ტირანი ხატზე: სტალინის ფუნქციები რუსეთის იმპერიალისტურ იდეოლოგიაში და მისი გამოყენება საქართველოში
სამების საკათედრო ტაძარში საბჭოთა ტირანის - იოსებ სტალინის - ხატზე გამოსახვამ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა, რამდენად მჭიდრო გავლენა აქვს საქართველოზე რუსეთში იმპერიალისტური ავტოკრატიის (თვითმპყრობლობის) რესტავრაციის პოლიტიკურ პროექტს. სტალინის გამოსახულების შესვლა სამების საკათედრო ტაძარში ვერ აიხსნება რუსული რეჟიმის განვითარების დინამიკის გარეშე და ამის მიზეზი არ არის მხოლოდ ის, რომ სტალინის ეკლესიაში შეტანის ოპერაციის ადგილზე შემსრულებლები კრემლთან ღიად დაკავშირებული არიან.
სტალინის პერსონის ინსტრუმენტალიზაცია რუსული იმპერიალიზმის მიზნებს მიღმა და მათ გარეშე, მით უფრო, პუტინის რეჟიმთან დაკავშირებული პირების მიერ, არადამაჯერებელია და გონივრული საფუძველი არ გააჩნია. ამრიგად, ინტერპრეტაციის ყველაზე შესაფერისი ჩარჩო რუსეთის მოქმედი იმპერიალისტური ავტორიტარული რეჟიმი და მისი იდეოლოგიური საყრდენებია.
ჰიბრიდული ტოტალიტარიზმი - პუტინის ნეოსტალინისტური რეჟიმი
რუსეთი ვლადიმირ პუტინის მეორე საპრეზიდენტო ვადის დასაწყისშივე კლასიფიცირდებოდა, როგორც ავტორიტარული რეჟიმი. თუმცა 2005 წლიდან დღემდე, პუტინის ავტორიტარიზმმა მნიშვნელოვანი დეგრადაცია გამოიარა. 2012 წელს პუტინის პრეზიდენტად დაბრუნების, 2014 წელს კი უკრაინაში შეჭრისა და ყირიმის ანექსიის შემდეგ, რუსულმა ავტორიტარულმა რეჟიმმა უწყვეტი ვარდნა განიცადა. ამ პერიოდში დაბრუნდა ტოტალიტარული პრაქტიკები, რომლებმაც 2022 წელს, უკრაინაში სამხედრო აგრესიის შემდეგ, სისტემური ხასიათი შეიძინა.
შედეგად, უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის შემდგომი კრემლის რეჟიმი ხასიათდება, როგორც  ჰიბრიდული ტოტალიტარიზმი, კერძოდ, კონსოლიდირებული ავტორიტარული რეჟიმი, რომელიც სისტემურად იყენებს ტოტალიტარულ პრაქტიკებს. თავის მხრივ, პუტინის რეჟიმის მიერ გამოყენებული ტოტალიტარული პრაქტიკები ახალი არ არის და ნასესხებია საბჭოთა იმპერიის სტალინური პერიოდიდან.
აზრის დანაშაულების დაბრუნება, მათ საფუძველზე პოლიტიკური ოპონენტების ხანგრძლივად გამწესება გულაგში, სამარტოო საკანში გამოკეტვისა და კომუნიკაციის, პრაქტიკულად, სრული შეზღუდვით, ერთ-ერთი ასეთი თვალსაჩინო სტალინისტური ტოტალიტარული პრაქტიკაა. ვლადიმირ ყარა-მურზას სტალინისტური სასამართლო პროცესი და გულაგში 25 წლით გაგზავნა ნეოსტალინიზმის თვალსაჩინო ნიმუშია.
პუტინის რეჟიმის ნეოსტალინიზმი მხოლოდ სტალინიზმის ტოტალიტარული პრაქტიკების სისტემურ აღდგენაში არ გამოიხატება. ამ ტიპის ჰიბრიდულ ტოტალიტარიზმს იდეოლოგიური გამართლება სჭირდება. ამ მხრივ, პუტინის ნეოსტალინიზმი სტალინიზმის მემკვიდრეობას იდეოლოგიური გამართლების ელემენტადაც იყენებს.
სტალინი პუტინის ნაციონალისტური იმპერიალიზმის ისტორიული მოღვაწეების პანთეონში
უკრაინაში აგრესიის შემდეგ, პუტინის რეჟიმის იმპერიალისტურად კლასიფიკაცია კითხვის ნიშნებს აღარ ტოვებს. ტოტალიტარული იმპერიალიზმის ამ ჰიბრიდული ფორმის იდეოლოგიური გამართლებაც ჰიბრიდიულია და ეკლეკტური. პუტინის რეჟიმის იმპერიალიზმი ცალსახად ნაციონალისტურია და რუსეთის გამორჩეულობის მტკიცებაზე დგას.
