კავკასიის ეკონომიკის ყოველთვიური მიმოხილვა - აპრილი 2024
საქართველოში 2023 წელს ინფლაციის ტემპი, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. 2024 წლის მარტში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 0.5% შეადგინა. მარტის ინფლაციაში მაღალი წვლილი ტრანსპორტის ფასებმა შეიტანა, რომელიც 8.1%-ით გაიზარდა. თუმცა, რიგ სექტორებში ფასების კლება დაფიქსირდა, მათ შორის, სურსათის ფასები ყველაზე მეტით, 3.4%-ით შემცირდა. ამ ფონზე, ცენტრალურმა ბანკმა ბოლო გადაწყვეტილებით რეფინანსირების განაკვეთი 8.25%-მდე შეამცირა.
რეგიონში ფასების დინამიკით სომხეთი გამოირჩევა. მიმდინარე წლის მარტში სამომხმარებლო ფასების წლიური კლება 1.2% იყო. ყველაზე მაღალი, 9%-იანი ზრდა ტრანსპორტის სექტორში დაფიქსირდა, ხოლო 5.6%-იანი კლება სურსათის ფასებზე. ეს კი სამომხმარებლო ფასების ძირითადი ნაწილია. სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2023 წელს დაიწყო. ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8.5%-მდე შემცირდა.
აზერბაიჯანში ინფლაცია დასტაბილურდა. 2024 წლის მარტში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 0.4% შეადგინა. თებერვალში ინფლაცია 0.8% იყო. აზერბაიჯანი რეგიონში შედარებით მაღალი ინფლაციით წინა პერიოდებში გამოირჩეოდა. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს იკავებდა. მარტში მიღებული გადაწყვეტილებით პოლიტიკის განაკვეთი 7.5%-მდე შემცირდა.

Monthly Review of the Caucasus Economy - April 2024
Georgia's inflation trajectory took a positive turn last year, marked by a significant decrease compared to the previous year. In February 2024, the annual growth of the consumer prices index was a modest 0.3%. Despite a notable 4.8% increase in transport service prices, several sectors experienced price drops, with food prices decreasing by 3.5%. These developments prompted the Central Bank to lower the refinance rate to 8.25%.
Armenia has the deflation. In March of this year, the annual decline in consumer prices was 1.2%. The highest increase, 9%, was recorded in the transport sector, and a 5.6% decrease in food prices. The latter is the primary part of the consumer prices index. The Central Bank of Armenia also started easing monetary policy last year. According to the newest decision, the refinancing rate is reduced to 8.5%.
Inflation has stabilised in Azerbaijan. In March 2024, the consumer prices index growth amounted to 0.4%, compared to 0.8% in February. In previous periods, Azerbaijan was also distinguished by relatively high inflation in the region. Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan refrained from tightening the policy. The decision made in March lowered the policy rate to 7.5%.