რუსეთის ჩარევები უცხო ქვეყნების არჩევნებში - საფრთხეები და კონტრზომები
თანამედროვე მსოფლიოში, ახალი ამბების გავრცელების არეალისა და სისწრაფის ზრდასთან ერთად, ინფორმაციული ოპერაციები საომარი მოქმედებების ნაწილი გახდა. მტრულად განწყობილი სახელმწიფოები, ინფორმაციის საშუალებით,  ხშირად ცდილობენ მოქალაქეების შეხედულებებზე გავლენის მოხდენას და ამ გზით - სხვა ქვეყნის საქმეებში ინტერვენციას. მავნე ქმედებების ერთ-ერთი მთავარი სამიზნე კი არჩევნებია, რადგან სწორედ ამ დროს ჩნდება საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირების ყველაზე ხელსაყრელი საფუძვლები. დასავლური საზოგადოებისთვის ეს გამოწვევა განსაკუთრებით ცხადი გახდა 2016 წლის  აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს, რომელშიც კოორდინირებული რუსული ჩარევა გამოვლინდა. მართალია, რუსეთის ფედერაცია არ არის ერთადერთი მავნე აქტორი, რომელიც მსგავს აქტივობებს იყენებს მისთვის არასასურველი სუბიექტების დისკრედიტაციისთვის, ასევე, ზოგადად, არჩევნების იდეის გაუფასურებისა თუ დემოკრატიული ინსტიტუტების დასუსტებისთვის, თუმცა, მკვლევართა შეფასებით, ამ მეთოდების მაღალ დონეზე ინსტიტუციონალიზაცია სწორედ რუსეთმა შეძლო.
რთულია იმის თქმა, ჩაერევა, თუ - არა, ან რამდენად ჩაერევა რუსეთის ფედერაცია საქართველოში გასამართ 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებში. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ საქართველოში კრემლის პროპაგანდა უწყვეტად ვრცელდება და მისი მიზანი საქართველოს მოქალაქეების დიდი უმრავლესობის სურვილზე (ევრო-ატლანტიკურ ორგანიზაციებში ინტეგრაციის შესახებ) ნეგატიური ზეგავლენის მოხდენაა, ბუნებრივია, ჩარევის საფრთხე არსებობს. ამ საფრთხეზე, გლობალურ კონტექსტში, რომელიც საქართველოსაც ეხება, რამდენიმე დღის წინ, ყურადღება გაამახვილა აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმაც და მთავარ გამოწვევად რუსეთისა და ჩინეთის მხრიდან დეზინფორმაციის გავრცელების მცდელობები დაასახელა. მისი თქმით, „წელს მსოფლიოში მოსახლეობის თითქმის ნახევარი მიდის არჩევნებზე. გამორჩეული საარჩევნო წელია სხვადასხვა ქვეყანაში, თუმცა მოქალაქეები და კანდიდატები წააწყდებიან სიცრუის ნაკადს, რომელიც ჩაახშობს სერიოზულ საჯარო დებატებს“.
ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია წარსულის გამოცდილების შესწავლა და სხვადასხვა ქვეყნის საარჩევნო პროცესებზე რუსული მავნე გავლენების ანალიზი, რათა საქართველოს მოქალაქეები ამ გამოწვევის შესახებ უკეთ იყვნენ ინფორმირებულნი. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია იმ კონტრზომების ჩვენება, რომლებიც სხვადასხვა, ჩვენზე მეტად გამოცდილმა და ძლიერმა სახელმწიფომ, რუსული საინფორმაციო ომისგან არჩევნების დასაცავად გამოიყენა.
