არალიბერალური რეჟიმი ლიბერალური "პროპაგანდის" წინააღმდეგ: ინსტრუმენტალისტური ახსნის მიღმა
„ქართული ოცნების“ მიერ „ფსევდოლიბერალური პროპაგანდის“ (გენდერისა და სექსუალური იდენტობის საკითხებზე აქცენტით) საკანონმდებლო შეზღუდვის ინიციატივის გამოცხადებამ, „უცხოელი აგენტების შესახებ“ კანონპროექტის იძულებითი უკან გათხოვიდან თითქმის ერთი წლის თავზე, რეჟიმის მიერ მიზანში ამოღებულ სამოქალაქო საზოგადოებაში მორიგი განგაში გამოიწვია.
რეჟიმის ეს ნაბიჯი მისი ოპონენტებისთვის, დიდწილად, განჭვრეტადი იყო და განსაკუთრებული გაკვირვება ან მოულოდნელობა არ გამოუწვევია. თუმცა შესაძლებელია, ამ მოლოდინის საფუძველი იყოს რეჟიმის ბუნება და განსხვავებული მოსაზრებები მისი დინამიკის შესახებ, კერძოდ, რეჟიმის საზოგადოებრივ თუ პოლიტიკურ მოწინააღმდეგეებში დომინირებს რეჟიმის ქმედებების ახსნის ინსტრუმენტალისტური პარადგიმა, რომელიც, ასევე, ეფუძნება სოციალური და პოლიტიკური მეცნიერებების სპეციალიზებულ აკადემიურ ლიტერატურაში დომინანტურ ამხსნელობით-თეორიულ პერსპექტივას.
ამ პარადიგმაში რეჟიმი სწორად იდენტიფიცირდება, როგორც პლებისციტურ ლეგიტიმაციაზე დაფუძნებული პერსონალისტური ძალაუფლება, რომლის ცენტრალური მიზანიც მიტაცებული ძალაუფლების განუსაზღვრელი ვადით შენარჩუნებაა. აქედან იწარმოება ინსტრუმენტალისტური ახსნაც, როგორც რეჟიმის ქმედებებისა და მისი დინამიკის შეფასების დომინანტური პარადიგმა: ყველაფერი, რასაც რეჟიმი მოიმოქმედებს, მიზნად ისახავს ძალაუფლების განუსაზღვრელი დროით შენარჩუნებას.
ინსტრუმენტალისტური პარადიგმა, ასევე, დომინანტურია ავტორიტარული რეჟიმების მკვლევრებში, რომლებიც ავტორიტარული რეჟიმის ყველა ქმედებას რეჟიმის გადარჩენის მიზნებთან შესაბამისად განიხილავენ.
ინსტრუმენტალისტური ახსნა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ამ ტიპის რეჟიმების შესწავლაში, თუმცა მისი დომინანტურ პერსპექტივად გამოყენება მნიშვნელოვან წინაღობებს ქმნის არა მხოლოდ აკადემიური თვალსაზრისით, არამედ პრაქტიკული პოლიტიკური კუთხითაც, ასეთ რეჟიმებთან ეფექტური წინააღმდეგობის ორგანიზების მხრივ.
შემდეგ ნაწილებში ვისაუბრებთ პლებისციტური ილიბერალური რეჟიმების შინაარსობრივ ელემენტებზე და ამ რეჟიმების დინამიკაზე, რომლებიც მათთვის დამახასიათებელ შინაარსობრივ ილიბერალიზმს ახსნის ძალაუფლებაში განუსაზღვრელი ვადით დარჩენის ინსტრუმენტალისტური ლოგიკის მიღმა.
ილიბერალიზმის სისტემური წყაროები პლებისციტურ რეჟიმებში
არალიბერალური რეჟიმები, რომლებიც პლებისციტური ბელადის დემოკრატიის ჩარჩოში ფუნქციონირებს, საარჩევნო მობილიზაციისათვის სისტემურად იყენებს ილიბერალურ დისკურსს და ილიბერალურ საჯარო პოლიტიკებს. ეს კიდევ უფრო განამტკიცებს ინსტრუმენტალისტური პარადიგმის მიმდევართა დარწმუნებულობას საკუთარ შეფასებებში.
