ტრამპი ჰარვარდის წინააღმდეგ: მიზეზები, განვითარება და მოლოდინები
2024 წლის აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების კამპანიის დროს, დონალდ ტრამპის ერთ-ერთი დაპირება იყო ფედერალური დაფინანსებისა და აკრედიტაციის გადახედვა ისეთ უნივერსიტეტებში, რომლებიც, კამპუსებში ანტისემიტური განწყობების წინააღმდეგ, შესაბამის ზომებს არ იღებდნენ. ოვალურ კაბინეტში დაბრუნების შემდეგ, მან დაპირების შესრულება მალევე დაიწყო.
29 იანვარს, მისი მეორე ვადის დაწყებიდან რამდენიმე დღეში, ტრამპმა ხელი მოაწერა აღმასრულებელ ბრძანებას, რომელიც ანტისემიტიზმის წინააღმდეგ მთავრობის ძალისხმევის გამკაცრებას მოითხოვდა, მათ შორის, იმ მოტივით, რომ 2023 წლის 7 ოქტომბრის თავდასხმის შემდეგ, ებრაელ სტუდენტებს უნივერსიტეტებში ავიწროებდნენ.
ტრამპის აღმასრულებელი ბრძანების ნაწილი იყო ანტისემიტიზმთან ბრძოლისთვის ფედერალური სამუშაო ჯგუფის შექმნაც, რომელიც 10 ამერიკული უნივერსიტეტის, მათ შორის, ჰარვარდის კამპუსს ეწვია, არსებული ვითარება შეაფასა და მოგვიანებით, აპრილში, ჰარვარდის ანტისემიტიზმის საკონსულტაციო ჯგუფთან ერთად, კვლევის ანგარიშები გამოაქვეყნა, კამპუსში ანტისემიტური და ანტიმუსლიმური განწყობების შესახებ. ანგარიშის მიხედვით, ებრაელი და მუსლიმი სტუდენტები ხშირად იყვნენ აკადემიური და სოციალური იზოლაციის, შეურაცხყოფისა და ჩაგვრის ობიექტები. ასევე, მუსლიმი და ებრაელი სტუდენტების 47% და 15% კამპუსში თავს უსაფრთხოდ არ გრძნობს, ხოლო მუსლიმი და ებრაელი სტუდენტების 97% და 61% თვლის, რომ საკუთარი პოლიტიკური შეხედულებების ღიად გამოხატვა მათ როგორც აკადემიურად, ისე პერსონალურად დააზიანებთ.
ტრამპის ადმინისტრაციამ ასევე განსაზღვრა ის სფეროები, რომლებშიც ჰარვარდს რეფორმები უნდა გაეტარებინა, თუკი უნივერსიტეტს მთავრობისგან დაფინანსების მიღება კვლავ სურდა. ეს მოიცავდა: მიღებისა და დაქირავების პრაქტიკებს, რომლებიც გამოკვეთილად დაფუძნებული იქნებოდა აკადემიურ მიღწევებზე, მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის პროგრამების (DEI) გაუქმებასა და „ამერიკული ღირებულებების მიმართ მტრულად განწყობილი" უცხოელი სტუდენტების მიღების შეზღუდვას. ადმინისტრაციის ზეწოლის კამპანია მნიშვნელოვნად გაძლიერდა აპრილში, მას შემდეგ, რაც უნივერსიტეტმა განაცხადა, რომ თეთრი სახლის მოთხოვნებს არ შეასრულებდა.