როგორც აღვნიშნეთ, რუსული მავნე გავლენების შესახებ დისკუსია განსაკუთრებით 2016 წლის ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ გააქტიურდა. ამ საკითხზე მოგვიანებით ჩატარებულმა გამოძიებამ დაადასტურა, რომ რუსეთის მთავრობა 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მასშტაბურად და სისტემურად ჩაერია. ჩარევის ოპერაციების მტკიცებულებები 2016 წლის შუა რიცხვებში გამოჩნდა, როცა გამოვლინდა ჰაკერული თავდასხმები და მათ უკან მდგომი ქსელები. საგამოძიებო ანგარიშში აღნიშნულია: „რუსეთი 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში, ძირითადად, ორი ოპერაციით ჩაერია. პირველი, შესაბამისმა რუსულმა სამსახურებმა ჩაატარეს სოციალური მედიის კამპანია, რომელიც მხარს უჭერდა საპრეზიდენტო კანდიდატს - დონალდ ტრამპს და ახდენდა პრეზიდენტობის სხვა კანდიდატის - ჰილარი კლინტონის დისკრედიტაციას. მეორე, რუსეთის სადაზვერვო სამსახურმა განახორციელა ჰაკერული თავდასხმები კლინტონის კამპანიაზე მომუშავე სუბიექტების, თანამშრომლებისა და მოხალისეების წინააღმდეგ და შემდეგ გაავრცელა მოპარული დოკუმენტები“.
საგამოძიებო ანგარიშში დასახელებულია რუსი ოლიგარქის, ევგენი პრიგოჟინის მიერ დაფუძნებული ორგანიზაცია - „ინტერნეტის კვლევის სააგენტო (IRA)“, რომელიც იყენებდა სოციალური მედიის პროფილებსა და ინტერესთა ჯგუფებს აშშ-ის პოლიტიკურ სისტემაში განხეთქილების დასათესად. კამპანია წარმოადგენდა იმ ზოგადი პროგრამის ერთგვარ გაგრძელებას, რომელიც შემუშავებული იყო 2014-2015 წლებში, აშშ-ის საარჩევნო პროცესების დაზიანების მიზნით. როგორც ანგარიშიდან ჩანს, ოპერაციის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი საზოგადოების მაქსიმალური პოლარიზაცია იყო. ამასთან, უფრო ფართო აუდიტორიაზე წვდომისთვის, Facebook-ის მონაცემების თანახმად, IRA-მ შეიძინა 3 500-ზე მეტი რეკლამა და დანახარჯებმა დაახლოებით 100 000 აშშ დოლარი შეადგინა. გარდა ამისა, საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირების მიზნით, კოორდინირებული კამპანიები მიმდინარეობდა სოციალურ ქსელ Twitter-შიც.
რუსულ საარჩევნო ჩარევას მკვლევრები თეორიულ ჭრილში განიხილავენ იმის დასადგენად, თუ რა არის მისი ძირითადი მახასიათებელი. Posard et al. (2020) თანახმად, თანამედროვე რუსეთი იყენებს ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში აპრობირებულ თეორიულ საფუძველსა და მიდგომებს, კერძოდ, რეფლექსური კონტროლის თეორიას. ეს უკანასკნელი, თამაშის თეორიისგან განსხვავებით, არ ითვალისწინებს, რომ ინდივიდები რაციონალურად მოქმედებენ და ამტკიცებს, რომ შესაბამისი გარე ძალისხმევით, შესაძლებელია მათი შეხედულებების შეცვლა. ამასთან, წარმოიქმნება პარადიგმა, სადაც ადამიანები ან ერთად არიან, ან ერთმანეთის წინააღმდეგ და ისინი ან პასიურები არიან, ან მათი ქმედებები აგრესიული ხასიათისაა. მკვლევართა აზრით, ამ მიდგომის თანამედროვე გამოყენება ორგვარია: 1. საინფორმაციო ძალისხმევა ცდილობს, შეცვალოს ხალხის აღქმები და არ შეცვალოს ჯგუფის ფუნდამენტური სტრუქტურა. მაგალითად, რეფლექსური კონტროლი არ ცდილობს, დაარწმუნოს A პოლიტიკურ პარტიაში ხალხი, რომ ისინი კონფლიქტში არიან B პოლიტიკური პარტიის წევრებთან. იგი ვარაუდობს, რომ ეს კონფლიქტი უკვე არსებობს. მისი მიზანია ამ წინააღმდეგობის ხარისხის ზრდა; 2. რეფლექსური კონტროლის თეორიის მეორე მახასიათებელია სამიზნეებში რეაქციების გამოწვევა. იგი სამყაროს განიხილავს, როგორც დიქოტომიას კონფლიქტსა და თანამშრომლობას შორის. წარმატებული საინფორმაციო მცდელობები თესავს ღრმა განხეთქილებას ადამიანთა ჯგუფებს შორის და წარმოქმნის აღქმას „ჩვენ“ და „ისინი“, რაც, თავის მხრივ, ინდივიდებში იწვევს ძლიერ რეაქციას. საბოლოო მიზანია, შემცირდეს იმის ალბათობა, რომ ადამიანთა ჯგუფებმა გამონახონ საერთო ენა საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე.
