ადმინისტრაციული პატიმრობის პრაქტიკა საქართველოში და მისი საბჭოთა საფუძვლები
სიმბოლურია, რომ საქართველოში ბოლო პერიოდში გახშირებული საბჭოთა სტილის რეპრესიებისთვის ერთ-ერთ მთავარ ინსტრუმენტს და მთავარ დასაყრდენს საბჭოთა კავშირის დროს მიღებული საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი წარმოადგენს.
რუსული კანონის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციებში მონაწილეობისა თუ ხალხის მიერ არჩეული დეპუტატების მიმართ პრეტენზიების სხვადასხვა ფორმით გამოხატვის გამო, ასეულობით პირი, ძირითადად, სწორედ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ორი ყველაზე „მოქნილი“ მუხლის საფუძველზე დააკავეს. საუბარია წვრილმან ხულიგნობასა (166-ე მუხლი) და პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობაზე (173-ე მუხლი), რომელთაც მოქნილობას სწორედ მათი ბუნდოვანება ანიჭებს. ამავდროულად, შესაბამისი საპროცესო გარანტიების არარსებობის პირობებში, სასამართლოს შესაძლებლობა აქვს, აღნიშნული მუხლები მარტივად და სწრაფად (თუნდაც მხოლოდ პოლიციელის გაგონილსა თუ ტელევიზორში ნანახზე დაყრდნობით) მოარგოს ყველა სიტუაციას.
ორივე სამართალდარღვევა, სხვა ათეულობით სამართალდარღვევის მსგავსად, სახდელის სახედ როგორც ჯარიმის დაკისრებას, ისე ადმინისტრაციულ პატიმრობასაც ითვალისწინებს, როგორც სასჯელის ალტერნატიულ ფორმას. მართალია, ზემოთ ხსენებულ შემთხვევებში სასამართლო, ძირითადად, ჯარიმის დაკისრებით შემოიფარგლა, თუმცა სადამსჯელო მექანიზმად პატიმრობის დაკისრების შესაძლებლობა, სამართალდარღვევების ხასიათის გათვალისწინებით, მათ სისხლის სამართლებრივ ბუნებას ანიჭებს. შესაბამისად, ასეთი ძლიერი რეპრესიული მექანიზმის გამოყენების ზრდის ტენდენცია და პრაქტიკა განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს.
წინამდებარე ანალიზი, იმის შეხსენებით, რომ ეს მექანიზმი არა - ნოვაციას, არამედ საბჭოთა მემკვიდრეობას წარმოადგენს, ამ სახის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა განსაკუთრებული ბუნებისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის იმ სისტემური პრობლემების განხილვას ემსახურება, რომლებიც მათ ინსტრუმენტალიზაციას უზრუნველყოფს.
საბჭოთა საფუძვლები
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, ყოფილი მოკავშირე რესპუბლიკებისგან, მათ შორის, რუსეთისგან განსხვავებით, საქართველოს ფორმალურადაც არ გაუუქმებია საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის მიერ 1984 წელს მიღებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. დღემდე კოდექსში შეტანილია 544 ცვლილება, რომლებმაც ამ საკანონმდებლო აქტს ძირითადად ქაოტურობა და კიდევ უფრო მეტი ბუნდოვანება შესძინა, საბჭოთა ფუნდამენტი, მისი ლოგიკა და მთავარი ღერძი კი მოურღვეველი დარჩა, რაც კოდექსის ინსტრუმენტალიზაციას განაპირობებს.
ცალკეული სამართალდარღვევებისთვის ყველაზე მძიმე ადმინისტრაციულ სახდელს (გამონაკლის შემთხვევებში), თხუთმეტ დღემდე ვადით ადმინისტრაციულ პატიმრობას, 1984 წლის კოდექსის თავდაპირველი ვერსიაც იცნობდა. თუმცა, დასაწყისისთვის, პატიმრობის შეფარდება შესაძალებელი იყო მხოლოდ ორი სამართალდარღვევის შემთხვევაში - წვრილმანი ხულიგნობისა (მუხლი 166) და მილიციის მუშაკის ან სახალხო რაზმელის კანონიერი განკარგულების ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობისთვის (მუხლი 173). მოგვიანებით, დამოუკიდებლობის აღდგენამდე პერიოდში, მოქმედ კოდექსს ამ სახის კიდევ სამი მუხლი დაემატა. კერძოდ, ეტაპობრივად დაემატა შემდეგი სამართალდარღვევები: სპირტიანი სასმელის სმის ან საზოგადოებრივ ადგილებში მთვრალ მდგომარეობაში ყოფნა იმ პირის მიერ, რომელსაც წლის განმავლობაში ორჯერ დაედო ადმინისტრაციული სახდელი ამ სამართალდარღვევისთვის (მუხლი 171), ნარკოტიკულ საშუალებათა მცირე ოდენობით უკანონო შეძენის ან შენახვისთვის ანდა ნარკოტიკულ საშუალებათა ხმარებისთვის ექიმის დანიშნულების გარეშე (მუხლი 45). და ბოლოს, 1988 წლის 22 მარტის ცვლილებით, დაემატა კრების, მიტინგების, ქუჩაში მსვლელობისა და დემონსტრაციების ორგანიზაციის ან ჩატარების დადგენილი წესის დარღვევა მისი ორგანიზატორის მიერ ან იმ პირის მიერ, რომელსაც ამ სამართალდარღვევისთვის წლის განმავლობაში დაედო ადმინისტრაციული სახდელი (მუხლი 1741).
