კავკასიის ეკონომიკის ყოველთვიური მიმოხილვა - იანვარი 2025
2023 წელს საქართველოში ინფლაციის ტემპი, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. 2024 წლის დეკემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 1.9% შეადგინა. დეკემბრის ინფლაციაში მაღალი წვლილი სტუმარ-მასპინძლობის სექტორის ფასებმა შეიტანა, რომელიც 7.7% -ით გაიზარდა. თუმცა, რიგ სექტორებში ფასების კლება დაფიქსირდა, მათ შორის, კავშირგაბმულობის ფასები ყველაზე მეტით, 12.7%-ით შემცირდა. ამ ფონზე, ცენტრალურმა ბანკმა, ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 8%-ზე შეინარჩუნა.
რეგიონში ფასების დინამიკით სომხეთი გამოირჩეოდა. გასული წლის დეკემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიური ზრდა 1.5% იყო. ყველაზე მაღალი, 7.8%-იანი ზრდა განათლების სექტორში დაფიქსირდა, ხოლო 2.6%-იანი კლება - ტანსაცმლის ფასებზე. სომხეთის ცენტრალურმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შემსუბუქება 2023 წელს დაიწყო. ბოლო გადაწყვეტილებით, რეფინანსირების განაკვეთი 7%-მდე შემცირდა.
აზერბაიჯანში ინფლაცია აჩქარდა. 2024 წლის დეკემბერში სამომხმარებლო ფასების წლიურმა ზრდამ 4.9% შეადგინა. ნოემბერში ეს ნიშნული 4.4% იყო. აზერბაიჯანი რეგიონში შედარებით მაღალი ინფლაციით წინა პერიოდებში გამოირჩეოდა. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი პოლიტიკის გამკაცრებისგან თავს იკავებდა. დეკემბერში მიღებული გადაწყვეტილებით, პოლიტიკის განაკვეთი 7.25%-ზე შენარჩუნდა.

Monthly Review of the Caucasus Economy - January 2025
Georgia's inflation trajectory took a positive turn in 2023, marked by a significant decrease compared to the previous year. In December 2024, the annual growth of the consumer prices index was a modest 1.9%. Despite a notable 7.7% increase in hospitality service prices, several sectors experienced price drops, with communication service prices decreasing by 12.7%. These developments prompted the Central Bank to leave the refinance rate at 8%.
Armenia's position in the region was different regarding price level changes. In December 2024, the annual growth in consumer prices was 1.5%. The highest increase, 7.8%, was recorded in the education sector, while a 2.6% decrease in clothes prices was noted. The Central Bank of Armenia also made a significant move by starting to ease its monetary policy last year. The most recent decision saw the refinancing rate reduced to 7%.
Inflation has accelerated in Azerbaijan. In December 2024, the consumer prices index growth amounted to 4.9%. In November, inflation was 4.4%. In previous periods, Azerbaijan was also distinguished by relatively high inflation in the region. Nevertheless, the Central Bank of Azerbaijan refrained from tightening the policy. The decision made in December stayed the policy rate at 7.25%.