ზემოთ აღწერილ თეორიულ მიდგომაზე დაყრდნობით, Posard et al. (2020) გამოყოფენ აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების ჩარევის ძირითად მიზნებს: 1. პოლარიზაცია და სოციალური ერთიანობის რღვევა მნიშვნელოვანი წინააღმდეგობრივი საკითხების გამწვავებით, როგორებიცაა რასა, სოციალური კლასი და ა.შ.; 2. საზოგადოების ნდობის შერყევა დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და პროცესების მიმართ; 3. საზოგადოების გამოფიტვა, დაბნეულობისა და აპათიის დათესვა; 4. აშშ-ში პოლიტიკური გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სტრატეგიული გავლენის მოპოვება.
უცხო ქვეყნის არჩევნებში მავნე საინფორმაციო ჩარევების ხუთ ძირითად საფეხურს ავლენს Aaltola-ს (2017) ნაშრომი. სხვადასხვა დასავლური ქვეყნის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ავტორი ასკვნის, რომ აღნიშნული ხუთი მახასიათებელი მეტ-ნაკლებად უნივერსალურია. ესენია: 1. დეზინფორმაციის გამოყენება საზოგადოებაში ეჭვებისა და განხეთქილების გასაძლიერებლად, დემოკრატიული ინსტიტუტებისადმი ნდობის შესარყევად; 2. სენსიტიური ინფორმაციის არალეგალური გზებით მოპოვება (მაგ. ჰაკერული თავდასხმები ვებგვერდებზე, ელექტრონული ფოსტის მისამართებზე), რისი საბოლოო მიზანიც წინასაარჩევნო პროცესებში არეულობის შეტანაა; 3. მოპარული მონაცემების გავრცელება ვითომდა დამოუკიდებელი აქტივისტების საშუალებით; 4. მოპარული მონაცემების „გათეთრება“ პროფესიული მედიის საშუალებით, ანუ მედიის დღის წესრიგში ამ საკითხების გააქტიურება (მსგავსი ტიპის ინფორმაცია ბუნებრივად იქცევს მედიის ყურადღებას); 5. ფარული შეთანხმება საარჩევნო აქტივობების სინქრონიზაციის მიზნით, როცა კონკრეტული კანდიდატი, პარტია ან სხვა ჯგუფები კულისებს მიღმა, არჩევნების დინამიკის შეცვლის მიზნით, ფარულ კავშირებს ამყარებენ უცხო სახელმწიფოსთან.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ფედერაციის მცდელობები, ზემოთ აღწერილი მანიპულაციური მეთოდებით ჩაერიოს უცხო ქვეყნის არჩევნებში, კარგად ნაცნობია ევროპის წამყვანი ქვეყნების სახელმწიფოებისთვისაც. Brattberg-მა და Maurer-მა (2018) შეისწავლეს ხუთი ევროპული სახელმწიფოს - ნიდერლანდების, საფრანგეთის, გაერთიანებული სამეფოს, გერმანიისა და შვედეთის შემთხვევები (ამ ქვეყნებში 2017-2018 წლებში ჩატარებული არჩევნების მაგალითზე), სადაც ასევე გამოიკვეთა რუსეთის მავნე საინფორმაციო ჩარევები. სტრატეგიული მიზნები აქაც უცვლელია და იმეორებს ზემოთ განხილული მიდგომის - რეფლექსური კონტროლის - ძირითად მახასიათებლებს:  1. ამომრჩეველთა პრეფერენციებზე გავლენის მოხდენა კონკრეტული კანდიდატის ან პარტიის სასარგებლოდ; 2. საზოგადოებებში დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და საარჩევნო პროცესის მიმართ ნდობის შერყევა, არჩევნების დელეგიტიმაცია და მოქალაქეთა პასიურობის გამოწვევა.