აღსანიშნავია, რომ საბჭოთა კავშირის პერიოდში, ზემოთ ჩამოთვლილი თითოეული მუხლი, გარდა ბოლოს დამატებული 1741-ე მუხლისა, მკაცრად უთითებდა, რომ ამ ზომის გამოყენება კანონით ნებადართული მხოლოდ იმ შემთხვევაში იყო, თუ საქმის გარემოებათა მიხედვით, დამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით, სხვა უფრო მსუბუქი ზომების გამოყენება არასაკმარისად ჩაითვლებოდა. ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების საკითხის გადაწყვეტა კი მხოლოდ სასამართლოს უფლებამოსილებას წარმოადგენდა. ამის მიუხედავად, სათანადო პროცედურული გარანტიების არარსებობისა და თავად ნორმების ბუნდოვანების და მათი ფართოდ განმარტების შესაძლებლობის პირობებში, როდესაც სასამართლო არა -დამოუკიდებელ მართლმსაჯულების განმახორციელებელ, არამედ მორჩილ ინსტიტუტს, პარტიის ე.წ. „ნოტარიუსს“ წარმოადგენდა, საბჭოთა კავშირში ადმინისტრაციული პატიმრობა ხშირად გამოიყენებოდა ბოროტად, როგორც ინსტრუმენტი პარტიის მიმართ კრიტიკულად განწყობილ და მოწინააღმდეგე პირთა დასჯისა და პოლიტიკური რეპრესიებისთვის.
საბჭოთა ორიგინალზე რეპრესიული ინსტრუმენტის შექმნა
დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ფუნდამენტურად არ შეცვლილა. მასში პერიოდულად შეტანილი ცვლილებებით, იზრდებოდა იმ სამართალდარღვევათა რაოდენობა, რომლებიც ამ საგამონაკლისო სახდელის დაკისრების შესაძლებლობას ითვალისწინებდა. დღევანდელი მდგომარეობით, შეიძლება თამამად ითქვას, რომ კონსოლიდირებული ვერსია, კოდექსის მოქმედების ორმოცწლიან პერიოდში, ადმინისტრაციულ პატიმრობას ყველაზე მეტი სამართალდარღვევისთვის ითვალისწინებს. კერძოდ, თუკი საბჭოთა კავშირის პერიოდში მოქმედი ვერსია მაქსიმუმ ოთხ შემთხვევაში იძლეოდა ამის საშუალებას, დღეს მისი რაოდენობა გაზრდილია 43-მდე.
ხსენებული ადმინისტრაციული სამართლადარღვევების უმრავლესობა, რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს განსჯად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეებს განეკუთვნება. თუმცა, ნებისმიერ შემთხვევაში, პირისთვის ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების უფლებამოსილება მხოლოდ რაიონის (ქალაქის) სასამართლოს აქვს.
როგორც აღინიშნა, თავდაპირველად კოდექსი მკაფიოდ მიუთითებდა ამ სახდელის მხოლოდ საგამონაკლისო წესით გამოყენებაზე. კერძოდ, მხოლოდ იმ შემთხვევაში იძლეოდა მისი გამოყენების უფლებამოსილებას, თუ საქმის გარემოებათა მიხედვით, დამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით, სხვა უფრო მსუბუქი ზომების გამოყენება არასაკმარისად ჩაითვლებოდა. დღეს მოქმედი კოდექსი, ყველა მუხლთან მიმართებით, მსგავს ჩანაწერს არ ითვალისწინებს, თუმცა ზოგადი მითითება ადმინისტრაციული პატიმრობის მხოლოდ გამონაკლის შემთვევაში გამოყენების შესახებ სწორედ იმაზე მიუთითებს, რომ ის უკიდურეს ღონისძიებას უნდა წარმოადგენდეს და შესაბამისად, სასამართლოს მხრიდან, ამ სახდელის დაკისრებას თან უნდა ახლდეს შესაბამისი მტკიცებულებებით გამყარებული არგუმენტაცია, მისი აუცილებლობისა და მიზანშეწონილობის თაობაზე.