შესაბამისად, ილიბერალური იდეები და მათზე დაფუძნებული პოლიტიკები განიხილება, როგორც ინსტრუმენტი რეჟიმის მიერ პლებისციტური ლეგიტიმაციის მოპოვებისა და შენარჩუნების მიზნების სამსახურში. ეს, ნაწილობრივ, ასეც არის, თუმცა ინსტრუმენტალისტური ახსნა რედუქციონისტურია, მხოლოდ ძალაუფლების მოპოვება-შენარჩუნების მიზნამდე დაჰყავს ფენომენი, რომელსაც უფრო კომპლექსური მიზეზები განაპირობებს.
ამ გამომწვევ მიზეზთა ნაწილი სისტემურია და ილიბერალური პლებისციტური რეჟიმის შინაგანი მახასიათებლებითა და დინამიკით არის განპირობებული. კერძოდ, ილიბერალურ პლებისციტურ რეჟიმებს ახასიათებთ ანტიპლურალიზმი, მიდრეკილი არიან საზოგადოების ჰომოგენიზაციისკენ და ტოტალიტარული ფორმებით ორგანიზებისკენ, რისთვისაც იყენებენ იდენტობას. ილიბერალური რეჟიმებისთვის იდენტობას როგორც ინსტრუმენტული, ისე არსებითი ფუნქცია აქვს.
ინსტრუმენტალისტური პარადიგმა იდენტობის შინაარსობრივ ადგილს ილიბერალურ რეჟიმებში ან უგულებელყოფს, ან მეორეხარისხოვან როლს ანიჭებს. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ინსტრუმენტალისტურ პერსპექტივას მყარი ემპირიული მტკიცებულებებიც უჭერს მხარს და ამიტომაცაა რთული მისი დომინანტური გავლენის დაძლევა.
კერძოდ, ილიბერალურ რეჟიმებში ქარიზმატული ბელადები, რომლებიც იდენტობით მანიპულაციებს ძალაუფლების მოსაპოვებლად და შესანარჩუნებლად იყენებენ, ობიექტური დამკვირვებლისთვის ორპირ, არათანმიმდევრულ, უპრინციპო დემაგოგებად წარმოჩინდებიან.
შესაბამისად, რთულდება იმ ჰიპოთეზის სარწმუნოდ მიღება, რომ ილიბერალურ შინაარსს ბელადების პოლიტიკურ ქმედებაში, ინსტრუმენტული დანიშნულების გარდა, ავთენტიკური წარმომავლობა ან საფუძველიც გააჩნია. ობიექტური დამკვირვებლისთვის, ბელადისა და მისი გარემოცვის მიმართება მათ მიერ საჯაროდ დაცულ ილიბერალურ შინაარსთან, უმეტესად, ორპირობისა და ცინიკური შინაგანი დისტანცირების ჩარჩოებში აღიქმება.
თუმცა, იმის მიუხედავად, რომ შეიძლება რეჟიმის ლიდერების სუბიექტური დამოკიდებულება ილიბერალური შინაარსის მიმართ, ორპირობითა და ცინიკური შინაგანი დისტანცირებით ხასიათდებოდეს, ეს აუცილებლად არ გულისხმობს, რომ ილიბერალურ შინაარსს, ამ ლიდერთა ხელში, მხოლოდ ძალაუფლების შენარჩუნების ინსტრუმენტული ფუნქცია აქვს.
სტაბილიზებულ ილიბერალურ პლებისციტურ რეჟიმებში, ძალაუფლების შენარჩუნება ყოველთვის არ არის პირველი რიგის ამოცანა. მაშინაც, როდესაც ცალკეული ილიბერალური პოლიტიკა ინსტრუმენტულად გამოსადეგია საარჩევნო მობილიზაციის მიზნებისთვის, ინსტრუმენტული ახსნა მაინც ვერ იქნება ერთადერთი ან თუნდაც დომინანტური.
მაგალითისთვის, რუსეთში „ლგბტქი პროპაგანდის“ სრულად აკრძალვის შესახებ კანონი არასაარჩევნო პერიოდში, უკრაინაში აგრესიის დაწყებიდან რამდენიმე თვის შემდეგ, მიიღეს. ასევე, არასაარჩევნო პერიოდში მიიღეს ამ კანონის წინამორბედი კანონიც, რომელიც მსგავს „პროპაგანდას“ მხოლოდ არასრულწლოვნებთან მიმართებით კრძალავდა.