მავნე რუსული საინფორმაციო ჩარევების, მათი განხორციელების გზებისა და მიზნების შესახებ გამოცდილების დაგროვებამ, მკვლევრებსა თუ საჯარო პოლიტიკის განმსაზღვრელებს შესაბამისი კონტრზომების ფორმულირების საშუალება მისცა. ბუნებრივია, სხვადასხვა ქვეყნის სპეციფიკური კონტექსტის გათვალისწინებით, ეს კონტრზომები იდენტური არაა. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ უცხო ქვეყნების არჩევნებში რუსული საინფორმაციო ჩარევები, ძირითადად, ერთი ხელწერით ხორციელდება, მათი საპასუხო ქმედებებიც, მეტ-ნაკლებად, ერთმანეთის მსგავსია. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ამ გამოცდილების შესწავლა.
რუსულ საინფორმაციო ომთან დაპირისპირების წარმატებულ გამოცდილებად მიიჩნევა 2017 წლის საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნები. სწორედ ამ გამოცდილებასა და შესაბამის რეკომენდაციებს გვთავაზობენ Vilmer-ი და Conley (2018). პირველ რიგში, ეს ავტორები აღნიშნავენ, რომ საფრანგეთმა კარგად გაიაზრა აშშ-ში 2016 წელს დაშვებული შეცდომები და ადმინისტრაციული ორგანოების (მაგალითად, საარჩევნო კამპანიის კონტროლის ეროვნული კომისია, კიბერუსაფრთხოების ეროვნული სააგენტო და ა.შ.) მაღალი კოორდინაციით, შეძლო საზოგადოების ნდობის შენარჩუნება საარჩევნო პროცესების მიმართ. ამ პროცესში მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა მედიის, პოლიტიკური პარტიებისა და საზოგადოების პროაქტიულმა ინფორმირებამ დეზინფორმაციისა და კიბერშეტევების რისკის შესახებ. ამასთან, საარჩევნო კამპანიის დაწყებისთანავე, სახელმწიფომ მკაფიოდ აჩვენა მზაობა მავნე საინფორმაციო ჩარევებთან საბრძოლველად, თავდაცვის სამინისტროში შეიქმნა 2 600 „კიბერ-მებრძოლისგან“ შემდგარი ჯგუფი. გარდა ამისა, საფრანგეთის მთავრობამ, საჯარო და პირადი კომუნიკაციით, გააფრთხილა რუსული მხარე, რომ არჩევნებში ჩარევის მცდელობებს მკაცრი რეაგირება მოჰყვებოდა. დეზინფორმაციასთან გამკლავების კონტექსტში, საფრანგეთის ხელისუფლებამ, საკომუნიკაციო დონეზე, გააძლიერა ზეწოლა სოციალური მედიის პლატფორმების მიმართ, რათა მათ მეტად აქტიური ნაბიჯები გადაედგათ ყალბი ანგარიშების გამოვლენისა და განეიტრალებისთვის. მნიშვნელოვანი ასპექტი იყო გამჭვირვალობა და დროული რეაგირება კიბერშეტევებთან მიმართებით - ყველა მსგავსი მცდელობა, რომელთა გამოვლენაც შესაბამისმა სამსახურებმა შეძლეს, საზოგადოებისთვის საჯარო ხდებოდა.
საფრანგეთის 2017 წლის არჩევნების გამოცდილებიდან, ასევე საინტერესოა, რომ ემანუელ მაკრონის საარჩევნო ჯგუფმა, რომელმაც იცოდა, რომ გახდებოდა ჰაკერული თავდასხმების სამიზნე, თავად გააყალბა საკუთარი ელექტრონული მიმოწერა და დოკუმენტები, რომელთა შინაარსი ხშირად სასაცილოც კი იყო. ე.წ. ყალბი დროშების განთავსებით, მათ სურდათ ჰაკერების სამუშაო ველის ყალბი ინფორმაციით დატბორვა, რამაც გამოიწვია დაბნეულობა და შეანელა მათი მუშაობა.