ამასთან, ისევე, როგორც კოდექსის პირველად (საბჭოთადროინდელ) ვერსიაში, მოქმედი რედაქციითაც, პატიმრობის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 15 დღეს. შესაბამისად, ამ ნაწილშიც, სასამართლოს პასუხისმგებლობაა, შემოგვთავაზოს არგუმენტირებული მსჯელობა, მის მიერ პატიმრობის ვადის განსაზღვრასთან დაკავშირებით. ზოგიერთ შემთხვევაში, კოდექსი თავად უთითებს, თუ რა არის პატიმრობის მინიმალური ხანგრძლივობა. მაგალითად, 10-დან 15 დღემდე, რაც მოსამართლის თავისუფლებას შედარებით ზღუდავს, თუკი სახდელის სახედ პატიმრობის შეფარდებას გადაწყვეტს. ასევე, არის გამონაკლისი შემთხვევა, როდესაც კანონი, მაქსიმალური ოდენობის 15 დღედ განსაზღვრისა და მოსამართლის შეხედულებისამებრ მოქმედების თავისუფლების დადგენის ნაცვლად, პირდაპირ განსაზღვრავს 10 დღის ვადით ადმინისტრაციულ პატიმრობას, როგორც ადმინისტრაციული სახდელის ალტერნატივას, ან ადგენს იმაზე უფრო მცირე ზედა ჭერს, ვიდრე 15-დღიანი პატიმრობაა. მაგალითად, მაქსიმუმ 5 ან 7 დღემდე პატიმრობის დაკისრების შესაძლებლობას ითვალისწინებს.
აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო საბჭოს 1992 წლის 3 აგვისტოს დეკრეტით, პატიმრობის 15-დღიანი ვადა 30 დღემდე გაიზარდა. მოგვიანებით კი, 2009 წლის ცვლილებებით, ეს ვადა გასამმაგდა და მაქსიამლურ ვადად 90 დღე განისაზღვრა. იმ პერიოდში, ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების საგანგაშო ნიშნულის გათვალისწინებით (იხ. გრაფიკი 1), სასამართლოსთვის ასეთი მკაცრი სახდელის დაკისრების უფლებამოსილების მიცემა, კოდექსის სისტემური ხარვეზების გათვალისწინებით, რომლებიც ქვევით იქნება განხილული, სამართლიანად იმსახურებდა უმწვავეს კრიტიკას.
პატიმრობის მაქსიმალური ვადა მხოლოდ 2014 წლის აგვისტოს განხორციელებული ცვლილებებით შემცირდა. ეს მართლაც მნიშვნელოვანი ცვლილება იყო, თუმცა კოდექსში არსებული სისტემური ხარვეზების ფონზე, პატიმრობის ვადის შემცირება, ან ზოგადი მითითება პატიმრობის საგამონკლისო წესად გამოყენებასთან დაკავშირებით, არსებითად არ ცვლის სურათს. ეს მხოლოდ ზღვაში წვეთია იმ გამოწვევის პირობებში, რომელსაც კოდექსი იმ სამართალდარღვევებთან დაკავშირებით ქმნის, რომლებიც სახდელის სახედ პატიმრობას ითვალისწინებს და თავისი შინაარსით, სისხლისსამართლებრივი ბუნებისაა.
ევროპული სასამართლოს მიერ ენგელის საქმეზე დადგენილი კრიტერიუმების (ე.წ. ენგელის კრიტერიუმების) გათვალისწინებით და შემდეგ არაერთგზის განმტკიცებული და დაზუსტებული პრაქტიკით, დანაშაულის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში გადმოტანა არ ცვლის მის სისხლის სამართლებრივ ბუნებას, ევროპული კონვენციის მიზნებიდან გამომდინარე (მე-6 მუხლის გაგებით). კერძოდ, დანაშაულის სისხლის სამართლებრივი ბუნება შეიძლება გამომდინარეობდეს მისი სისხლის სამართლებრივი ხასიათიდან (ვრცელდება ყველაზე და არა - პირთა შეზღუდულ ჯგუფზე და სანქცია, მათ შორის, სადამსჯელო მიზნებს ემსახურება), ან ამ კონკრეტული დანაშაულისთვის სისხლის სამართლის სფეროსთვის მიკუთვნებული ბუნებისა და სიმკაცრის სასჯელის დაკისრების შესაძლებლობიდან, როგორიც არის, მაგალითად, პატიმრობა (გარდა ისეთი შემთხვევებისა, რომლებიც თავიანთი ბუნებით, ხანგრძლივობით ან აღსრულების ხერხით, არ იწვევს არსებით ზიანს).
აქედან გამომდინარე, პატიმრობის შედარებით ხანმოკლე ვადა ან თუნდაც ის ფაქტი, რომ სამართალდარღვევა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით რეგულირდება და არა - სისხლის სამართლის მარეგულირებელი კანონმდებლობით, ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი პრაქტიკით, შესაძლოა არ გამორიცხავდეს მის სისხლისსამართლებრივ ბუნებას და შესაბამისად, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული სამართლებრივი გარანტიებით პირის უზრუნველყოფის ვალდებულებას.
კითხვაზე, ითვალისწინებს, თუ - არა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი მსგავს გარანტიებს იმ ათეულობით სამართალდარღვევასთან დაკავშირებით, რომლებიც, როგორც მინიმუმ, ადმინისტრაციულ სახდელად პატიმრობის გათვალისწინებით, შესაძლოა სისხლისსამართლებრივი ბუნებისად მიიჩნეოდეს, უყოყმანოდ შეგვიძლია უარყოფითი პასუხის გაცემა. ათწლეულზე მეტია, რაც საქართველოს სახალხო დამცველი, ასევე ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით ქვეყნის შიგნით თუ გარეთ მომუშავე ორგანიზაციები, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს აკრიტიკებენ, მის სისტემურ ხარვეზიანობაზე მიუთითებენ და ამ პრობლემის გადაჭრის გზას მხოლოდ მოქმედი კოდექსის სრულად გაუქმებაში და ახალი, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი კოდექსის მიღებაში ხედავენ.
