანში კი, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში, ეკონომიკა 4%-ით გაფართოვდა, ხოლო წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში მხოლოდ 0.4% იყო.
ფასების ზრდა
მაკროეკონომიკური მდგომარეობის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ინდიკატორი ინფლაციაა, რაც სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ცვლილებით იზომება. ხსენებულ პერიოდში ინფლაციაც მაღალი იყო, რასაც პანდემიამდე დაწყებული მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება უძღვოდა. 2020 წელს ცენტრალურმა ბანკებმა ფართო მასშტაბის მონეტარული შემსუბუქება დაიწყეს. მომდევნო წელს კი ინფლაციის ტემპი აჩქარდა, რამაც სამივე ქვეყანაში ორნიშნა მაჩვენებელს მიაღწია. ამ პერიოდში ინფლაცია ყველაზე მაღალი - აზერბაიჯანში, ხოლო შედარებით დაბალი სომხეთში იყო.
გრაფიკი 3: კავკასიის ქვეყნების მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი პერიოდის ბოლოს, %
წყარო: ცენტრალური ბანკები
კავკასიის სამივე ქვეყანაში მონეტარული პოლიტიკის მთავარ ინსტრუმენტად რეფინანსირების განაკვეთი გამოიყენება, რაც კომერციული ბანკების მიერ ცენტრალური ბანკიდან მისაღები მოკლევადიანი ფულადი რესურსების საფასურია. რეფინანსირების ზრდა ასეთი რესურსების გაძვირებაა, რაც ფულის ემისიის ტემპს ამცირებს, განაკვეთის შემცირება კი, პირიქით. ამდენად, რეფინანსირების განაკვეთის შემცირება ინფლაციის ზრდაზე აისახება.
2018 წლიდან მოყოლებული, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი მონეტარულ პოლიტიკის განაკვეთს ინტენსიურად ამცირებდა. ორი წლის განმავლობაში, 2018-19 წლებში, ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთი 13%-იდან 7.5%-ამდე შეამცირა. კლების ტენდენცია მომდევნო წელსაც გაგრძელდა. 2020 წლის ბოლოს აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკის მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი უკვე 6.25% იყო. აღნიშნულს კი ინფლაციის ზრდა მოჰყვა, რამაც მაქსიმალურ ნიშნულს, 14.1%-ს, 2023 წლის იანვარში, მიაღწია.
საქართველოს ეროვნული ბანკი 2018-19 წლებში მონეტარულ პოლიტიკას ჯერ ამსუბუქებდა, მაგრამ უკვე 2019 წლის მეორე ნახევრიდან გამკაცრება დაიწყო. 2019 წლის ბოლოს რეფინანსირების განაკვეთი 6.5%-იდან 9%-ამდე იყო გაზრდილი. ამის მიზეზი აჩქარებული ინფლაცია და მომდევნო პერიოდისთვის ფასების მაღალი ზრდის მოლოდინი აღმოჩნდა. მიუხედავად ინფლაციური ფონისა, 2020 წელს ცენტრალური ბანკის პოლიტიკა მონეტარული შერბილებისკენ შეიცვალა. ამ პერიოდში ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთი 9%-იდან 8%-ამდე შეამცირა. გარდა ამისა, მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქებისთვის საზედამხედველო და სხვა ინსტრუმენტებიც ფართოდ გამოიყენა. შედეგად, აღმოჩნდა, რომ ცენტრალურმა ბანკმა, შემსუბუქების პოლიტიკით, თავის უპირველეს მიზანზე უარი თქვა და საკუთარი მონეტარული პოლიტიკის წესს გადაუხვია, რადგან პოლიტიკის ცვლილების დროს, სამომხმარებლო ფასების ზრდა 7%-ამდე იყო და თავად ეროვნული ბანკის შეფასებით, სამიზნე 3%-იან მაჩვენებელზე მაღალი ინფლაციური მოლოდინები არსებობდა.
