კავკასიის ეკონომიკის ყოველთვიური მიმოხილვა - ოქტომბერი 2024
2023 წელს საქართველოში ინფლაციის ტემპი, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. 2024 წლის სექტემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 0.6% შეადგინა. სექტემბრის ინფლაციაში მაღალი წვლილი სტუმარ-მასპინძლობის სექტორის ფასებმა შეიტანა, რომელიც 7.5%-ით გაიზარდა. თუმცა, რიგ სექტორებში ფასების კლება დაფიქსირდა, მათ შორის, კავშირგაბმულობის ფასები ყველაზე მეტით, 12.8%-ით შემცირდა. ამ ფონზე, ცენტრალურმა ბანკმა, ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8%-ზე შეინარჩუნა.
რეგიონში ფასების დინამიკით სომხეთი გამოირჩევა. მიმდინარე წლის სექტემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიური ზრდა 0.6% იყო. ყველაზე მაღალი, 9%-იანი ზრდა ტრანსპორტის სექტორში დაფიქსირდა, ხოლო 3.4%-იანი კლება - ტანსაცმლის ფასებზე. სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2023 წელს დაიწყო. ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 7.5%-მდე შემცირდა.
აზერბაიჯანში ინფლაცია დასტაბილურდა. 2024 წლის სექტემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 3.5% შეადგინა. აგვისტოში ეს ნიშნული იგივე იყო. აზერბაიჯანი რეგიონში შედარებით მაღალი ინფლაციით წინა პერიოდებში გამოირჩეოდა. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს იკავებდა. ივნისში მიღებული გადაწყვეტილებით, პოლიტიკის განაკვეთი 7.25%-ზე შენარჩუნდა.

Monthly Review of the Caucasus Economy - October 2024
Georgia's inflation trajectory took a positive turn last year, marked by a significant decrease compared to the previous year. In September 2024, the annual growth of the consumer prices index was a modest 0.6%. Despite a notable 7.5% increase in hospitality service prices, several sectors experienced price drops, with communication service prices decreasing by 12.8%. These developments prompted the Central Bank to leave the refinance rate at 8%.
Armenia's position in the region is different regarding price level changes. In September 2024, the annual growth in consumer prices was 0.6%. The highest increase, 9%, was recorded in the transport sector, while a 3.4% decrease in clothes prices was noted. The Central Bank of Armenia also made a significant move by starting to ease its monetary policy last year. The most recent decision saw the refinancing rate reduced to 7.5%.
Inflation has stabilised in Azerbaijan. In September 2024, the consumer prices index growth amounted to 3.5%. In august, inflation was same level. In previous periods, Azerbaijan was also distinguished by relatively high inflation in the region. Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan refrained from tightening the policy. The decision made in June stayed the policy rate at 7.25%.