ტრამპის ადმინისტრაციის სტრატეგია
2024 წლის აგვისტოში ალან გარბერი ჰარვარდის პრეზიდენტად დაინიშნა. მან თანამდებობაზე კლოდინ გეი ჩაანაცვლა, რომელიც 2024 წლის იანვარში, საჯარო კრიტიკის შემდეგ, გადადგა. გარბერმა, მთავრობის მოთხოვნების საპასუხოდ, ცვლილებები გაატარა, მათ შორის, მიიღო ანტისემიტიზმის ახალი ფორმალური განმარტება. თუმცა, ტრამპის ადმინისტრაციისა და სხვა რესპუბლიკელი კონსერვატორების აზრით, ჰარვარდმა ებრაელი სტუდენტები საკმარისად არ დაიცვა. 11 აპრილს ჰარვარდისთვის გაგზავნილ წერილში ტრამპის ადმინისტრაციამ უნივერსიტეტის რამდენიმე პროგრამა, მათ შორის, ახლო აღმოსავლეთის კვლევითი ცენტრი და ღვთისმეტყველების სკოლა, კამპუსში ანტისემიტური განწყობების გაღვივებასა და იდეოლოგიურ მიკერძოებაში დაადანაშაულა.
მოგვიანებით, 22 მაისს, აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების დეპარტამენტმა გაავრცელა განცხადება, რომლითაც ჰარვარდი გააკრიტიკა, რომ მან ვერ აღკვეთა კამპუსში ანტიამერიკული ღირებულებების გავრცელება, ჰამასის მხარდამჭერების მიერ ინდივიდების შევიწროება და მათთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენება. უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, აგიტატორების უმრავლესობა უცხოელი სტუდენტი იყო.
ეროვნული უსაფრთხოების დეპარტამენტმა ჰარვარდის ხელმძღვანელობა ჩინეთის კომუნისტურ პარტიასთან თანამშრომლობაშიც დაადანაშაულა. ხოლო რესპუბლიკელმა კონგრესმენებმა 19 მაისს გარბერს წერილით მიმართეს და მოითხოვეს ინფორმაცია უნივერსიტეტის კავშირების შესახებ ჩინეთის მთავრობასა და მის სამხედრო ძალებთან. კონგრესმენების ინფორმაციით, უნივერსიტეტი სასწავლო სემინარზე მასპინძლობდა გასამხედროებული ორგანიზაცია სინძიანის წარმოებისა და კონსტრუქციის კორპუსის (XPCC) წევრებს - იმ ორგანიზაციის, რომელიც 2020 წელს აშშ-მა მუსლიმი ეთნიკური ჯგუფის უიღურების უფლებების უხეშად დარღვევისთვის დაასანქცირა.
განცხადებების პარალელურად, ადმინისტრაციამ ჰარვარდს, ჯამში, $2.7 მილიარდის ფედერალური გრანტი შეუჩერა. ჰარვარდმა, პირველ ეტაპზე, შეჩერებული კვლევების გასაგრძელებლად, მხოლოდ $250 მილიონი მიმართა. ამის გარდა, ადმინისტრაციამ ფედერალურ სააგენტოებს წერილი გაუგზავნა და მოუწოდა, გადახედონ ჰარვარდზე გაცემულ გრანტებს - გრანტები, ჯამურად, 100 მილიონი დოლარის ღირებულებისაა. ამასთან, ფედერალური მთავრობა ჰარვარდს დამატებით $1 მილიარდის სამეცნიერო დაფინანსების შეჩერებით ემუქრება. კვლევების დაფინანსების მიზანმიმართული შეზღუდვა ისეთ კრიტიკულ სფეროებშიც კი, როგორებიცაა გენური ინჟინერია, სინთეზური ბიოლოგია თუ სხვა, იმაზე მიუთითებს, რომ ადმინისტრაცია მზად არის, უნივერსიტეტზე ზეწოლა გააგრძელოს და საკუთარი დღის წესრიგი იმ შემთხვევაშიც კი გაატაროს, თუ ეს სამეცნიერო წინსვლას შეაფერხებს.
