სამაუწყებლო მედიისთვის ფინანსურად და შინაარსობრივად დამაზიანებელი რეგულაციები და მათი ალტერნატივები
უკრაინაში რუსეთის აგრესიული, არაპროვოცირებული შეჭრის შემდეგ, ე.წ. "ტრიოს" - საქართველო, უკრაინა და მოლდოვა - ევროკავშირში ინტეგრაცია დაჩქარდა. ომის დაწყებიდან მალევე, "ტრიომ" ევროკავშირის წევრობის სურვილი ოფიციალურად დააფიქსირა, კითხვარი მიიღო და კანდიდატის სტატუსის მოლოდინის ეტაპზე გადავიდა. მათგან ორმა - უკრაინამ და მოლდოვამ - კანდიდატის სტატუსი მიიღო, ხოლო საქართველოს მიეცა მხოლოდ ევროპული პერსპექტივის აღიარება და 12 წინაპირობა, რომლებიც კანდიდატის სტატუსის მისაღებად უნდა შესრულდეს. ერთ-ერთ წინაპირობად კი მედიის თავისუფლება განისაზღვრა. აქვე უნდა ითქვას, რომ, მიუხედვად იმისა, მიიღებს, თუ - არა საქართველო 2023 წლის დეკემბერში კანდიდატის სტატუსს, აღნიშნული 12 პუნქტი მნიშვნელობას, მათ შორის, მედიის თავისუფლების ნაწილში, მაინც არ კარგავს და ეს გრძელვადიანი საკითხია.
საქართველო, კონსტიტუციის მიხედვით, ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციას სახელმწიფოს მიზნად აცხადებს და ამ კონტექსტში, მედიის თავისუფლება ქვეყნის ევროინტეგრაციის ერთ-ერთ წინაპირობად იქცა. საქართველოს სახელმწიფომ მედია, როგორც დემოკრატიული სახელმწიფოს შექმნის აუცილებელი წინაპირობა, ჯერ კიდევ 1921 წელს დაინახა და 21 თებერვლის კონსტიტუციაში ბეჭდვით აზრის გამოხატვის თავისუფლება ცალკე მუხლად ასახა. შესაბამისად, როგორც ისტორიულად, ისე მიმდინარე მოვლენების კონტექსტის გათვალისწინებით, მედია უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს საქართველოს დემოკრატიულ და ევროპულ ქვეყნად ფორმირებაში.
საქართველოში არჩევნების გზით ხელისუფლების შეცვლის პირველი პრეცედენტი 2012 წელს შეიქმნა. ამგვარ დემოკრატიულ პროცესს პოზიტიური მოლოდინების გაძლიერება მოჰყვა და შეიძლება ითქვას, ათი წლის თავზე, ქვეყანა ევროკავშირში ინტეგრაციის ზღურბლზე აღმოჩნდა. თუმცა, გასული ათი წლის განმავლობაში, მედიის მდგომარეობის გაუმჯობესება უწყვეტი პროცესი არ ყოფილა. სხვადასხვა რეიტინგით, რომლებითაც მედიის თავისუფლების ხარისხზე დაკვირვება შეიძლება, მტკიცდება, რომ საქართველო, აღნიშნული პერიოდის პირველ წლებში, პროგრესირდებოდა, შემდეგ სტაგნაციის ფაზაში შევიდა და ბოლოს უკუსვლა დაიწყო.
საერთაშორისო ორგანიზაცია "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე" (RFS) ყოველწლიურად აქვეყნებს პრესის თავისუფლების ინდექსს. ბოლო ათი წლის განმავლობაში, საქართველომ საუკეთესო ქულა 2018 წელს დაიმსახურა, ხოლო ყველაზე ცუდად 2022 წელს შეფასდა, როცა, წინა წელთან შედარებით, დაახლოებით, 12 ქულა დაკარგა და ქვეყნების რეიტინგში, ერთბაშად, 29 ადგილით ჩამოქვეითდა. 2023 წლის ინდექსში საქართველოს მდგომარეობა მცირედით გაუმჯობესდა - ჯამში 61.69 ქულა დაიმსახურა და წინა წელთან შედარებით, რეიტინგში პოზიცია 12 ადგილით გაიუმჯობესა.