განსხვავებით თუნდაც „უცხოელი აგენტების“ კანონისგან, „ლგბტქი პროპაგანდის“ კანონებს რუსეთში დახურული ავტორიტარული რეჟიმის კონსოლიდაციაში მცირე პრაქტიკულ-ინსტრუმენტული ღირებულება ჰქონდა და უფრო მეტად სიმბოლურ, იდეოლოგიურ დანიშნულებას ასრულებდა, ღიად და ცხადად მონიშნავდა რა პუტინის რეჟიმს შინაარსით არალიბერალურად.
ნათელია, რომ ძალაუფლების შენარჩუნება-განმტკიცების ინსტრუმენტულ საჭიროებებს მიღმაც, ილიბერალური რეჟიმის შინაგანი ლოგიკა და მისი დინამიკა მიდრეკილია, შეამციროს და შეზღუდოს პლურალიზმი, ესწრაფვის საზოგადოების მზარდ ჰომოგენიზაციას და ტოტალიტარული ორგანიზაციის ისეთი ფორმების დამკვიდრებას, რომლებიც წაშლის საზღვრებსა და განსხვავებებს ადამიანებს შორის და ადამიანებსა და ძალაუფლებას შორის. ამ შედეგების მისაღწევად კი, პირველ რიგში, მოსპობს იმ ინსტიტუტებს, რომლებიც ადამიანთა განსხვავებულობისა და მრავალფეროვნების შენარჩუნების მიზნებს ემსახურება, ადამიანებს შორის და ადამიანსა და ძალაუფლებას შორის გამშუალებელი ფუნქციებით არის აღჭურვილი.
შესაბამისად, ილიბერალურ პლებისციტურ რეჟიმებში, არსებითად ლიბერალიზმის საწინააღმდეგო ანტიპლურალისტულ, საზოგადოების ჰომოგენიზაციისკენ მიმართულ საჯარო პოლიტიკებს სისტემური წყაროები ძალაუფლების შენარჩუნების ინსტრუმენტულ მიზნებს მიღმაც მოეპოვება.
თუმცა ინსტრუმენტალისტური პარადიგმის მომხრეებს საწინააღმდეგო არგუმენტი აქაც შეიძლება ჰქონდეთ. კერძოდ, შესაძლოა მათ ილიბერალური რეჟიმის სისტემური მიდრეკილებები დაუკავშირონ ლიდერთა პერსონალური ძალაუფლებისკენ სწრაფვასა. ამ ახსნის თანახმად, რეჟიმის ილიბერალური შინაარსი ექსკლუზიურად ძალაუფლების შენარჩუნების მიზნის ინსტრუმენტად წარმოჩინდება.
თავის მხრივ, ინსტრუმენტალისტური პარადიგმის რადიკალური ვერსიის გაზიარება ეწინააღმდეგება სოციალური და პოლიტიკური მეცნიერებების ფართო აკადემიურ კონსენსუსს, პოლიტიკურ რეჟიმებსა და საზოგადოებებში ინსტიტუტების ფუნქციის შესახებ. შესაბამისად, ძირითადად, ინსტრუმენტალისტური თეორიებიც აღიარებს ილიბერალიზმის სისტემურ წყაროებს, თუმცა მათ შედარებით ნაკლებ მნიშვნელობას ანიჭებს.
ილიბერალიზმის ინსტიტუციური წყაროები საზოგადოებაში
პლებისციტური პოლიტიკური რეჟიმის შიდა სისტემურ წყაროებს მიღმა, ასეთი რეჟიმების ილიბერალური შინაარსი ღრმა საზოგადოებრივი ფესვებიდან იკვებება, რომელთა ნაწილი მყარად არის ინსტიტუციონალიზებული. რუსეთში პუტინის რეჟიმის მკვლევრებმა ყურადღება გაამახვილეს რეჟიმის ილიბერალიზმის მრავალშრიან წარმომავლობაზე და ინსტიტუციონალიზებულ ხასიათზე.
ამ მხრივ, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ინსტრუმენტალისტური პარადიგმის სრული დომინანტურობა პუტინის რუსეთის ილიბერალიზმის ასახსნელად. მიუხედავად იმისა, რომ ინსტრუმენტალისტური ახსნა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პერსპექტივად რჩება, მას სრულფასოვნად არ შეუძლია ახსნას რეჟიმის ბუნება, მისი ქცევა და დინამიკა.