ტრამპის ადმინისტრაციას ჰარვარდის წინააღმდეგ დამატებითი ბერკეტებიც აქვს.  ჰარვარდი, ისევე, როგორც სხვა კერძო უნივერსიტეტები, სახელმწიფოს მიერ პრიორიტეტულად განსაზღვრული სამეცნიერო საქმიანობის გამო, გარკვეული გადასახადებისგან გათავისუფლებულია. ტრამპის ბოლოდროინდელ განცხადებებზე დაყრდნობით კი, შესაძლებელია, რომ ჰარვარდს შეუჩერონ შეღავათიანი საგადასახადო სტატუსი, რომლითაც, უნივერსიტეტი წელიწადში რამდენიმე ასეულ მილიონს ზოგავს. მხოლოდ 2023 წელს, Bloomberg-ის გამოთვლებით, ჰარვარდმა, შეღავათიანი საგადასახადო სტატუსის წყალობით, 465 მილიონი დოლარი დაზოგა. ეს ბერკეტი კიდევ უფრო რეალისტურია, თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ კონგრესის წარმომადგენელთა პალატამ უკვე მიიღო კანონი, რომელიც კერძო უნივერსიტეტებისთვის გადასახადების გაზრდას ითვალისწინებს.
ფინანსური ზეწოლისთვის, ტრამპის ადმინისტრაციამ კიდევ ერთ გზას - სტუდენტური ვიზების შეჩერებას - მიმართა. მაისში ადმინისტრაციამ სცადა ჰარვარდისთვის უცხოელი სტუდენტების მიღების სერტიფიკატის გაუქმება. ჰარვარდში უცხოელი სტუდენტები საერთო რაოდენობის 27%-ს შეადგენენ და შემოსავლის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წყაროს წარმოადგენენ. თუმცა ფედერალურმა სასამართლომ ბრძანების ამოქმედება შეაჩერა.
ტრამპის ადმინისტრაციამ, ოვალურ კაბინეტში დაბრუნების დღიდან, სხვადასხვა სექტორში მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის პროგრამების გაუქმებაზე მუშაობა დაიწყო, ვინაიდან, მათი ხედვით, მსგავსი პროგრამები, უმცირესობების უფლებების დაცვისა და ინტეგრაციის ნაცვლად, რასობრივ დაყოფასა და დისკრიმინაციის გაღრმავებას უწყობს ხელს. ამერიკის ახალი ადმინისტრაციის ოფიციალური პოზიციაა, რომ, თუ უნივერსიტეტები არ გააუქმებენ ამ პროგრამებს, არ შეცვლიან სტუდენტთა დისციპლინურ რეგულაციებს, აკადემიური პერსონალის აყვანის პრაქტიკას და არ ეცდებიან რეალურად მრავალფეროვანი და ინკლუზიური გარემოს შექმნას, სადაც როგორც სტუდენტები, ისე პერსონალი თავს დაცულად იგრძნობს, ისინი ფედერალური მთავრობისგან დაფინანსებას ვეღარ მიიღებენ. ჰარვარდთან ერთად, განათლების დეპარტამენტში, ამ მიზეზით, გამოძიება კიდევ 52 უნივერსიტეტზე მიმდინარეობს.
ტრამპის ადმინისტრაციის ნაბიჯები ჰარვარდის წინააღმდეგ სრულად იმეორებს Heritage Foundation-ის „პროექტ 2025-ში“ ჩამოყალიბებულ პოლიტიკურ დღის წესრიგს. ფედერალური მთავრობის ქმედებები არის არა მხოლოდ რეაქცია კამპუსში არსებულ პრობლემებზე, არამედ შეიძლება განვიხილოთ, როგორც ამ ფართო პოლიტიკური პროექტის ნაწილი. მაგალითად,  ის მოიცავს ფედერალური კონტროლის შესუსტებას განათლების დეპარტამენტის პოტენციური დაშლის გზით, მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის (DEI) პროგრამების გაუქმებას, ასევე აკრედიტაციისა და სასწავლო კურიკულუმების გადახედვას, უნივერსიტეტებში ჩინეთის კომუნისტური პარტიის შესაძლო გავლენის შემცირებას (მათ შორის, ვიზების გაცემის შეჩერებით) და უმაღლესი სასწავლებლების ფედერალური დაფინანსების გადამისამართებას პროფესიული სასწავლებლებისკენ.
როგორია ჰარვარდის პასუხი?