კერძოდ, სახალხო დამცველს არაერთხელ გაუმახვილებია ყურადღება, რომ კოდექსი შეიცავს ბუნდოვან ჩანაწერებს და საჭიროებს სისტემატიზაციას, ის სრულყოფილად არ არეგულირებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების წარმოების პროცედურულ საკითხებს, სათანადოდ არ უზრუნველყოფს პირს სამართლიანი სასამართლოს უფლების შემადგენელი ელემენტებით, არ განსაზღვრავს მტკიცებულებათა მოპოვების, გამოკვლევისა და შეფასების წესს. ეს კი განსაკუთრებით პრობლემურია იმ სამარღთალდარღვევებთან დაკავშირებით, რომლებიც სახდელის სახედ ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს. სახალხო დამცველის დაკვირვებით, ჩამოთვლილი სისტემური ხარვეზები უარყოფითად აისახება საქართველოს საერთო სასამართლოების მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვის პროცესზე და მნიშვნელოვან პრობლემას ქმნის პრაქტიკაში.
კერძოდ, საერთო სასამართლოების მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების განხილვის ანალიზით დგინდება, რომ უცვლელ გამოწვევას წარმოადგენს მტკიცებულებათა გამოკვლევის ეტაპი. სახალხო დამცველის აპარატის მიერ შესწავლილ საქმეებში, წლების განმავლობაში, იკვეთება, რომ ძირითადად, ყველა მტკიცებულება ერთი ორგანოს/პირის მიერ არის მოპოვებული და მტკიცებულებათა ერთობლიობა მხოლოდ ფორმალურად არსებობს. შესაბამისად, მოსამართლის დადგენილებაც ხშირად მხოლოდ სამართალდარღვევისა და დაკავების ოქმების მონაცემებსა და სასამართლო სხდომის ოქმის შემდგენი სამართალდამცავის განმარტებას ეყრდნობა. ასევე, სახალხო დამცველის აპარატის დაკვირვებით, სასამართლოს მიერ ადმინისტრაციულ დარღვევათა საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილებების უმრავლესობა დაუსაბუთებელია და შაბლონური ხასიათი აქვს - იცვლება მხოლოდ სამართალდამრღვევად ცნობილი პირის მონაცემები და გადაწყევტილება იმეორებს სამართალდარღვევის ოქმის ზოგად ფორმულირებას.
ამასთან, სახალხო დამცველის ანგარიშებიდან, განსაკუთრებით საყურადღებოა ის ფაქტი, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ეს ხარვეზები სწორედ სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების, შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების წინააღმდეგ ბოროტად და თვითნებურად გამოყენების პრაქტიკას ახალისებს და ხელისუფლების ხელში სადამსჯელო მექანიზმად გვევლინება. პრაქტიკიდან გამომდინარე, ამ მხრივ, განსაკუთრებით ხშირად გამოიყენება წვრილმანი ხულიგნობისა (166-ე) და სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის (173-ე) მუხლები. ეს სამართალდარღვევები, როგორც ზევით უკვე აღინიშნა, საბჭოთა კავშირის პერიოდისაა და კარგად აპრობირებული ინსტრუმენტებია, რომლებიც, მათი აშკარად სისხლის სამართლებრივი ბუნების მიუხედავად, უცვლელად შემორჩა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში. შესაბამისად, კოდექსის სისტემური ხარვეზიანობის გათვალისწინებით, ხელისუფლება, ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა ევროპული სტანდარტის გვერდის ავლით, მარტივად ახერხებს ამ სადამსჯელო ინსტრუმენტის გამოყენებას და უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებებსა და თავისუფლებებს.
საინტერესოა, რომ ზუსტად ამ ორ სამართალდარღვევასთან დაკავშირებით საქმის განხილვა გახდა ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერის, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის 2019 წლის 30 ოქტომბრის კონსტიტუციური სარჩელის საფუძველი. კერძოდ, მოსარჩელე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ნორმების იმ ნორმატიული შინაარსის არაკონსტიტუციურად ცნობას ითხოვს, რომლებიც სისხლისსამართლებრივი ბუნების/შინაარსის მქონე სამართალდარღვევების სათანადო საპროცესო გარანტიების გარეშე განხილვა/გადაწყვეტის შესაძლებლობას იძლევა.
ამ საქმზე, თავად სარჩელის ყოვლისმომცველობიდან გამომდინარე, საკონსტიტუციო სასამართლოს დადებითი გადაწყვეტილება მნიშვნელოვნად შეასუსტებდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის საბჭოთა საფუძველს და ხელისუფლებას მისი გაუქმების ბიძგს მისცემდა. სამწუხაროდ, საკონსტიტუციო სასამართლომ ასეთ მნიშვნელოვან შესაძლებლობაზე, გარკვეულწილად, უარი თქვა. კერძოდ, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ 2019 წლის 17 დეკემბერს, მართალია, სარჩელი არსებითად განსახილველად მიიღო (სასარჩელო მოთხოვნის ნაწილთან მიმართებით) და არსებითი განხილვაც შედგა, თუმცა, სარჩელიდან თითქმის 5 წლის თავზე, გადაწყვეტილება ჯერაც არ გამოუცხადებია.