პუტინის ნაციონალისტური იმპერიალიზმი ეყრდნობა და იყენებს როგორც მე-19 საუკუნის სლავოფილური და თვითმპყრობლური იდეოლოგიის ელემენტებს, ისე სტალინსტური ტოტალიტარული იმპერიალიზმისა და მე-20 საუკუნის 60-70-იანი წლების რუსი ნაციონალისტების იდეებს.
პუტინის ნაციონალისტური იმპერიალიზმიც იყენებს მე-19 საუკუნეში ნიკოლოზ პირველის მინისტრ უვაროვის მიერ შემუშავებულ ფორმულას: „მართლმადიდებლობა, ერი და ავტოკრატია (თვითმპყრობლობა).“
ამ კონსტრუქციაში „ერის“ განსაზღვრებისას, პუტინის რეჟიმიც დიდწილად ეყრდნობა მე-19 საუკუნის სლავოფილური/პანსლავისტური იდეოლოგიის ძირითად ელემენტებს. პანსლავიზმი და სლავოფილიზმი მართლმადიდებლურად იდენტიფიცირდება. ტრაიბალისტური ნაციონალიზმის ეს ვერსია ერის კოლექტივისტურ, კომუნიტარულ ფორმებს განადიდებს.
თავისი შინაარსით, მართლმადიდებლური პანსლავიზმი არსებითად არალიბერალური და ანტიმოდერნული იდეოლოგიაა, რომელიც უპირატესად წარმოაჩენს კომუნიტარულ თანაცხოვრებას (“Соборность“) მოდერნული ინდივიდუალიზმის საპირისპიროდ, ავტოკრატიულ მმართველობას - დემოკრატიული და შეზღუდული ხელისუფლების საპირისპიროდ.
მართლმადიდებლური პანსლავიზმიდან არის ამოზრდილი უკრაინული ნაციონალიზმის რადიკალური უარყოფის და უკრაინელებისა და რუსების, როგორც „ერთი ერის“, იდეაც, რომელიც იმპერიული დაპყრობითი ომის ერთ-ერთი ცენტრალური იდეოლოგიური გამართლებაა. თუმცა საერთო სლავური ტომელობის მითოლოგიზებულ იდეას დამატებით ესაჭიროება წარსულით მანიპულაცია, ისტორიის ფაბრიკაცია.
სტალინიზმი პუტინის ნეოსტალინიზმს ისტორიის ინსტრუმენტალიზაციის სპეციფიკურ ხელსაწყოებს აძლევს. კერძოდ, სტალინისტური ისტორია, როგორც იდეოლოგიის ინსტრუმენტი, იყენებს ისტორიულ მოღვაწეთა პანთეონს. სტალინის მიერ შექმნილი პანთეონის ფიგურებს, როგორებიც არიან პეტრე პირველი დიდი ან ალექსანდრე ნეველი, პუტინის რეჟიმიც განადიდებს იდეოლოგიური გამართლების პროექტში. თუმცა პუტინის ნეოსტალინიზმი ამ პანთეონს აფართოებს და პირველ რიგში, თავად სტალინს ათავსებს.
სტალინის ოფიციალური იდეოლოგიის პანთეონში დაბრუნებას წინ უძღოდა მისი რეაბილიტაციის  პროცესი, რომლის ავანგარდში იყო თავად პუტინის დისკურსი სტალინის შესახებ. ეს პროცესი დაგვირგვინდა სტალინისტურ სტილში, კრემლის მიერ შექმნილი ორი წიგნის - დამამთავრებელი კლასის ისტორიის სასკოლო სახელმძღვანელოსა და სავალდებულო საუნივერსიტეტო კურსის „რუსეთის სახელმწიფოებრიობის საფუძვლების“ სახელმძღვანელოს - სასწავლო პროცესში დამკვიდრებით. ორივე სახელმძღვანელო სტალინს მკაფიოდ დაამკვიდრებს ოფიციალური, ნაციონალისტურ-იმპერიალისტური იდეოლოგიის პანთეონის საკვანძო ისტორიულ ფიგურად.