კოლუმბიის უნივერსიტეტისგან განსხვავებით, რომელიც მალევე დათანხმდა ადმინისტრაციის პირობებს, როცა $400 მილიონის სახელმწიფო დაფინანსება შეუჩერდა, ჰარვარდმა წინააღმდეგობა არჩია და 21 აპრილს, უნივერსიტეტისთვის ფედერალური დაფინანსების შეჩერების შემდეგ, ტრამპის ადმინისტრაციას უჩივლა და პირველი შესწორებით გარანტირებული უფლების - სიტყვის თავისუფლების დარღვევაში დაადანაშაულა. 14 აპრილს გავრცელებულ განცხადებაში გარბერმა აღნიშნა, რომ „არცერთ მთავრობას - განურჩევლად იმისა, თუ რომელი პარტიაა ხელისუფლებაში - არ აქვს უფლება, კერძო უნივერსიტეტის საქმეებში ჩაერიოს და უკარნახოს, როგორ უნდა ასწავლოს, ვინ უნდა მიიღოს, დაიქირაოს, ან კვლევითი პოლიტიკა განუსაზღვროს".
„მთავრობის ქმედებები არღვევს არა მხოლოდ კონსტიტუციის პირველი შესწორებით გარანტირებულ უფლებებს, არამედ ფედერალურ კანონებსა და რეგულაციებსაც. მთავრობამ, ჰარვარდის წინააღმდეგ გადადგმული ნაბიჯების გასამართლებლად, მოიხმო 1964 წლის სამოქალაქო უფლებების მე-6 თავი, რომელიც ნებისმიერი ნიშნით დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლას შეეხება. თუმცა ნუ შეცდებით: ჰარვარდი გმობს ანტისემიტიზმსა და დისკრიმინაციას ნებისმიერი ნიშნით და აქტიურად ცდილობს სტრუქტურული ცვლილებების გატარებას. ერთობლივი ძალისხმევით მუშაობის ნაცვლად, მთავრობამ შეაჩერა სამედიცინო, ტექნოლოგიური, სამეცნიერო და სხვა ტიპის კვლევები, რომლებსაც აბსოლუტურად არაფერი აქვს საერთო ანტისემიტიზმთან ან სამოქალაქო უფლებების აქტის მე-6 თავთან“, - წერია ჰარვარდის საჩივარში.
მას შემდეგ, რაც ეროვნული უსაფრთხოების დეპარტამენტმა ჰარვარდისთვის უცხოელი სტუდენტების მიღების სერტიფიკატის გაუქმების ბრძანება გასცა, ჰარვარდმა ფედერალურ მთავრობას მეორედ უჩივლა. უნივერსიტეტის მტკიცებით, აღნიშნული ბრძანება მიღებულია ჯეროვანი პროცედურის კონსტიტუციური ნორმის დარღვევით და ფედერალურ რეგულაციებს არ შეესაბამება. ფედერალურმა მოსამართლემ ადმინისტრაციის ბრძანება განუსაზღვრელი ვადით შეაჩერა, თუმცა 4 ივნისს თავად ტრამპმა გასცა ბრძანება უცხოელი სტუდენტებისთვის ვიზების გაცემის შეჩერებაზე, რის შემდეგაც, რამდენიმე საათში, ჰარვარდმა საჩივარში შესწორება შეიტანა და მიუთითა, რომ, როგორც ეროვნული უსაფრთხოების დეპარტამენტის გადაწყვეტილება, ისე ტრამპის აღმასრულებელი ბრძანება, ამ შემთხვევაშიც, აშშ-ის კონსტიტუციის პირველი შესწორებით გარანტირებულ უფლებებს არღვევს და უნივერსიტეტის აკადემიურ თავისუფლებაში უხეშად ერევა. მოსამართლემ ტრამპის ბრძანება დაბლოკა მორიგ პროცესამდე, რომელიც 23 ივნისს გაიმართება.