ადმინისტრაციული პატიმრობის დინამიკა
საკონსტიტუციო სასამართლოს დუმილის პარალელურად, როგორც უკვე აღინიშნა, გაზრდილია იმ სამართალდარღვევათა რიცხვი, რომელიც სახდელის სახედ პატიმრობის გამოყენებას ითვალისწინებს და ასევე, ბოლო წლებში, ადმინისტრაციული სახდელის სახედ პატიმრობის შეფარდების მაჩვენებლის ზრდის ტენდენციაც შეინიშნება (იხ. გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: პირველი ინსტანციის სასამართლოების მიერ 2003-2023 წლებში ადმინისტრაციულ პატიმრობაშეფარდებულ პირთა რაოდენობა და პატიმრობის შეფარდების მაჩვენებელი (%)
წყარო: გრაფიკი შედგენილია ავტორის მიერ, უზენაესი სასამართლოს მონაცემებზე დაყრდნობით
გარფიკიდან კარგად ჩანს, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლების პირველ წლებში ადმინისტრაციულ პატიმრობათა რიცხვი და მისი გამოყენების მაჩვენებელი, მომდევნო პერიოდთან შედარებით, დაბალია. 2006-2011 წლებში ორივე მონაცემი მაღალ ნიშნულზეა, რაც პირდაპირ დაკავშირებულია ამ პერიოდის რეპრესიულ პოლიტიკასთან. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, ამ მაჩვენებლის არა - მყისიერი, თუმცა საგრძნობი გაუმჯობესება შეინიშნება, რაზეც „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები ხშირად ამახვილებდნენ ყურადღებას და შემცირებულ რაოდენობას მათი ხელისუფლების ერთ-ერთ მთავარ მიღწევად წარმოაჩენდნენ, როგორც დასტურს მართლმსაჯულების გაჯანსაღებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის მაღალი სტანდარტისა.
საყურადღებოა, რომ ამ სახის რიტორიკას, ძირითადად, 2019 წლამდე ვისმენდით. ამ პერიოდის განცხადებები კი მეტწილად 2017-18 წლების მდგომარეობით არსებულ ვითარებას აღწერდა. თუკი გრაფიკს დავაკვირდებით, ვნახავთ, რომ კლების ტენდენცია სწორედ 2017 წლის ჩათვლით არის შესამჩნევი. 2018 წელს მკვეთრი მატება შეინიშნება, 2020-2021 წლებში, როდესაც ქვეყანა კოვიდპანდემიას ებრძოდა და მოსახლეობის უდიდეს ნაწილს, კომენდანტის საათის გათვალისწინებით, ისედაც შეზღუდული ჰქონდა გადაადგილების თავისუფლება, მცირედი კლება ფიქსირდება. ადმინისტრაციულ პატიმრობაშეფარდებულ პირთა მკვეთრი ზრდა 2022-2023 წლებშია შესამჩნევი, რაც ხელისუფლების მიერ კრიტიკული აზრის მიუღებლობისა და მისი შეუწყნარებლობის ზრდის ლოგიკური შედეგია. ხელისუფლების თანმიმდევრული და შეუქცევადი სვლა ავტორიტარიზმისკენ 2024 წლის მხოლოდ პირველი კვარტლის მონაცემებშიც (521) ლოგიკურად აისახება. კერძოდ, სამთვიან პერიოდში, შეფარდებულ პატიმრობათა რაოდენობა თითქმის 2017 წლის მონაცემებს უტოლდება და ახლოს არის 2020-2021 წლის მონაცემებთან. ასევე გასათვალისწინებელია სტატიის დასაწყისში ნახსენები რეპრესიული პოლიტიკა, რომელიც მიმდინარე წლის მეორე კვარტლიდან შეინიშნება და სავარაუდოდ, მომავალში რიცხვებში შესაბამისად აისახება.
ამდენად, ამ სახის სამართალდარღვევების გამოყენების დინამიკის ფონზე და იმის გათვალისწინებით, რომ კოდექსში სულ უფრო იზრდება იმ სამართალდარღვევათა რიცხვი, რომლებიც სახდელის სახედ პატიმრობას ითვალისწინებს, საკონსტიტუციო სასამართლოს დუმილი ხელს უწყობს ათწლეულების განმავლობაში დამკვიდრებული მავნე პრაქტიკის გაგრძელებასა და ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევას.