საქართველოს ეროვნული ბანკის ექსპანსიური მონეტარული პოლიტიკის შემდეგ, სამომხმარებლო ფასების დონის ზრდის ტემპი უფრო აჩქარდა, ხოლო ინფლაციამ მაქსიმალურ ნიშნულს, 13.9%-ს, 2021 წლის დეკემბერში მიაღწია. წელიწად-ნახევარი სამომხმარებლო ფასების დონის წლიური ზრდა ორნიშნა მაჩვენებელზე რჩებოდა, ხოლო ოთხი წლის განმავლობაში სამიზნე ნიშნულს აჭარბებდა.
გრაფიკი 4: კავკასიის ქვეყნების სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ცვლილება, %
ინფლაცია სომხეთშიც სამიზნე მაჩვენებელს აჭარბებდა, მაგრამ - უფრო ნაკლები ნიშნულითა და უფრო მცირე დროით, ვიდრე საქართველოსა და აზერბაიჯანში.
სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2019 წლიდან დაიწყო. ამ წლის ბოლოს რეფინანსირების განაკვეთი 6%-იდან 5.5%-ამდე შემცირდა, ხოლო უკვე 2020 წლის ბოლოს 4.25% შეადგენდა. საქართველოსა და აზერბაიჯანისგან განსხვავებით, სომხეთში პოლიტიკის შერბილება დაბალი ინფლაციის ფონზე წარიმართა. 2019 წელის საშუალო წლიური ინფლაცია 1.4%-ს შეადგენდა, ხოლო 2020 წელს - 1.2%-ს. ეს კი, იმავე პერიოდში, საქართველოსა და აზერბაიჯანის ნიშნულებს 2-ჯერ და 4-ჯერ ჩამორჩებოდა.
მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქებას 2021 წლიდან ინფლაციის ტემპის აჩქარება მოჰყვა სომხეთშიც. 2021 წელს სამომხმარებლო ფასების დონის წლიური ზრდის ტემპი, საშუალოდ, 7.2% იყო. ინფლაცია მომდევნო წელს უფრო მაღალ ნიშნულზე ავიდა. ინფლაციის დონემ ორნიშნა მაჩვენებელს, 10.3%ს, წორედ 2022 წლის ივნისში მიაღწია, რაც მომდევნო თვიდან ერთნიშნა ზრდის ტემპს დაუბრუნდა. ამრიგად, კავკასიის სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით, სომხეთში ორნიშნა ინფლაცია მხოლოდ ერთ თვეს დაფიქსირდა.
მონეტარული პოლიტიკის გამკაცრებაც უფრო ადრე სომხეთმა დაიწყო. 2021 წლის დასაწყისში რეფინანსირების განაკვეთი 4.25%-იდან 5.25%-ამდე იყო გაზრდილი და მატება ინტენსიურად, 2023 წლის პირველი ნახევრის ჩათვლით გაგრძელდა. ამ წლის მეორე კვარტლის ბოლოს სომხეთში რეფინანსირების განაკვეთი 10.75%-ს შეადგენდა, როცა სამომხმარებლო ფასების დონე პირველად შემცირდა და ტენდენცია დეფლაციაში გადავიდა. მიმდინარე ეტაპზე, სომხეთში ინფლაცია 0.3%-ია, ხოლო ცენტრალური ბანკის პოლიტიკის განაკვეთი 8.25%-იან ნიშნულს იკავებს.
საქართველოშიც დაახლოებით ამ დროიდან დაიწყო რეფინანსირების განაკვეთის ზრდა, მაგრამ უფრო ნელი ტემპით. 2021 წლის პირველი კვარტლიდან 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდამდე, რეფინანსირების განაკვეთი 8%-იდან 10%-ამდე გაიზარდა, რომლის შემდეგ, მომდევნო ერთი წელი, პოლიტიკის განაკვეთი უცვლელად შენარჩუნდა. ამის მერე, მონეტარული პოლიტიკის მკვეთრი შემსუბუქება დაიწყო, რაც არა მხოლოდ რეფინანსირების განაკვეთით განხორციელდა, არამედ მასშტაბური სავალუტო ინტერვენციების საშუალებითაც. მიმდინარე პერიოდისთვის პოლიტიკის განაკვეთი 8%-ია, ხოლო ინფლაცია 2%-იან ნიშნულზეა.