ამ პროცესში კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტია საზოგადოებრივი აზრის კვლევები, რომელთა მიხედვითაც, უმაღლესი განათლების მიმართ საზოგადოების ნდობა, ზოგადად, მცირდება. Gallup-ის მონაცემებით, თუკი 10 წლის წინ საზოგადოების თითქმის 60% უმაღლეს სასწავლებლებს სანდო სექტორად მიიჩნევდა, 2024 წელს ეს მაჩვენებელი 36%-მდე შემცირდა. ამის გარდა, the Foundation for Individual Rights in Education (FIRE)-ის 2024 წლის კვლევის მიხედვით, რომელშიც აშშ-ის 248 უნივერსიტეტის 55 000-მდე სტუდენტი მონაწილეობდა, შეფასდა, რამდენად არის დაცული უნივერსიტეტებში სიტყვის თავისუფლება - გამოკითხვაში ჰარვარდმა ბოლო - 248-ე - ადგილი დაიკავა. ამგვარად, საზოგადოებაში მზარდი უკმაყოფილება და უნდობლობა აღმასრულებელ ხელისუფლებას, რისკიანი გადაწყვეტილებების მიღებისას, მეტ თავისუფლებას აძლევს. ეს მას უქმნის სივრცეს, გაატაროს მეტად ხისტი  პოლიტიკა და ზოგ შემთხვევაში, გამოიყენოს არაპროპორციული ძალაც, თუმცა ამით, გარკვეული ინსტიტუტების, მათ შორის, ჰარვარდის მიმართ გაძლიერებული ანტიპათიური განწყობების გამო, საზოგადოებაში უსამართლობის ან ემპათიის განცდა ნაკლებად გამოიწვიოს.
სასამართლოების როლი - სივრცე თანასწორი დაპირისპირებისთვის
ტრამპის ადმინისტრაციის ნაბიჯები საინტერესოა, ზოგადად, რესპუბლიკის იდეის კონტექსტშიც, ვინაიდან რესპუბლიკური სისტემა, რომელიც შეკავებისა და გაწონასწორების მექანიზმზეა აწყობილი, ამ შემთხვევაში, პირდაპირი მნიშვნელობით, გამოიცდება. სასამართლო შტო, რომელსაც ჯერ კიდევ მე-19 საუკუნეში ამერიკის დამფუძნებელმა მამებმა ძალიან ბევრი დრო დაუთმეს, კიდევ ერთხელ უნდა გახდეს სიმართლისთვის ბრძოლის ადგილი, სადაც აღმასრულებელი ხელისუფლების გავლენები ვერ შეაღწევს. ამერიკის დამფუძნებელი მამები პოლიბიუსის ხაზს აგრძელებდნენ და თვლიდნენ, რომ ადამიანი ნაკლოვანი არსებაა და ამ ფაქტს საინტერესო გადაჭრა მოუფიქრეს მაშინ, როდესაც ის სისტემის ნაწილად აქციეს - რესპუბლიკის იდეის მდგრადობა და სიმყარე გამოწვეულია არა იმით, რომ აშშ-ში მოსამართლეები გაცილებით ჭკვიანები ან პატიოსნები არიან, ვიდრე სამყაროს სხვა წერტილში, არამედ თავად სისტემური მოწყობით, რომელიც მათ პრივილეგიებს ანიჭებს. ამ პრივილეგიების მინიჭებით კი მცირდება იმის შანსი, რომ აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ შეძლოს რაიმე ისეთი სტიმულის შეთავაზება, რომელიც მათ ამ შტოს გავლენის ქვეშ მოაქცევს.
ჰარვარდის უნივერსიტეტსა და ტრამპის ადმინისტრაციას შორის მიმდინარე სამართლებრივი დავა ზემოთ აღწერილს კიდევ ერთხელ ადასტურებს. ფედერალური სასამართლოს 31 მაისის გადაწყვეტილება უცხოელი სტუდენტების ვიზების გაუქმების შეჩერების შესახებ, 4 ივნისის გადაწყვეტილება ტრამპის განკარგულების დროებითი შეკავების შესახებ და ჰარვარდის სარჩელი ფედერალური გრანტების შეწყვეტასთან დაკავშირებით, ცხადყოფს, რომ სასამართლო შტო აღმასრულებელი ხელისუფლების შემაკავებელი და გამაწონასწორებელია.