რუსეთის მკვლევარმა, ამერიკელმა პოლიტიკის მეცნიერმა, ჯულიან ვალერმა შეიმუშავა რუსეთის რეჟიმის ილიბერალიზმის ინსტიტუციონალიზებული წყაროების ტაქსონომია. ვალერი გამოყოფს როგორც ილიბერალიზმის ინსტრუმენტულ წყაროებს, რომლებიც, ძირითადად, რეჟიმის ძალაუფლების გამყარება-გახანგძლივებას მიემართება, ისე ე.წ. „ენტერპრენერულ“ და შინაგანად ილიბერალურ ინსტიტუციურ წყაროებს.
„ენტერპრენერული“ ილიბერალიზმი უკავშირდება საშუალო და ქვედა დონის ელიტების მიერ პატრონ-კლიენტელისტურ რეჟიმში იერარქიის ზედა კიბეებზე მობილობის მიზნებს. ასეთი ტიპის ილიბერალიზმის მატარებლები, ძირითადად, აღნიშნული ელიტების წევრები არიან, რომლებიც ილიბერალური იდეების საჯარო მხარდაჭერით ცდილობენ რეჟიმის უმაღლესი ელიტების ნდობის დამსახურებასა და კლიენტთა კიბეზე აღმავალ მობილობას.
„შინაგანი“ ილიბერალიზმი ახასიათებს ისეთ ინსტიტუტებს, როგორებიცაა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია და რუსეთის არმია. ამ ინსტიტუტებს მნიშვნელოვანი საზოგადოებრივი ძალაუფლება და პოლიტიკურ ძალაუფლებაზე გავლენა აქვთ. განსაკუთრებით, მართლმადიდებლური ეკლესიის შემთხვევაში, ილიბერალიზმი ინსტიტუციონალიზებულია ეკლესიის დოქტრინის პრაქტიკებისა და ტრადიციის დონეზე და ამ ინსტიტუტის შინაგანი მახასიათებელია.
რუსეთის საპატრიარქო რეჟიმის ილიბერალიზმის დამოუკიდებელი წყაროა. ამ ინსტიტუტის შინაგანი ილიბერალიზმი ცხადად დასაბუთებადია და არ საჭიროებს არც ინსტრუმენტალისტური და არც „ენტერპრენერული“ პერსპექტივიდან ახსნას.
ასეთივე დასაბუთება ვრცელდება საქართველოს შემთხვევაშიც, საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქოზე, რომელსაც რუსეთის საპატრიარქოსთან მჭიდრო შინაარსობრივი და ინსტიტუციური კავშირები აქვს. საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქოც „შინაგანად“ ილიბერალური ინსტიტუტია, რომელიც, ასევე, ინსტიტუციონალიზებული ქოლგის ქვეშ აერთიანებს ისეთ არსებითად ილიბერალურ იდეოლოგიებს, როგორებიცაა ეთნორელიგიური ნაციონალიზმი და მისი ვარიაციები.
ეთნორელიგიური ნაციონალიზმისა და რუსეთის იმპერიალისტურ იდეოლოგიებთან პირდაპირ შერწყმული მისი ვარიანტების სხვა, შედარებით სუსტი, ინსტიტუციური მატარებლები საზოგადოებაში მიმობნეულია ექსტრემისტული ჯგუფებისა და მათი ორგანიზაციების სახით („ალტ-ინფო“, „კონსერვატიული მოძრაობა“, „პატრიოტთა ალიანსი“, მათი მედიასაშუალებები).
ამრიგად, საზოგადოებაში შინაგანად ილიბერალური ინსტიტუტების არსებობა და მათი მეტ-ნაკლებად მყარი ძალაუფლებრივი პოზიციები, სულ მცირე, ნაკლებ დამაჯერებელს ხდის პოლიტიკური რეჟიმის ილიბერალიზმის ექსკლუზიურად ინსტრუმენტალისტურ ახსნას.