რაც შეეხება აზერბაიჯანს, ცენტრალური ბანკი მონეტარული პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს დიდხანს იკავებდა. შესაბამისად, ინფლაციის შენელება უფრო გვიან გამოვლინდა. ცენტრალურმა ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთის ზრდა 2021 წლის ბოლოს 6.25%-იდან დაიწყო, რამაც 2023 წლის მეორე კვარტალში 9%-ს მიაღწია. ამ პერიოდისთვის აზერბაიჯანის სამომხმარებლო ფასების დონის ცვლილება ნულთან ახლოსაა, ხოლო რეფინანსირების განაკვეთი - 7.25%-იან ნიშნულზე.
2020 წლიდან მოყოლებული, სამხრეთ კავკასიის რეგიონმა რამდენიმე შოკი გადაიტანა, როგორებიცაა ნავთობის ფასების ვარდნა, პანდემიის გამო ეკონომიკური აქტივობის მასშტაბური შეზღუდვები, ყარაბაღის ომი და რუსეთის მიერ უკრაინაში ფართომასშტაბიანი შეჭრა. მათგან პირველ სამს რეგიონის ეკონომიკაზე უარყოფითი გავლენა ჰქონდა, რამაც ეკონომიკის შემცირება გამოიწვია. თუმცა მომდევნო პერიოდში ეკონომიკის სწრაფი აღდგენა მოიტანა. რუსეთ-უკრაინის ომი კავკასისთვის სარგებლის მომტანი აღმოჩნდა. ომსა და მის გამო დაწესებულ სანქციებს რუსეთიდან რეგიონში ადამიანური და ფინანსური კაპიტალის შემოდინება მოჰყვა, რაც მაღალი ეკონომიკური ზრდის საწინდარი აღმოჩნდა.
რეგიონს, მაღალ ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად, მაღალი ინფლაცია ახასიათებდა. მაშინ, როცა პანდემიის პერიოდში ეკონომიკური აქტივობა მთავრობების მიერ შეიზღუდა, ცენტრალურმა ბანკებმა მონეტარული პოლიტიკის მასშტაბური შემსუბუქება დაიწყეს, რომლის ეფექტი ფასებზე დროში დაყოვნებულია. აღნიშნულის შედეგი კი მომდევნო წლებში რეგიონის ქვეყნებში ორნიშნა ინფლაცია აღმოჩნდა.
ამ ეტაპზე კავკასიის ქვეყნებში სამომხმარებლო ფასების დონის ზრდა მკვეთრად შენელებულია. პარალელურად, შენარჩუნებულია შედარებით მაღალი ეკონომიკურ ზრდა. ამდენად, ორივე პარამეტრის გათვალისწინებით, მიმდინარე პერიოდში რეგიონის მაკროეკონომიკური მდგომარეობა უკეთესია, ვიდრე წინა პერიოდში იყო.

The Macroeconomic Trends of the Caucasus
Since the outbreak of the pandemic until the Russia-Ukraine war, economic situation across the South Caucasus was unfavorable. On top of the pandemic, the region withstood several negative shocks. However, Russia-Ukraine war turned out to be beneficial for the region’s economy.
The picture in terms of price dynamics was completely different. Simultaneously with high economic growth, the region was affected by the double-digit inflation.
Economic Growth
The first in the region happened as early as in March 2020 when collapse of the alliance between Russia and Saudi Arabia was followed by immediate plummeting of oil prices. Plunging prices and reduced consumption negatively affects the region, because trade partners of Georgia and Azerbaijan, as well as Azerbaijan itself, are oil-exporter countries.
The economies of the South Caucasus were still reeling from the negative shock of oil price drop when the “Great Lockdown” started. The governments curbed activities because of the pandemic that led to the global economy shrinking by 3.1%. Similar processes were unleashed in the South Caucasus, because governments of all three countries implemented lockdowns and restrictions. This caused a sharp contraction of the economy and worsening of the population’s socio-economic situation.
On 27 September 2020 a war broke out between Armenia and Azerbaijan, which ended on 10 November, after Azerbaijan’s military restored control over six regions and President of Azerbaijan, Prime Minister of Armenia and President of Russia signed a trilateral agreement. Apparently, the war negatively affected the entire region, but it was particularly devastating for Armenia that lost the war. In 2020, Armenia’s economy shrank by 7.2% whereas economic decline was 4.2% in the case of Azerbaijan.