მეორე მხრივ, ფედერალური მთავრობის გადაწყვეტილებები, იქნება ეს სახელმწიფო გრანტების შეჩერება თუ უცხოელი სტუდენტების მიღების აკრძალვის მცდელობა, მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის აკადემიურ თავისუფლებას და ზრდის უნივერსიტეტის მეტად რადიკალიზების რისკს. თუკი ტრამპის ადმინისტრაციის მიზანი ჰარვარდის რეალური გარდაქმნაა, ნაკლებსავარაუდოა, რომ მისი ხისტი პოლიტიკა, ამერიკის ყველაზე ძველ და მდიდარ უნივერსიტეტთან მიმართებით, წარმატებული აღმოჩნდება. თუმცა ეჭვგარეშეა, რომ სხვა უნივერსიტეტების სამომავლო გადაწყვეტილებებზე მსუსხავი ეფექტი ექნება - შესაძლოა ჰარვარდმა, ფედერალური მთავრობის წნეხის მიუხედავად, ინსტიტუციურ ცვლილებებზე უარი თქვას, მაგრამ დარტმუთმა ან MIT-მა მეტად ფრთხილი პოლიტიკა არჩიონ.
შეჯამება
ტრამპის ადმინისტრაციასა და ჰარვარდს შორის დავა მრავალი კომპონენტისგან შედგება: მიუხედავად იმისა, რომ ჰარვარდის კრიტიკა შესაძლოა ლეგიტიმური იყოს, არაერთი აქტორის შეფასებით, ჩარევის გზები არაპროპორციულია, საფრთხეს უქმნის აკადემიურ თავისუფლებას და ზრდის უნივერსიტეტის მეტად პოლიტიზების შანსს. ამასთან, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ დრო ჰარვარდის წინააღმდეგ მოქმედებს - ფედერალური დაფინანსება უნივერსიტეტის შემოსავლის დაახლოებით 11%-ს შეადგენს -  სავარაუდოა, რომ უახლოეს მომავალში ჰარვარდი შეჩერებული კვლევებისთვის თანხების მობილიზებასა და წყაროების დივერსიფიცირებას ვერ შეძლებს. ამ ვითარებაში, დემოკრატიული და თავისუფალი სასამართლო სისტემა კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს, რადგან ის უზრუნველყოფს კანონის უზენაესობას და წარმოადგენს სივრცეს, რომელშიც დაპირისპირებულ მხარეებს შეუძლიათ, თავიანთი ინტერესების დასაცავად, თანასწორ პირობებში იბრძოლონ.

During the 2024 U.S. presidential election campaign, one of Donald Trump’s promises was to review federal funding and accreditation for universities that failed to take adequate measures against antisemitic sentiments on their campuses. He began fulfilling these promises soon after returning to the Oval Office.
On January 29, 2025, just days into a second term, Trump signed an executive order demanding stricter government efforts to combat antisemitism, citing, among other reasons, the harassment of Jewish students on campuses following the October 7, 2023, attack.
Part of such an executive order included the creation of a federal task force to fight antisemitism. This task force visited the campuses of 10 American universities, including Harvard, assessed the situation. Later, in April, research reports were published in collaboration with Harvard's Advisory Group on Antisemitism, that focused on presence of both antisemitic and anti-Muslim sentiments on campus. According to the findings, Jewish and Muslim students were frequently subjected to academic and social isolation, insults, and harassment. Additionally, 47% of Muslim and 15% of Jewish students reported feeling unsafe on campus, while 97% of Muslim and 61% of Jewish students believed that openly expressing their political views would harm them both academically and personally.
Moreover, the Trump Administration identified specific areas where Harvard needed to implement reforms if it wished to continue receiving federal funding. These included admissions and hiring practices explicitly based on academic merit, the elimination of Diversity, Equity, and Inclusion (DEI) programs, and restrictions on admitting foreign students deemed "hostile to American values." The pressure campaign from the administration significantly intensified in April, after the university announced it would not comply with the White House's demands.
