კავკასიის ეკონომიკის ყოველთვიური მიმოხილვა - აგვისტო 2024
2023 წელს საქართველოში ინფლაციის ტემპი, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. 2024 წლის ივლისში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 1.8% შეადგინა. ივლისის ინფლაციაში მაღალი წვლილი ტრანსპორტის ფასებმა შეიტანა, რომელიც 9.4%-ით გაიზარდა. თუმცა, რიგ სექტორებში ფასების კლება დაფიქსირდა, მათ შორის, კავშირგაბმულობის ფასები ყველაზე მეტით, 7.6%-ით შემცირდა. ამ ფონზე, ცენტრალურმა ბანკმა, ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8%-ზე შეინარჩუნა.
რეგიონში ფასების დინამიკით სომხეთი გამოირჩევა. მიმდინარე წლის ივლისში სამომხმარებლო ფასების წლიური ზრდა 1.4% იყო. ყველაზე მაღალი, 10%-იანი ზრდა ტრანსპორტის სექტორში დაფიქსირდა, ხოლო 2%-იანი კლება - ტანსაცმლის ფასებზე. სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2023 წელს დაიწყო. ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 7.75%-მდე შემცირდა.
აზერბაიჯანში ინფლაცია დასტაბილურდა. 2024 წლის ივლისში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 2.7% შეადგინა. ივნისში ეს ნიშნული 1.1% იყო. აზერბაიჯანი რეგიონში შედარებით მაღალი ინფლაციით წინა პერიოდებში გამოირჩეოდა. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს იკავებდა. ივნისში მიღებული გადაწყვეტილებით, პოლიტიკის განაკვეთი 7.25%- ზე შენარჩუნდა.

Monthly Review of the Caucasus Economy - August 2024
Georgia's inflation trajectory took a positive turn last year, marked by a significant decrease compared to the previous year. In July 2024, the annual growth of the consumer prices index was a modest 1.8%. Despite a notable 9.4% increase in transport service prices, several sectors experienced price drops, with communication service prices decreasing by 7.6%. These developments prompted the Central Bank to leave the refinance rate at 8%.
Armenia's position in the region is different regarding price level changes. In July 2024, the annual growth in consumer prices was 1.4%. The highest increase, 10%, was recorded in the transport sector, while a 2% decrease in clothes prices was noted. The Central Bank of Armenia also made a significant move by starting to ease its monetary policy last year. The most recent decision saw the refinancing rate reduced to 7.75%.
Inflation has stabilised in Azerbaijan. In July 2024, the consumer prices index growth amounted to 2.7%, compared to 1.1% in June. In previous periods, Azerbaijan was also distinguished by relatively high inflation in the region. Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan refrained from tightening the policy. The decision made in June stayed the policy rate at 7.25%.