შინაარსობრივი ეკლეკტიზმი, რომელიც პუტინის ნაციონალისტურ იმპერიალიზმს ახასიათებს, ასევე გულისხმობს, რომ ამ იდეოლოგიას შინაგანი თანმიმდევრულობის განსაკუთრებით მწვავე პრობლემები აქვს. მართლმადიდებლური პანსლავიზმი შესაძლოა სლავი ერების კოლონიზაციის გამართლებად გამოდგება, თუმცა არასლავი და არაქრისტიანი კოლონიზებული ხალხების მიმართ უსარგებლოა. ასევე, იქ, სადაც მართლმადიდებლურ პანსლავიზმს ისტორიული პერსონების პანთეონს უმატებენ, ამ პანთეონის ზოგი ფიგურა, რუსების გარდა, სხვა სლავ ერებს არანაირად არ უკავშირდება.
მაგალითად, მართლმადიდებლური პანსლავიზმი უსარგებლოა შუა აზიის ან ჩრდილოეთ კავკასიის ერთა მიმართ. ალექსანდრე ნეველს კი არავითარი კავშირი არ ჰქონდა უკრაინის ოკუპირებულ ქალაქ მარიუპოლთან, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია კრემლისთვის, ამ ფიგურის ძეგლი ოკუპირებულ ქალაქში აღემართა.
შესაბამისად, ეკლექტური ოფიციალური იდეოლოგიის შეუთავსებელ ელემენტებს შორის თვითნებური კავშირების შექმნა კრემლის ნაციონალისტური იმპერიალიზმისთვის დამახასიათებელი მანევრია. შინაგანი არათანმიმდევრულობის თვითნებურად გადაწყვეტა ერთადერთი პრაქტიკული გამოსავალია იმპერიალისტი იდეოლოგებისთვის. სხვაგვარად შეუძლებელი იქნება ნაციონალისტური იმპერიალიზმის იდეოლოგიის გაშუალება არა მხოლოდ ეთნიკურად რუსებისთვის, არამედ სხვა კოლონიზებული ხალხებისთვისაც. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია, რომ კოლონიზებული ხალხების მიმართ გამშუალებელი ელემენტების ძიება იმპერიალისტურ იდეოლოგიას კიდევ უფრო ეკლექტურს ხდის.
მართლმადიდებლური სტალინიზმი მართლმადიდებლური პანსლავიზმის ნაცვლად?
სტალინის პერსონას პუტინის რეჟიმის ოფიციალური ნაციონალისტურ-იმპერიალისტური იდეოლოგიის პანთეონში იმპერიული ცენტრის ავტოკრატიული ძალაუფლების იდეოლოგიური გამართლების ფუნქცია აქვს. იმპერიული ცენტრის ისტორიული პანთეონი ხშირად პირდაპირ არ ებმის პერიფერიულ კოლონიზებულ ერებს და დამატებით გაშუალებას საჭიროებს. ამგვარი თვითნებური გაშუალებები რუსული იმპერიალიზმისთვის დამახასიათებელი ფენომენია.
სტალინის შემთხვევაში, მისი დაბადების ადგილი და ეთნიკური წარმომავლობა იმპერიალისტური იდეოლოგიის ისტორიული ფიგურების პანთეონის საქართველოსთვის ადაპტაციის განსაკუთრებულ შესაძლებლობას ქმნის. ეს შესაძლებლობა რუსული იმპერიალიზმის იდეოლოგებისთვის განსაკუთრებული ფუნქციის მატარებელია, რადგანაც, ქართველთა არასლავური ეთნიკურობის  გათვალისწინებით, მათი სრულყოფილი ინტეგრაცია მართლმადიდებლური პანსლავიზმის მატრიცაში შეუძლებელია.
საერთო მართლმადიდებლური რწმენის არგუმენტები რუსეთის იმპერიის მიერ, საქართველოს კოლონიზაციის პროცესში ყოველთვის წამყვანი იყო. თუმცა მხოლოდ ერთიან ქრისტიანულ რწმენაზე მითითება ქრისტიანული რელიგიის (თუნდაც იმპერიალისტური იდეოლოგიით დამახინჯებულის) უნივერსალური ხასიათიდან გამომდინარე, იმპერიის ძალაუფლებას დაქვემდებარებული, კოლექტიური, კომუნიტარული მასის გამოსაძერწად საკმარისი არასდროს იყო და ეს რუსული იმპერიალიზმის იდეოლოგებსაც ესმოდათ. სწორედ ამიტომ შეურწყეს რუსული იმპერიალიზმის სხვადასხვა პერიოდის იდეოლოგებმა მართლმდადიდებლობა  პანსლავიზმს და აღმოსავლეთ და სამხრეთ სლავებზე იმპერიული დომინაციის ინსტრუმენტად გამოიყენეს.