წინამდებარე მსჯელობის გათვალისწინებით, მოსალოდნელია, რომ ქართული ოცნების რეჟიმის მიერ „ლიბერალური პროპაგანდის“ წინააღმდეგ ბრძოლის ილიბერალურ ინიციატივას, გავრცელებული მიდგომის თანახმად, მოწინააღმდეგეები ექსკლუზიურად ინსტრუმენტალისტურ ახსნას მოუძებნიან და რეჟიმის მიერ საარჩევნო მობილიზაციის და არჩევნების გზით ძალაუფლების შენარჩუნების მიზნებს დაუკავშირებენ.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს ინსტრუმენტალისტური გამართლება საფუძვლიანია, მასზე ექსკლუზიურად დაყრდნობა მნიშვნელოვნად აფერხებს როგორც რეჟიმის ბუნებისა და მისი სტრუქტურის გააზრების, ისე მასთან წინააღმდეგობის ამოცანებს.
ინსტრუმენტალისტური ახსნა მოვლენათა ზედაპირულ აღქმას ახალისებს და ფუჭ იმედებს იძლევა იმის შესახებ, რომ რეჟიმმა შეიძლება ილიბერალურ ტრაექტორიას გადაუხვიოს, თუ ძალაუფლებაში დარჩენის აუცილებლობა სხვაგვარად მოითხოვს. ზედაპირზევე, ასეთი დაშვება შინაგანად წინააღმდეგობრივია, რადგან ძალაუფლების ნებისმიერი საშუალებით განუსაზღვრელად შენარჩუნების მიზანი იმთავითვე არსებითად ილიბერალურად წარმოაჩენს რეჟიმსა და მის ლიდერებს და ამ შემთხვევაში, წმინდად ინსტრუმენტალისტური ახსნა უკვე გამოუსადეგარი ხდება.
თავის მხრივ, არაფერია იმაში დაუჯერებელი, რომ „ქართული ოცნების“ რეჟიმს, ბელადს, მის გარემოცვასა და ელიტებს ილიბერალური იდეები ჰქონდეთ იმის მიღმაც, რომ ამ იდეების ინსტრუმენტალიზაცია მათ ძალაუფლების მოპოვებასა და განუსაზღვრელი ვადით შენარჩუნებაში ეხმარება. ისევე, როგორც არაფერია დაუჯერებელი იმაში, რომ ვლადიმირ პუტინსა და მის ავტორიტარულ ელიტებს ჰომოფობიური, ქსენოფობიური, რელიგიურ და მსოფლმხედველობრივ შეუწყნარებლობაზე დაფუძნებული იდეოლოგია აქვთ და ამგვარი იდეოლოგია მხოლოდ ძალაუფლების შესანარჩუნებლად არ სჭირდებათ.
მხოლოდ „ქართული ოცნების“ ილიბერალიზმის კომპლექსური წარმომავლობის გააზრებას შეუძლია თავიდან აგვაცილოს ნაივური იმედოვნება, რომ, თუ რეჟიმის პლებისციტური მხარდაჭერა მაღალია და საარჩევნო მანიპულაციის საჭიროება - შედარებით ნაკლები, ის უარს იტყვის არსებითად ილიბერალურ ქცევაზე.
სანამ ილიბერალური პოლიტიკური რეჟიმი და მისი ფორმალური და არაფორმალური საყრდენები, მათ შორის, ინსტიტუციონალიზებულიც, ადგილზეა, მანამდე, ყოველგვარი საარჩევნო ან ძალაუფლების შენარჩუნების სხვა ინსტრუმენტული საჭიროების გარეშეც, რეჟიმის ილიბერალური ქცევა და პოლიტიკები ნორმალური, მოსალოდნელი და პროგნოზირებადი მოვლენა იქნება.

The Illiberal Regime Versus Liberal "Propaganda": Beyond an Instrumentalist Explanation
The decision by the Georgian Dream to introduce legislative restrictions against "pseudo-liberal propaganda," with a focus on gender and sexual identity issues, nearly one year after reluctantly withdrawing a draft law on "foreign agents," has once again alarmed civil society, a longstanding target of the regime.
For the regime's opponents, this move was largely anticipated and not particularly shocking or unexpected. However, it is possible that the basis for this expectation lies in the nature of the regime and the various opinions regarding its dynamics. Specifically, among the societal or political adversaries of the regime, the dominant paradigm used to explain the regime's actions is instrumentalist, which is also based on the dominant explanatory-theoretical perspective in the specialized academic literature of social and political sciences.