Trump’s Strategy
In August 2024, Alan Garber was appointed president of Harvard University, replacing Claudine Gay, who had resigned in January 2024 following public criticism. In response to government demands, Garber implemented several changes, including adopting a new formal definition of antisemitism. However, according to the Trump administration and other Republican conservatives, Harvard still failed to adequately protect Jewish students. In a letter sent to Harvard on April 11, the Trump administration accused several of the university's programs, including the Center for Middle Eastern Studies and the Divinity School, of fostering antisemitic sentiments and ideological bias on campus.
Later, on May 22, the U.S. Department of Homeland Security issued a statement criticizing Harvard for failing to prevent the spread of anti-American values on campus, harassment by Hamas supporters, and physical assaults against individuals. According to the security agency, most of the agitators were foreign students.
The Department of Homeland Security also accused Harvard’s leadership of collaborating with the Chinese Communist Party. On May 19, Republican members of Congress sent a letter to Garber demanding information about the university’s ties with the Chinese government and its military forces. According to the congressmen, Harvard had hosted members of the paramilitary organization Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC) at an academic seminar, an organization sanctioned by the U.S. in 2020 for gross violations of the rights of Muslim Uyghur minorities.
Alongside these statements, the administration suspended a total of $2.7 billion in federal grants to Harvard. In the initial phase, Harvard only requested $250 million to continue its halted research projects. Additionally, the administration sent letters to federal agencies urging them to review the grants awarded to Harvard, grants totaling around $100 million. Furthermore, the federal government threatens Harvard to suspend an additional $1 billion in scientific funding. The targeted restriction of research funding, even in critical fields such as genetic engineering, synthetic biology, and others, signals that the administration is ready to keep pressuring the university and push its agenda, even at the cost of hindering scientific progress.
The Trump administration has additional leverage against Harvard. Like other private universities, Harvard is exempt from certain taxes due to its involvement in federally prioritized scientific activities. Considering Trump’s recent statements, it is possible that Harvard could lose its tax-exempt status, which allows the university to save several hundred million dollars annually. In 2023 alone, according to Bloomberg’s calculations, Harvard saved $465 million due to its favorable tax status. This leverage becomes more realistic considering that the House of Representatives has already passed a law that proposes tax increases for private universities.
In addition to financial pressure, the Trump administration has taken another step to pressure Harvard, suspending student visas. In May, the administration attempted to revoke Harvard’s certification to accept foreign students. Foreign students make up 27% of Harvard's total student body and are a significant source of revenue for the university. However, a federal court halted the implementation of this order.
Since returning to the Oval Office, the Trump administration has also been working to eliminate Diversity, Equity, and Inclusion (DEI) programs across various sectors. From their perspective, such programs contribute to racial division and deepen discrimination, rather than promote minority rights and integration. The official position of the new administration is that if universities do not eliminate these programs, change student disciplinary regulations, revise faculty hiring practices, and genuinely strive to create a diverse and inclusive environment where both students and staff feel safe, they will no longer receive federal funding. Alongside Harvard, the Department of Education is additionally investigating 52 universities for similar reasons.
The actions of the Trump administration against Harvard align closely with the political agenda outlined in the Heritage Foundation's Project 2025. The federal government’s actions are not only a reaction to campus-related issues, but can also be seen as part of this broader political project. For example, Project 2025 includes reducing federal control over higher education, potentially dismantling the Department of Education, eliminating DEI programs, revisiting accreditation and curricula, reducing the influence of the Chinese Communist Party in universities (including suspending student visas), and redirecting federal funding away from universities to vocational institutions.
Harvard's Response
Unlike Columbia University, which agreed to the administration’s conditions when $400 million of state funding was suspended, Harvard chose to resist. On April 21, following the suspension of federal funding, Harvard sued the Trump administration, accusing it of violating the First Amendment right to freedom of speech. In a statement released on April 14, Garber noted that "no government - regardless of which party is in power should dectate what private universities can teach, whom they can admit and hire, and which areas of study and inquiry they can pursue."