შეჯამება
საქართველოში დღეს მოქმედი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის კრიტიკისთვის ხშირად მისი საბჭოთა ფესვების ხსენებაც კი საკმარისად მიიჩნევა, თუმცა წინამდებარე ანალიზი მხოლოდ ამით არ კმაყოფილდება. როგორც გამოჩნდა, კოდექსში შესულმა ასეულობით ცვლილებამ, რომლებიც ორმოცი წლის წინ მიღებული სამართლებრივი აქტის გაკეთილშობილებას ემსახურებოდა, შედეგად, გარკვეულწილად, ორიგინალზე უარესი ვერსიაც კი მოგვცა, რომელიც, ბუნდოვანებისა და შესაბამისი საპროცესო გარანტიების არარსებობის პირობებში, მისი ბოროტად გამოყენების რისკებს ზრდის.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, პერიოდულად, სულ უფრო იზრდებოდა იმ სამართალდარღვევათა რაოდენობა, რომლებიც, სახდელის სახით, ისეთი მკაცრი სასჯელის გამოყენებას ითვალისწინებს, როგორიც ადმინისტრაციული პატიმრობაა. პოტენციური სასჯელის სიმკაცრის, რომელიც ხშირად სადამსჯელო ხასიათს ატარებს, ასევე, სამართალდარღვევების არა მხოლოდ შეზღუდულ წრეზე, არამედ ყველაზე გავრცელების შესაძლებლობის გათვალისწინებით, შეგვიძლია თამამად ვთქვათ, რომ კოდექსი სათანადო საპროცესო გარანტიების უზრუნველყოფის გარეშე, სისხლის სამართლებრივი ბუნების მქონე სამართალდარღვევების სიმრავლით გამოირჩევა. სწორედ ამ მოცემულობის გათვალისწინებით, რამდენი ასეული ცვლილებაც უნდა შევიდეს კოდექსში, მისი არსებითი გაჯანსაღება გამორიცხულია. ერთადერთი გამოსავალი მისი გაუქმება და ახალი, ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი კოდექსის მიღებაა.
სამწუხაროდ, სამი ათწლეულის განმავლობაში, არც ერთ ხელისუფალს არ ეყო პოლიტიკური ნება იმისა, რომ უარი ეთქვა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსზე, როგორც კრიტიკული ხმების გასაჩუმებლად საბჭოთა კავშირისგან მემკვიდრეობით მიღებულ ინსტრუმენტზე და „საჭირო დროს“ მისი ეფექტურად გამოყენების პრაქტიკაზე.
ადმინისტრაციულ პატიმრობათა გამოყენების მაჩვენებლის დინამიკის შესწავლა ასევე კარგი დასტურია იმისა, თუ როდის დგებოდა ხელისუფლებებისთვის ამ მექანიზმის გამოყენების „საჭირო დრო“. ამასთან, გასათვალისწინებელია, რომ ადმინისტრაციული პატიმრობის გამოყენების მხრივ, მომავალ წლებში კვლავ კლების ტენდენციის დაფიქსირება ვერ იქნება ვითარების არსებითი გაუმჯობესების საზომი. სანამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში არ განხორციელდება სისტემური ცვლილებები და არ იქნება უზრუნველყოფილი სისხლისსამართლებრივი ბუნების დანაშაულებისთვის ის სტანდარტი, რომელიც სისხლის სამართლის დანაშაულებზე უნდა ვრცელდებოდეს, ადმინისტრაციული პატიმრობის გამოყენების თითოეული შემთხვევის კონსტიტუციურობა მხოლოდ ინდივიდუალურ მოსამართლეთა კეთილსინდისიერებისა და განსაკუთრებული მონდომების იმედად იქნება დარჩენილი.

The Practice of Administrative Arrest in Georgia and Its Soviet Foundations
It is symbolic that one of the primary tools for recent Soviet-style repressions in Georgia, and a cornerstone thereof, is the Administrative Offences Code of Georgia, originally adopted during the Soviet era.
Two of the most "flexible" articles within the Administrative Offences Code of Georgia have been applied to arrest hundreds of individuals who protested against the Russian Law or expressed dissatisfaction in various form with elected MPs. These articles, petty hooliganism (Article 166) and disobedience towards the orders of law enforcement officers (Article 173), are characterized by their vagueness. Due to the lack of procedural guarantees, courts can easily and swiftly apply these articles in various situations (sometimes based merely on hearsay reported by a police officer or seen on television).
While both offenses and dozens of others carry penalties such as fines or administrative arrest as an alternative form of punishment, it is true that the court mainly limited itself to imposing an arrest in the abovementioned cases. However, given the nature of the offenses, the potential for arrest as a punishment mechanism imbues them with a criminal characteristic. Therefore, these solid repressive measures' increasing trend and application warrant significant attention.
This analysis underscores that these mechanisms are not innovations but legacies of the Soviet era. It highlights the peculiarities of such administrative offenses and the systemic issues within Georgia's Administrative Offences Code, which ensure their instrumentalization.
Soviet Roots
After the collapse of the Soviet Union, unlike the former allied republics, including Russia, Georgia has not formally abolished the Administrative Offences Code adopted by the Presidium of the Supreme Council of the Georgian SSR in 1984. To date, 544 amendments have been made to the Code, which has mainly added chaos and ambiguity to this legislative act. The Soviet foundation, logic, and primary pillar of the Code have remained intact, leading to its misuse.