In this paradigm, the regime is correctly identified as a personalist power based on plebiscite legitimacy, whose central aim is to retain power indefinitely. This instrumentalist explanation, which is the dominant paradigm for assessing the regime's actions and dynamics, stems from the belief that everything the regime does is geared toward maintaining power indefinitely.
The instrumentalist paradigm is also predominant among scholars of authoritarian regimes, who view all actions of such regimes through the lens of ensuring their survival.
The instrumentalist explanation plays a significant role in studying this type of regime, although its application as a dominant perspective poses significant challenges, not only academically but also in terms of practical political aspects, such as organizing effective resistance against such regimes.
In the subsequent parts, we are going to discuss essential elements of plebiscite illiberal regime and dynamic of such regimes which will seek to explain characteristic to such regime’s essential illiberalism beyond the instrumentalist logic of remaining in power indefinitely.
Systemic Sources of Liberalism in Plebiscite Regimes
Illiberal regimes operating within the framework of plebiscite ruler's democracy framework systematically employ illiberal discourse and policies for electoral mobilization. This further solidifies the convictions of followers of the instrumentalist paradigm in their own assessments.
Hence, illiberal ideas and policies, rooted in such discourse, are considered as instruments by the regime to attain and sustain plebiscite legitimacy. While this perspective holds some truth, the instrumentalist explanation is reductionist, simplifying a phenomenon that is influenced by complex factors into a mere pursuit of power acquisition or retention.
Some of these factors are systemic and stem from the internal characteristics and dynamics of illiberal plebiscite regimes. Specifically, such regimes are characterized by anti-pluralism and tend toward societal homogenization through totalitarian forms of organization, often utilizing identity for these purposes. Identity serves both instrumental and essential functions for illiberal regimes.
The instrumentalist paradigm either disregards the essential role of identity within illiberal regimes or assigns it a secondary role. As mentioned earlier, the instrumentalist perspective is also supported by solid empirical evidence, making it difficult to challenge its dominant influence.
In particular, charismatic leaders in illiberal regimes who manipulate identity to gain and maintain power are perceived by unbiased observers as two-faced, inconsistent, and unprincipled demagogues.
Therefore, it is challenging to accept the validity of the hypothesis that suggests illiberal elements in the leaders' political actions, apart from instrumentalist purposes, also have authentic roots. From an unbiased perspective, the leader's and their entourage's stance on illiberal content they endorse publicly is largely perceived through the lens of duplicity and cynical internal detachment.
However, despite the subjective attitudes of the regime's leaders toward illiberal content being characterized by duplicity and cynical detachment, it does not necessarily mean that illiberal content serves only the instrumentalist function of retaining power for such leaders.
In stabilized illiberal plebiscite regimes, retaining power is not always the primary objective. While some illiberal policies may be instrumentally advantageous for electoral mobilization, instrumental mobilization cannot be the sole or dominant factor.
For instance, the decision to fully ban "LGBTQI propaganda" in Russia was made during a non-election period, just a few months after the invasion of Ukraine. Additionally, the preceding law, which prohibited such "propaganda" only with regard to minors, was also enacted during a non-election period.
In contrast to the "Law on Foreign Agents," the "LGBTQI propaganda" laws in Russia held little practical-instrumentalist value in consolidating the closed authoritarian regime. Instead, they largely served symbolic and ideological purposes, unmistakably branding Putin's regime as fundamentally illiberal.
It is obvious that beyond instrumentalist needs to obtain/cement power, illiberal regime’s internal logic and dynamic is inclined to curb and restrain pluralism, seeks increased homogenization of society and instill such forms of totalitarian organization which would erase boundaries and differences between people and between people and power. In order to achieve such results, in the first place, it will destroy those institutions that serve the objectives to retain difference and diversity of the people and is equipped with mediating function between an individual and power.
Hence, within illiberal plebiscite regimes, systemic origins of anti-pluralist public policies against liberalism, aimed at shaping a homogeneous society, can be found beyond the instrumental objectives of maintaining power.
However, proponents of the instrumentalist paradigm may present a counter-argument here as well. Specifically, they may link the systemic inclinations of an illiberal regime to the leaders' aspirations for personal power. According to this explanation, the illiberal essence of the regime is depicted solely as a means to retain power.