სტალინისა და მართლმადიდებლობის თვითნებურად დაკავშირება რუსული იმპერიალიზმის იდეოლოგიისთვის ახალი არ არის. თუმცა საქართველოს კონტექსტში, უფრო სავარაუდოა, რომ ამ კავშირს სხვაგვარი, რუსული ნაციონალისტურ-იმპერიალისტური იდეოლოგიის გამაშუალებელი ფუნქცია ჰქონდეს.
სტალინის, როგორც რუსეთის იმპერიალისტური იდეოლოგიის პანთეონის ცენტრალური ფიგურის, საქართველოში მართლმადიდებლური რელიგიის მეშვეობით შემოტანის მცდელობა შესაძლოა აჩვენებდეს იმპერიის იდეოლოგების განზრახვას, რომ სტალინის ისტორიული პერსონა გახდეს ის პარტიკულარისტული კომპონენტი, რომელიც დაემატება საერთო მართლმადიდებლობის დოქტრინას და ქართველებისთვის რუსეთის ნაციონალისტურ იმპერიალიზმს გააშუალებს - მართლმადიდებლური პანსლავიზმის ნაცვლად, საქართველოს კოლონიზაციის გამართლებად მართლმადიდებლურ სტალინიზმს გამოიყენებს.

Tyrant on the Icon: Stalin’s Functions for Russia’s Imperialist Ideology and Its Application in Georgia
Depicting Stalin, the erstwhile Soviet tyrant, on an icon in the Holy Trinity Cathedral further illustrates the strong influence of the political project to restore imperial autocracy in Russia over Georgia. The appearance of Stalin's image in the Holy Trinity Cathedral cannot be explained without considering the dynamic of the Russian regime's development. The fact that individuals who carried out the operation on the ground to place Stalin in a church are openly affiliated with the Kremlin is not the sole reason behind it.
The instrumentalization of Stalin's persona beyond the goals of Russian imperialism, and without them, particularly given the fact it was carried out by individuals with ties to Putin's regime, is implausible and lacks any rational basis. Therefore, the most appropriate framework for interpretation would be Russia's current imperialist and authoritarian regime and its ideological pillars.
Hybrid Totalitarianism – Putin’s Neo-Stalinist Regime
At the beginning of Vladimir Putin's second presidential term, Russia was already categorized as an authoritarian regime. However, from 2005 until the present day, Putin's authoritarianism has significantly deteriorated. After Putin's return in 2012 and the invasion of Ukraine, along with the annexation of Crimea in 2014, Russia's authoritarian regime has been consistently backsliding. This period witnessed the re-emergence of totalitarian practices which were systematically embedded after Putin unleashed military aggression against Ukraine in 2022.
As a result, the Kremlin regime, after the invasion of Ukraine, is characterized as a hybrid totalitarianism. Specifically, it is a consolidated authoritarian regime that systematically applies totalitarian practices. Totalitarian practices in Putin's regime toolkit are not something new; they were borrowed from the Stalinist era of the Soviet empire.
The return of thought crimes, sending political opponents to Gulags based on thought crimes, imprisoning them in individual cells, and virtually cutting off all communications are some of the most prominent Stalinist totalitarian practices. Vladimir Kara-Murza's Stalinist court process and his sentencing to Gulag for 25 years are tangible examples of Neo-Stalinism.
Neo-Stalinism in Putin's regime is not only manifested in the restoration of Stalinism's totalitarian practices. This type of hybrid totalitarianism requires ideological justification. In this regard, Putin's Neo-Stalinism uses the legacy of Stalinism as an element of ideological justification.
Stalin Among the Historic Figures Featuring in Putin’s Pantheon of Nationalist Imperialism
After the aggression in Ukraine, there are no further questions about categorizing Putin's regime as imperialist. The ideological justification for such a hybrid form of totalitarian imperialism is both hybrid and eclectic. The imperialism of Putin's regime is indisputably nationalist and relies on assertions of Russian exceptionalism.
Putin's nationalist imperialism is anchored in and incorporates elements of 19th-century Slavophil and autocratic ideology, as well as ideas from Stalinist totalitarian imperialism and Russian nationalists of the 1960s and 1970s.
Putin's nationalist imperialism also utilizes the formula elaborated by Minister Uvarov of Czar Nikolay I in the 19th century: "Orthodoxy, Nation, and Autocracy."