The original 1984 version of the Code introduced the heaviest administrative penalty, up to fifteen days of administrative arrest for individual offenses in exceptional cases. Initially, only two offenses were punishable by arrest: petty hooligan actions (Article 166) and malicious disobedience to lawful orders or demands of police officers or militiamen (Article 173). Later, before independence was restored, three more articles were added to the Code. These included offenses such as drinking alcoholic beverages or being in a drunken state in public places by a person who had received an administrative fine twice during the year for this offense (Article 171) and for the illegal purchase or possession of small amounts of narcotic drugs, or using narcotic drugs without a doctor's prescription (Article 45). Finally, amendments enacted on March 22, 1988, added violations of established rules for organizing or holding meetings, rallies, street marches, and demonstrations by organizers or persons who had received an administrative fine for this offense during the year (Article 1741).
It is important to highlight that during the Soviet period, each of the articles, except the last added Article 1741, strictly stipulated that the use of administrative arrest was permissible only when other lighter measures were considered insufficient, based on the circumstances of the case and the personality of the violator. The decision to impose administrative arrest was the exclusive authority of the court. However, due to the lack of proper procedural guarantees, ambiguity in the norms themselves, and the possibility of broad interpretation—where the court was not an independent institution of justice but an obedient institution, often referred to as the notary of the Communist Party—administrative arrest in the Soviet Union was frequently misused as a tool for punishing and politically repressing critics of the party.
Creating More Repressive Instrument than Soviet Original
Since the restoration of independence, the Administrative Offences Code has not undergone fundamental changes. However, through periodic amendments, the number of offenses allowing for the imposition of administrative arrest has increased. Today, it can be asserted that the current consolidated version of the Code includes provisions for administrative arrest in the highest number of violations over its forty-year existence. Whereas the Soviet-era version allowed for this penalty in a maximum of four cases, today there are 43 instances.
The majority of these administrative violations, with a few exceptions, fall under the jurisdiction of district (city) courts for adjudication. Regardless, only the district (city) court has the authority to impose administrative arrest on an individual.
As mentioned earlier, initially the Code stipulated that this penalty should be used exceptionally. Specifically, it could only be applied if, considering the circumstances and the personality of the offender, lighter measures were deemed insufficient. The current Code does not explicitly require such a provision across all articles. However, the general directive to use administrative arrest only in exceptional cases implies that its imposition by the court should be supported by argumentation backed by relevant evidence of its necessity and appropriateness.
Similarly to the original (Soviet) version of the Code, the current version specifies that the duration of arrest should not exceed 15 days. Therefore, it is the responsibility of the court to provide evidence-based reasoning when determining the length of arrest. In some cases, the Code itself sets a minimum duration for arrest. For instance, it may specify a range such as 10 to 15 days,  which somewhat limits the judge's discretion if they decide to impose  this sentence. There is also an exceptional case where the law, instead of allowing up to 15 days at the judge's discretion, directly mandates 10 days of administrative arrest as an alternative administrative penalty, or sets a lower maximum, such as 5 or 7 days of arrest.
It is noteworthy that following the restoration of independence, the 15-day period of arrest was extended to 30 days by decree of the State Council of the Republic of Georgia on 3 August 1992. Subsequently, in 2009, this period was further increased threefold to a maximum of 90 days. Given the alarming frequency of administrative arrest usage during that period (refer to Chart 1), granting courts the authority to impose such a severe penalty, especially considering the systemic flaws in the Code discussed below, rightly drew significant criticism.
The maximum arrest period was only reduced in the August 2014 amendments. While this was a significant change, the overall landscape remained the same, given the Code's systemic shortcomings. This adjustment represents just a tiny part of the challenges posed by offenses within the Code involving arrest and criminal implications.
According to the criteria established by the European Court of Human Rights in the Engel case (known as the Engel criteria), which have been repeatedly affirmed and clarified in practice, reclassifying an offense under the Administrative Offences Code does not alter its criminal nature for the European Convention (particularly under Article 6). Specifically, an offense's criminal nature may stem from its general applicability (applying to all individuals rather than a limited group) and the punitive nature of its sanctions. It may also derive from the possibility of imposing punishments typically associated with criminal law, such as arrest (except in cases where the nature, duration, or execution method do not cause substantial harm).
Therefore, according to established practice by the European Court, a relatively short period of detention or the fact that an offense is regulated by the Administrative Offences Code instead of criminal legislation may not exclude its criminal nature. Hence, legal guarantees envisaged by the Code of Criminal Procedure must be provided to individuals.
Regarding whether the Administrative Offences Code provides similar guarantees for offenses that, at least in terms of administrative arrest, may be considered criminal in nature, the answer is unequivocally negative. For over a decade, the Public Defender of Georgia and human rights organizations both domestically and internationally have criticized the Administrative Offences Code. They highlight its systemic deficiencies and argue that the only solution is to abolish the current Code entirely and adopt a new one aligned with international human rights standards.
Specifically, the Public Defender has repeatedly emphasized that the Code contains vague provisions and lacks systematic organization. It inadequately addresses procedural aspects of administrative offense proceedings, fails to fully uphold the right to a fair trial, and lacks rules for the collection, examination, and evaluation of evidence. This is particularly problematic for offenses that entail administrative arrest as a fine. According to the Public Defender, these systemic flaws adversely affect the adjudication of administrative offense cases in Georgia's courts and represent a significant practical challenge.