Subscribing to the radical version of the instrumentalist paradigm, however, contradicts the broader academic consensus among social and political sciences regarding the functions of institutions in political regimes and societies. Therefore, instrumentalist theories also largely acknowledge systemic origins of illiberalism, although they may assign them comparatively less importance.
Institutional Sources of Illiberalism in the Society
Beyond the internal systemic sources of a plebiscite political regime, the illiberal essence of such regimes stems from deep societal roots, some of which are strongly institutionalized. Scholars of Putin's regime have focused on the multi-pronged origins and institutionalized nature of the regime's illiberalism.
It is particularly noteworthy in this regard that the instrumentalist paradigm fully dominates the explanation of Putin's regime's illiberalism. Although the instrumentalist explanation remains one of the most important perspectives, it cannot fully elucidate the regime's nature, behavior, and dynamics.
One of the scholars of Russia, the American political scientist Julian Waller, has developed a taxonomy of the institutionalized sources of the Russian regime's illiberalism. Waller identifies instrumental sources of illiberalism, which are mostly aimed at cementing or prolonging the regime's power, as well as the so-called "entrepreneurial" and internally illiberal institutional sources.
"Entrepreneurial" illiberalism is associated with the ambitions of mid and lower-level elites to ascend the hierarchical ladder of the patron-clientelist regime. The proponents of such illiberalism are primarily members of these elites who, by publicly supporting illiberal ideas, aim to garner the trust of the regime's highest echelons and advance their status within the client network.
"Internal" illiberalism is exemplified by institutions such as the Russian Orthodox Church and the Russian Army, which wield significant societal authority and political influence. In the case of the Russian Orthodox Church, illiberalism is entrenched in the practices, doctrines, and traditions of the institution itself.
The Russian Patriarchate stands out as an independent source of internal illiberalism, evident in its institutionalized ideology and practices, which do not require explanation from either an instrumentalist or "entrepreneurial" perspective.
A similar argument applies to Georgia, particularly concerning the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church, which shares doctrinal and institutional ties with the Russian Patriarchate. The Georgian Orthodox Church's patriarchate, too, embodies internal illiberalism, uniting under its institutional umbrella inherently illiberal ideologies such as ethnoreligious nationalism and its variations.
Additionally, other relatively weaker institutional carriers of ethnoreligious nationalism, closely linked with Russia's imperialist ideologies, manifest themselves in society through extremist groups and organizations (such as Alt-Info, the "Conservative Movement," and the "Alliance of Patriots"), along with their affiliated media outlets.
Therefore, the presence of internally illiberal institutions within society, and their relatively stable power positions, diminishes the exclusivity of an instrumentalist explanation for the illiberalism of a political regime.
Given the aforementioned discussion, it is expected that, in line with the prevailing approach, opponents will offer exclusively instrumentalist explanations for the Georgian Dream's illiberal initiative to combat "liberal propaganda" and link this decision to the regime's electoral mobilization and its objectives to maintain power through elections.
While this instrumentalist justification is well-founded, relying solely on this approach significantly impedes the understanding of the regime's nature and structure, as well as the accomplishment of resistance efforts.
Instrumentalist propaganda encourages a superficial perception of events and fosters futile hopes that the regime may deviate from its illiberal trajectory if the need to remain in power dictates otherwise. However, this assumption is internally contradictory on the surface, as the pursuit of indefinite power by any means portrays the regime and its leaders as inherently illiberal, rendering purely instrumentalist explanations irrelevant.
Conversely, it is not improbable that the regime of the Georgian Dream, its leader, entourage, and elites harbor illiberal ideas beyond the notion that the instrumentalization of these ideas aids them in obtaining and indefinitely maintaining power. Similarly, it is not implausible that Vladimir Putin and his authoritarian elites espouse an ideology based on homophobia, xenophobia, and intolerance rooted in religion and worldview, not solely for the purpose of retaining power.
Only by understanding the complex roots of the Georgian Dream's illiberalism can we avoid naïve hopes that if the regime enjoys high plebiscite support and requires minimal electoral manipulation, it will refrain from essentially illiberal behavior.
As long as illiberal political regimes and their formal and informal pillars, including institutionalized ones, remain in place, the regimes' illiberal behavior and policies will be considered normal, expected, and anticipated, irrespective of any electoral or other instrumental needs to maintain power.