Figure 1: Economic Growth Rate of the South Caucasus Nations
Source: National Statistics Offices
After a troublesome 2020 for the region, the following 2021 turned out to be the year of rapid recovery. While in 2020, the economy of the Caucasus decreased by 5.5%, in 2021 economic growth reached 7.8%. As a result, size of the economy exceeded the pre-pandemic economy by 0.7%. The recovery of the Caucasus economy was largely attributable to high economic growth rate in Georgia. In 2021, Georgia’s economy increased by 10.4% and surpassed the size of pre-pandemic economy by 2.9%.
The quick recovery of the region’s economic situation was further abetted by Russia-Ukraine war. In this case, war’s impact on the region’s economy was positive. Migration processes that started as a result of international sanctions imposed on Russia which was later augmented by announcement of the “partial mobilization” led to influx of human capital and therefore remittances from Russia. In turn, remittances stimulate local consumption and is positively reflected on the economy. As a result, after rapid post-pandemic recovery, high economic growth was maintained in Armenia and Georgia.
Figure 2: Economic Growth Rate of Caucasus Economies and Contribution by Countries %, P.P
Source: National Statistics Offices ; author’s calculations
However, financial flows slowed down in the next year. For instance, net remittances from Russia in 2023 amounted to USD 1,482.8 million which as compared to the previous year’s figure was 26.8% less. In the same period, total remittances to Armenia dropped by 30.9%. All of these were reflected on the region’s economic growth rate. In 2022, Caucasus economy increased by 7.8% whereas in 2023 by merely 4.6%.
As compared to the region’s countries, Armenia had a relatively higher growth with real gross domestic product increasing by 9.8%. In the same period, Georgia’s economic growth rate amounted to 7.5% whereas in case of Azerbaijan it was 1.1%. The low figure for Azerbaijan was attributable to the oil and gas industry which is a major economic sector of the country. Despite being considered one of the alternatives to provide energy to Europe, the energy sector in Azerbaijan has in fact slowed down. Extraction of raw oil as well as gas sector decreased by 2.4% in 2022 whereas in 2023 drop was 2.8%. At the end of the previous year, this industry is 11% less as compared to the pre-pandemic period. This is precipitated by natural decline in oil extraction at Azeri-Chirag-Gunashli oilfields.
The pace of human and financial flows from Russia is lower this year, although regional economic growth remains at a high level. In the first quarter of 2024, economy of the Caucasus increased by 7.1% whereas as compared to the same period of the previous year, it was 5.3%.
In this period, economic expansion rate in Georgia and Armenia is slower as compared to the same period of the previous year, albeit it increased sharply in Azerbaijan. As of the first quarter of 2024, Armenia’s total GDP growth rate is 9.2% whereas in the same period of 2023 it was 11.8%. In Georgia, economic growth rate in the first quarter of 2023 was 8.2% whereas according to preliminary data it will be 7.8% in the same period of this year. However, in Azerbaijan, economy grew by 4% in the first quarter whereas growth rate in the same period of the previous year was merely 0.4%.
Price Growth
Another important indicator of a macroeconomic situation is inflation which measured by changes in consumer price index. In the abovementioned period inflation too, was high which was preceded by monetary easing launched prior to the pandemic. In 2020, Central Banks started massive monetary easing. In the next year, inflation rate accelerated and reached double-digits in all three countries. In this period, Azerbaijan recorded the highest inflation rate whereas it was the lowest in Armenia.
Figure 3: Monetary Policy Rate of the Caucasus Countries by the End of Period, %
Source: Central Banks
In all three countries of the Caucasus, refinancing rate, which is the price commercial banks pay to receive short-term monetary resources from Central Bank, is used as a key monetary policy instrument. An increase in the refinancing rate makes these resources more expensive, which reduces monetary emission rate, whereas cutting the rate has the opposite effect. Therefore, reduction of refinancing rate affects inflation rate.
Since 2018, Azerbaijan’s Central Bank has been actively cutting monetary policy rate. Over the course of two years, the Central Bank decreased refinancing rate from 13% to 7.5% and this trend of reduction continued in the next year. At the end of 2020, Azerbaijani Central Bank’s monetary policy rate was already 6.25%. This led to inflation growth which peaked in January 2023, reaching 14.1%.