A detailed analysis of administrative offense cases handled by general courts reveals a persistent challenge during the evidence examination stage. Based on cases reviewed by the Office of the Public Defender over the years, it becomes evident that all evidence typically originates from a single entity or person, and the collection of evidence often exists only nominally. Consequently, judges frequently base their decisions solely on offense and arrest reports, as well as the interpretations provided by law enforcement officers. Furthermore, according to observations made by the Office of the Public Defender, many court judgments on administrative violations lack substantiation and are formulaic, differing only in the details of the accused while echoing the general wording of offense reports.
Moreover, reports from the Public Defender highlight that these deficiencies in the Administrative Offenses Code foster abusive and arbitrary practices that undermine the rights to freedom of speech, expression, assembly, and demonstration. This framework serves as a punitive mechanism wielded by authorities. Particularly concerning are the frequent applications of Articles 166 (petty hooligan actions) and 173 (disobedience to law enforcement orders), which trace their origins to the Soviet era and remain largely unchanged despite their inherently criminal nature within the Administrative Offenses Code. Therefore, due to systemic flaws in the Code, the government circumvents European human rights and freedoms standards, enabling the easy deployment of these punitive measures and resulting in gross violations of human rights and freedoms.
Of particular interest is the constitutional lawsuit filed by Zurab Girchi Japaridze, a leader of the opposition, on 30 October 2019, concerning the consideration of cases involving these two violations. The plaintiff specifically seeks to declare unconstitutional those provisions of the Administrative Offenses Code that allow offenses of a criminal nature to be adjudicated without proper procedural guarantees.
The lawsuit's comprehensive nature suggests that a favorable ruling from the Constitutional Court could significantly undermine the Soviet foundation of the Administrative Offenses Code and pressure the government to abolish it. Unfortunately, the Constitutional Court somewhat missed this crucial opportunity. While the first panel of the Constitutional Court accepted the lawsuit for review on 17 December 2019 (regarding part of the claim) and conducted the review, nearly five years have passed since the lawsuit was filed, and a decision has yet to be announced.
Dynamic of Administrative Arrest
Simultaneously with the silence of the Constitutional Court, as mentioned earlier, the number of those offences which envisage imposition of arrest as a penalty has increased as well as in the past few years there has been a tendency of growth of imposition arrest as an administrative penalty (see Chart 1).
Chart 1: Number of Individuals sentenced to Administrative Arrest by the Courts of First Instance in 2003-2023 and the rate of arrest(%)
Source: Chart is drawn by the author, based on data from the Supreme Court
The chart clearly shows that during the initial years of UNM rule, administrative arrests' frequency and utilization rate were relatively low compared to subsequent periods. From 2006 to 2011, both indicators peaked, correlating directly with the repressive policies of that years. Following the Georgian Dream party's assumption of power, there was a gradual yet significant improvement in these statistics, often highlighted by party representatives as a significant achievement demonstrating enhanced justice and robust human rights protection.
This narrative persisted predominantly until 2019, focusing mainly on data from 2017-18. However, a closer examination of the chart reveals a declining trend up to 2017, followed by a sharp increase in 2018. In 2020-2021, amid the COVID-19 pandemic and associated curfews limiting public movement, there was a slight decrease recorded. The notable surge in administrative arrests occurred in 2022-2023, which can be attributed to the government's growing intolerance towards dissenting voices and its shift towards authoritarianism. This authoritarian trend is starkly evident in the data from the first quarter of 2024 alone, where the number of administrative arrests (521 cases) nearly matches the figures from 2017 and closely approaches those from 2020-2021. It is essential to consider the repressive policies noted earlier in this article, observed since the second quarter of the current year, which are likely to impact future statistics.
Therefore, against this backdrop of increasing use of such punitive measures and a rising number of offenses in the Code carrying detention penalties, the Constitutional Court's silence perpetuates longstanding harmful practices and egregious human rights violations.
To criticize the current Administrative Offenses Code of Georgia, it is often deemed sufficient to mention its Soviet roots. However, the present analysis extends beyond this argument. Despite hundreds of amendments intended to refine the legal act adopted forty years ago, the result is a version somewhat worse than the original. The amendments, characterized by vagueness and a lack of appropriate procedural guarantees, increase the risks of abuse.
The Administrative Offenses Code of Georgia has been expanding the number of offenses that warrant administrative arrest, a penalty with severe and often punitive implications, without ensuring proper procedural guarantees. This trend, coupled with the Code's inclusion of many offenses of a criminal nature, makes it clear that no amount of amendments can fundamentally improve it. The only viable solution is to abolish it and adopt a new Code that aligns with international human rights standards.
Unfortunately, over the past three decades, none of the governments have had the political will to discard the Administrative Offenses Code. This instrument, inherited from the Soviet Union, continues to silence critical voices effectively "when necessary."
Analyzing the dynamics of administrative arrest provides clear evidence of when authorities find it 'necessary' to employ this mechanism. It is important to note that a downward trend (if it happens) in the use of administrative arrest in the coming years should not be seen as a substantial improvement. The constitutionality of each case of administrative arrest will rely solely on the good faith and special resolve of individual judges unless systematic changes to the Administrative Offenses Code and the extension of criminal offense standards to offenses of a criminal nature are made.