მედიის თავისუფლებას კიდევ ერთი საერთაშორისო რეიტინგი სწავლობს - "ინფორმაციის რეზონანსულობის ბარომეტრი". ეს რეიტინგი IREX-ის მიერ არის შედგენილი და ყოველწლიურად აფასებს ქვეყნის მდგომარეობას. თავდაპირველად, ის "მედიის მდგრადობის ინდექსის" სახელით ქვეყნდებოდა, შემდეგ კი მეთოდოლოგია და სახელი შეიცვალა, თუმცა ქულები იმგვარად დაკორექტირდა, რომ წლების მიხედვით შედარება ისევ რელევანტურია. 2012 წელს, ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, საქართველომ აქაც წინსვლა დააფიქსირა, თუმცა 2015-2016 წლებიდან უკუსვლა დაიწყო და ამჟამად, 2012 წელთან შედარებითაც კი, ვითარება მკვეთრად გაუარესებულია.
წინამდებარე დოკუმენტის ფოკუსს ის საკანონმდებლო რეგულაციები წარმოადგენს, რომლებმაც მედიის თავისუფლება სხვადასხვა ფორმით შეზღუდა. დოკუმენტში, უშუალოდ გასულ ათ წელში მიღებული კანონების გარდა, განხილულია ის რეგულაციებიც, რომლებიც უფრო ადრეა შემოღებული, თუმცა, ისინი მედიის შეზღუდვისთვის ჩვენ მიერ გაანალიზებულ პერიოდში გამოიყენეს. ამასთან, გაგიზიარებთ ხედვას, როგორ უნდა განვითარდეს პროცესები და რა ნაბიჯები უნდა გადაიდგას მომავალში, რათა მედიის დამოუკიდებლობა და თავისუფლება საკანონმდებლო დონეზე იყოს უზრუნველყოფილი.

Financially and Content-Damaging Legislative Regulations for Broadcast Media and Their Alternatives
After Russia's aggressive, unprovoked invasion of Ukraine, the integration of the so-called "trio" - Georgia, Ukraine and Moldova - into the European Union was accelerated. Shortly after the start of the war, the "trio" officially registered their desire for EU membership, received a questionnaire and moved to the stage of waiting for candidate status. Two of them - Ukraine and Moldova - received the candidate status. At the same time, Georgia was given only the recognition of the European perspective and 12 prerequisites that must be fulfilled to receive the candidate status. Freedom of the media was defined as one of the prerequisites. Regardless of whether or not Georgia will receive the candidate status in December 2023, the mentioned 12 prerequisites, including the media freedom part, still do not lose their importance; this is a long-term issue.
According to the constitution, Georgia declares integration into the Euro-Atlantic structures as a state goal. In this context, media freedom has become one of the prerequisites for the country's European integration. The state of Georgia saw the media as a necessary prerequisite for creating a democratic state back in 1921, and in the constitution of February 21, freedom of expression in print was reflected as a separate article. Accordingly, historically and considering the context of current events, the media plays a vital role in forming Georgia as a democratic and European country.
The first precedent of a change of government through elections in Georgia happened in 2012. This kind of democratic process strengthened positive expectations, and it can be said that after ten years, the country was on the threshold of integration into the European Union. However, over the past ten years, the improvement of the state of the media has been a challenging process. With different ratings, which can be used to observe the quality of media freedom, it is proven that during the first years of the mentioned period, Georgia progressed, then entered a phase of stagnation and finally began to decline.
The international organization "Reporters Without Borders" (RFS) publishes the Press Freedom Index annually. In the last ten years, Georgia earned the best score in 2018, and the worst was evaluated in 2022, when, compared to the previous year, it lost approximately 12 points and dropped 29 places in the ranking of countries at once. In the 2023 index, Georgia's situation improved slightly - it earned a total of 61.69 points, and compared to the previous year, its position in the ranking improved by 12 places.
Another international rating - "Information Resonance Barometer" (IREX) - studies media freedom. IREX compiles this ranking and evaluates the country's situation every year. Initially, it was published under the "Media Sustainability Index" name, then the methodology and name were changed. However, the scores were adjusted so that comparisons between years are still relevant. In 2012, after the change of government, Georgia made progress here as well, although it began to decline from 2015-2016, and now, even compared to 2012, the situation has worsened dramatically.
This document focuses on the legal regulations that have limited media freedom in various ways. In addition to the laws passed in the last ten years, the document also discusses those regulations introduced earlier; however, they were used to limit the media in the period we analyzed. At the same time, we propose a vision of how the processes should develop and what steps should be taken in the future to ensure the independence and freedom of the media at the legislative level.