Georgia’s National Bank in 2018-2019, initially pursued easing of monetary policy but switched to tightening as early as from the second half of 2019. At the end of 2019, refinancing rate has already increased from 6.5% to 9%. The reason behind this was accelerated inflation and expected sharp price growth for the subsequent period. Despite inflationary background, in 2020, Georgia’s National Bank renewed its monetary easing policy, cutting the refinancing rate from 9% to 8%. In addition, the National Bank also robustly used supervising and other instruments for easing of monetary policy. As a result, it turned out that through this easing policy, the National Bank rejected its principal goal and deviated from its monetary policy rule, because at time of policy change, consumer price growth was around 7% and according to National Bank’s assessment, it was expected that inflation would be higher than the target figure of 3%.
As a result of Georgia’s National Bank’s expansionary monetary policy, consumer price growth rate further accelerated whereas inflation peaked at 13.9% in December 2021. For the 1.5 years, annual growth of rate consumer prices remained in double-digits, and over four years it stayed above target figure.
Figure 4: Changes in Consumer Price Index Across the Caucasus Countries, %
Inflation in Armenia was also above target figure, but to a lesser extent and for a shorter time as compared to Georgia and Azerbaijan.
Armenia’s Central Bank started to ease monetary policy since 2019. At the end of that year, refinancing rate was cut from 6% to 5.5% whereas at the end of 2020 it was already slashed further to 4.25%. As opposed to Georgia and Azerbaijan, monetary easing in Armenia was implemented amid lower inflation. Average annual inflation for 2019 was 1.4% and for 2020 – 1.2%. This is two times and four times less as compared to Georgia’s and Azerbaijan’s figures, respectively, in the same period.
In Armenia too, monetary policy easing was followed by accelerated inflation from 2021. Average annual consumer price growth in 2021 was 7.2% on average. Inflation increased further in the next year and reached double-digit 10.3% in June 2022, then returning to single-digit growth rate from the very next month. Therefore, in contrast to other countries of the Caucasus, the consumer price growth rate in Armenia was in double digits for only one month.
Armenia was among the first to initiate monetary tightening. In early 2021, the refinancing rate increased from 4.25% to 5.25%, and this upward trend continued intensively through the first half of 2023. By the end of the second quarter of 2023, Armenia's refinancing rate had reached 10.75%, coinciding with the first decrease in the consumer price growth rate and a shift towards deflation. Currently, Armenia's inflation rate stands at 0.3%, with the Central Bank's monetary policy rate set at 8.25%.
Around the same time, Georgia also began to increase its refinancing rate, albeit at a slower pace. From the first quarter of 2021 to the corresponding period in 2022, the refinancing rate rose from 8% to 10%. Subsequently, this rate remained unchanged for the next year. Later, the National Bank pursued a sharp easing of monetary policy, achieved not only through adjustments in the refinancing rate but also through extensive foreign exchange interventions. Currently, Georgia's policy rate stands at 8%, and inflation hovers around 2%.
Azerbaijan, in contrast, initially hesitated to tighten its monetary policy, leading to delayed inflation slowdown. By the end of 2021, Azerbaijan's Central Bank began to increase the refinancing rate from 6.25%, reaching 9% by the second quarter of 2023. Currently, consumer price changes in Azerbaijan are close to zero, with the refinancing rate set at 7.25%.
Since 2020, the South Caucasus has experienced several shocks, including the oil price crash, extensive economic activity restrictions due to the pandemic, the Karabakh war, and Russia's large-scale invasion of Ukraine. The first three events had a negative impact on the region's economy, resulting in economic contraction. However, subsequent periods saw rapid economic recovery. The Russia-Ukraine war unexpectedly benefitted the Caucasus by driving an influx of human and financial capital from Russia, which proved pivotal in achieving high economic growth rates.
Together with the robust economic growth, the region has also faced significant inflation. When governments restricted economic activity during the pandemic, Central Banks responded with extensive monetary easing, which typically has a delayed effect on prices. Double-digit inflation in the region’s countries turned out to be the result of that policy.
Currently, consumer price growth rate across the Caucasus countries have been significantly slowed down. At the time, relatively high economic growth still continues. Therefore, taking into account both of these parameters, currently region’s macroeconomic situation is better as compared to the previous period.