კავკასიის ეკონომიკის ყოველთვიური მიმოხილვა - ივნისი 2024
2023 წელს საქართველოში ინფლაციის ტემპი, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. 2024 წლის მაისში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 2% შეადგინა. მაისის ინფლაციაში მაღალი წვლილი ტრანსპორტის ფასებმა შეიტანა, რომელიც 12.3%-ით გაიზარდა. თუმცა, რიგ სექტორებში ფასების კლება დაფიქსირდა, მათ შორის, ტანსაცმლის ფასები ყველაზე მეტით, 3.8%-ით შემცირდა. ამ ფონზე, ცენტრალურმა ბანკმა, ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8%-მდე შეამცირა.
რეგიონში ფასების დინამიკით სომხეთი გამოირჩევა. მიმდინარე წლის მაისში სამომხმარებლო ფასების წლიური ზრდა 0.3% იყო. ყველაზე მაღალი, 10%-იანი ზრდა ტრანსპორტის სექტორში დაფიქსირდა, ხოლო 2%-იანი კლება - სურსათის ფასებზე. ეს კი სამომხმარებლო ფასების ძირითადი ნაწილია. სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2023 წელს დაიწყო. ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8.25%-მდე შემცირდა.
აზერბაიჯანში ინფლაცია დასტაბილურდა. 2024 წლის მაისში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 0.3% შეადგინა. აპრილში ეს ნიშნული 0% იყო. აზერბაიჯანი რეგიონში შედარებით მაღალი ინფლაციით წინა პერიოდებში გამოირჩეოდა. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს იკავებდა. მაისში მიღებული გადაწყვეტილებით, პოლიტიკის განაკვეთი 7.25%-მდე შემცირდა.

Monthly Review of the Caucasus Economy - June 2024
Georgia's inflation trajectory took a positive turn last year, marked by a significant decrease compared to the previous year. In May 2024, the annual growth of the consumer prices index was a modest 2%. Despite a notable 12.3% increase in transport service prices, several sectors experienced price drops, with clothes prices decreasing by 3.8%. These developments prompted the Central Bank to lower the refinance rate to 8%.
Armenia has the deflation. In May of this year, the annual growth in consumer prices was 0.3%. The highest increase, 10%, was recorded in the transport sector, and a 2% decrease in food prices. The latter is the primary part of the consumer prices index. The Central Bank of Armenia also started easing monetary policy last year. According to the newest decision, the refinancing rate is reduced to 8.25%.
Inflation has stabilised in Azerbaijan. In May 2024, the consumer prices index growth amounted to 0.3%, compared to 0% in April. In previous periods, Azerbaijan was also distinguished by relatively high inflation in the region. Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan refrained from tightening the policy. The decision made in May lowered the policy rate to 7.25%.