To define a "nation" in this construct, Putin's regime largely draws on major elements of 19th-century Slavophile/Pan-Slavic ideology. Both Pan-Slavism and Slavophilia are identified as Orthodoxal. This version of tribalistic nationalism glorifies communitarian and collectivist forms of the nation.
Essentially, orthodox Pan-Slavism is a substantially illiberal and antimodern ideology that stresses the superiority of communitarian unity ("Соборность") in contrast to modernist individualism. It promotes autocratic rule versus democratic and limited government.
The idea of a radical rejection of Ukrainian nationalism and the equation of Ukrainians with Russians as a "single nation" – one of the central ideological justifications for Russia's imperial war of conquest – has also stemmed from orthodox Pan-Slavism. However, the mythologized idea of belonging to a common Slavic tribe further necessitates manipulation of the past and the fabrication of history.
Stalinism provides specific tools for the instrumentalization of history within Putin's Neo-Stalinism. In particular, Stalinist history, as an instrument of ideology, utilizes a pantheon of historical statesmen. Figures from the Pantheon created by Stalin, such as Peter the Great or Alexander Nevsky, are also glorified by the Putin regime as part of the ideological justification project. However, Putin's Neo-Stalinism expands this Pantheon and places Stalin in the forefront.
Stalin's return to the official ideology's pantheon was preceded by a rehabilitation process guided by Putin's discourse about Stalin. This process culminated in a Stalinist manner with the introduction of two Kremlin-sponsored books – a history textbook for high school seniors and a mandatory university course entitled "Foundations of Russian Statehood" – into the teaching process. Both textbooks firmly establish Stalin as the key historical figure of the official nationalist-imperialist ideology.
The essential eclecticism characterizing Putin's nationalist imperialism implies serious problems of internal consistency for this ideology. Orthodox Pan-Slavism may be used to justify the colonization of Slavic nations but is ineffective with respect to non-Slavic and non-Christian colonized peoples. Additionally, when Orthodox Pan-Slavism is added to the Pantheon of historical figures, some members of this Pantheon are in no way related to other Slavic nations except for the Russians.
For instance, Orthodox Pan-Slavism is ineffective concerning the peoples of Central Asia or the North Caucasus. At the same time, Alexander Nevsky had nothing to do with the occupied city of Mariupol in Ukraine, although this did not prevent the Kremlin from erecting a statue of Alexander Nevsky in the occupied city.
Therefore, inventing arbitrary ties between incompatible elements of the official eclectic ideology is a maneuver characteristic of the Kremlin's nationalist imperialism. Arbitrarily dealing with internal inconsistency is the only practical solution for imperialist ideologues. Otherwise, it would be impossible to create a cohesive nationalist imperialism ideology, not only for ethnic Russians but also for other colonized peoples. It is important in this regard that seeking averaging elements vis-à-vis the colonized people makes imperialist ideology even more eclectic.
Orthodox Stalinism Instead of Orthodox Pan-Slavism?
Stalin's presence in the Pantheon of the Putin regime's official nationalist-imperialist ideology also serves to justify the autocratic rule of the imperial center. The historical Pantheon of the imperial center often lacks direct links with the peripheral colonized nations and requires further averaging. Such arbitrary averaging is a phenomenon characteristic of Russian imperialism.
In Stalin's case, his birthplace and ethnic origins offer a unique opportunity to adapt the historical figures in the imperialist ideology's Pantheon to Georgia. This opportunity is particularly significant for the ideologues of Russian imperialism because, given Georgians' non-Slavic ethnicity, their full integration into the Orthodox Pan-Slavism matrix remains impossible.
Arguments of common Orthodox faith have always been presented by the Russian empire during Georgia's colonization process. However, emphasizing common faith alone, given Christianity's universal nature (even if tainted by imperialist ideology), has never been sufficient to shape a collective and communitarian mass subjected to the empire. Ideologues of Russian imperialism were aware of this, leading them to mix Orthodoxy with Pan-Slavism as an instrument of imperial domination over Slavs in the east and south.
Creating arbitrary ties between Stalin and Orthodoxy is not new for the ideology of Russian imperialism. However, within the Georgian context, it's possible that these ties may assume a different, averaging function for Russian nationalist-imperialist ideology.
The attempt to introduce Stalin, a central figure in Russia's imperialist ideology's Pantheon, into Georgia through Orthodox Christianity may indicate the imperial ideologues' intentions. Stalin's historical persona could become that particularistic component added to the doctrine of shared Orthodoxy, serving as an averaging tool for Russian nationalist imperialism in Georgia. Instead of Orthodox Pan-Slavism, it may use Orthodoxy-based Stalinism as a justification for Georgia's colonization.