"The Government actions flout not just the First Amandment, but also federal laws and regulations. The Government has expressly invoked the protections against discrimination contained in Title VI of the Civil Rights Act of 1964 as a basis for its actions. Make no mistake: Harvard rejects antisemitism and discrimination in all forms and is actively making structural reforms to eradicate antisemitism on campus. But rather than engage with Harvard regarding those ongoing efforts, the Government announced a sweeping freeze of current and future funding for medical, scientific, technological, and other research that has nothing at all to do with antisemitism and Title VI compliance." the lawsuit reads.
Harvard sued the federal government for the second time after the Department of Homeland Security issued an order to revoke Harvard’s certification for admitting foreign students. The university argued that the order was issued in violation of due process clause and did not comply with federal regulations. A federal judge temporarily halted the administration’s order, but on June 4, Trump himself issued an executive order to stop issuing visas for foreign students. Within hours, Harvard amended its lawsuit, stating that both the Department of Homeland Security’s decision and Trump’s executive order violate the rights guaranteed by the First Amendment of the U.S. Constitution and grossly interfere with the university’s academic freedom. The judge blocked Trump’s order pending the next hearing, scheduled for June 23.
Another significant aspect of the case is public opinion surveys, which show that trust in higher education is generally declining. According to Gallup, ten years ago, nearly 60% of the public considered higher education to be a trustworthy sector, but by 2024, this figure had dropped to 36%. Additionally, a 2024 study by the Foundation for Individual Rights in Education (FIRE), which surveyed up to 55,000 students across 248 U.S. universities, evaluated how well freedom of speech is protected on campuses. Harvard ranked last, 248th, in this poll. Thus, growing public discontent and mistrust give the executive branch more freedom when making risky decisions. This creates more space for harsher policies and, in some cases, might give free rein to exercise disproportionate force. This approach seems less likely to generate feelings of injustice or empathy in society due to increased antipathy toward certain institutions, including Harvard.
The Role of the Courts - A Space for Equal Debate
The actions of the Trump administration are particularly interesting in the context of the idea of the Republicanism itself, as the republican system, which is built on mechanisms of checks and balances, is being directly tested in this case. The judicial branch, to which the Founding Fathers of America devoted significant attention in the 19th century, must once again become the battleground for truth, a place where the influences of the executive branch cannot penetrate. The Founding Fathers followed the ideas of Polybius and believed that human beings are flawed. Therefore, they came up with an interesting solution to this flaw when they integrated it into the system. The sustainability and strength of the idea of Republic does not derive from the fact that judges in the U.S. are any smarter or more honest than those in other parts of the world, but rather from the system itself, which grants them certain privileges. By granting these privileges, the chances of the executive branch being able to offer any incentives to bring them under its influence are minimized.
The ongoing legal dispute between Harvard University and the Trump administration further confirms this point. The federal court’s decision on May 31, to temporarily halt the revocation of visas for foreign students, the June 4, decision to temporarily block Trump’s executive order, and Harvard’s lawsuit regarding the suspension of federal grants demonstrate that the judicial branch serves as a restraint and counterbalance on the executive branch.
On the other hand, federal government decisions, whether it be suspending state grants or attempting to ban the admission of foreign students, pose a significant threat to academic freedom and increase the risk of radicalizing the university. If the Trump administration's goal is to bring about genuine transformation at Harvard, it is unlikely that its hard-line policies will succeed with the oldest and wealthiest university in the U.S.. However, there is no doubt that these actions will have a chilling effect on the future decisions of other universities. While Harvard might resist institutional changes despite the federal pressure, Dartmouth or MIT may choose a more cautious approach.
The dispute between the Trump administration and Harvard University is multifaceted: while Harvard's criticism may be legitimate, many believe the methods of intervention are disproportionate, threatening academic freedom and increasing the likelihood of further politicization of the university. It is also important to consider that time is working against Harvard, federal funding constitutes about 11% of the university's operating revenue, making it unlikely that the university will be able to mobilize sufficient unrestricted funds for resuming suspended research or diversify its funding sources in the near future. In this context, the democratic and free judicial system gains even greater significance, as it ensures the rule of law and provides a platform where both sides can confront each other on equal terms to defend their interests.