დემოკრატიული საარჩევნო პროცესის რუსული მავნე ჩარევისგან დასაცავად, მნიშვნელოვან რეკომენდაციებს გვთავაზობს Brattberg-ისა და Maurer-ის (2018) კვლევა. კერძოდ, ავტორები ყურადღებას ამახვილებენ საარჩევნო სისტემის კრიტიკულ სახელმწიფო ინფრასტრუქტურად ჩამოყალიბებასა და ამ პროცესთან დაკავშირებული ყველა ინსტიტუტის გაძლიერებაზე. ამასთან, მათი აზრით, აუცილებელია, სახელმწიფომ რეგულარულად იკვლიოს აღნიშნული სისტემის ხარვეზები და იზრუნოს მათ აღმოფხვრაზე. მკვლევრები განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ საზოგადოებასთან გამჭვირვალე კომუნიკაციაზე, მათ შორის, კონკრეტული საფრთხეების შესახებ საჯარო განცხადებების გავრცელებასა და ამომრჩეველთა ცნობიერების ზრდაზე. ამ კონტექსტში კი, ხაზგასმულია ტრადიციულ და სოციალურ მედიასთან, ასევე, ფაქტების გადამმოწმებელ ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობა. Brattberg-ი და Maurer-ი (2018) ყურადღებას ამახვილებენ არჩევნების დაცვის მიზნით მისაღებ სხვადასხვა საკანონმდებლო რეგულაციაზე, თუმცა აღნიშნავენ, რომ აუცილებელია, მსგავსი რეგულაციების შემუშავებაში ჩართული იყოს ყველა ის მხარე, რომლებსაც კანონი პოტენციურად მიემართება. კვლევის ბოლო რეკომენდაცია ეხება საერთაშორისო თანამშრომლობას, რომლის მამოძრავებელ ძალადაც ავტორებს დასახელებული ჰყავთ შემდეგი ორგანიზაციები: European External Action Service/East StratCom, NATO StratCom Communications Center of Excellence (COE) და Finnish COE on Countering Hybrid Threats.
საგამოძიებო ანგარიშებისა თუ აკადემიური ლიტერატურის მიმოხილვა აჩვენებს, რომ რუსეთის ფედერაცია არაერთგზის ჩაერია სხვადასხვა დემოკრატიული ქვეყნის არჩევნებში. ამ ჩარევის ძირითადი მიზნებია: 1. ამომრჩეველთა პრეფერენციებზე გავლენის მოხდენა, კონკრეტული კანდიდატის ან პარტიის სასარგებლოდ, რაც, ძირითადად, არასასურველი სუბიექტების დისკრედიტაციითა და მათ წინააღმდეგ უკიდურესად ნეგატიური კამპანიის გზით მიმდინარეობს; 2. საზოგადოებებში დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და საარჩევნო პროცესის მიმართ ნდობის შერყევა, არჩევნების დელეგიტიმაცია და მოქალაქეთა პასიურობის გამოწვევა. ეს უკანასკნელი პირველი მიზნის ერთგვარი დაზღვევაა, რადგან, თუ კრემლი ვერ შეძლებს სასურველ კანდიდატს არჩევნების მოგებაში დაეხმაროს, იგი, სულ მცირე, აზიანებს სამიზნე ქვეყნის დემოკრატიულ გარემოს - ამცირებს კონსტრუქციული დებატების სივრცეს, აღვივებს პოლარიზაციას, თესავს შიშს, დაბნეულობას და ამ გზით, იწვევს დესტაბილიზაციას.
დემოკრატიულ არჩევნებში კრემლის მავნე საინფორმაციო ჩარევებისგან თავის დაზღვევის მიზნით, პოლიტიკურ და აკადემიურ წრეებში აქტიურად მიმდინარეობს მსჯელობა შესაბამისი კონტრზომების შესახებ. ამ კუთხით არსებული გამოცდილებიდან გამომდინარე, პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია რისკების აღიარება სახელმწიფოს მხრიდან და შესაბამისი ინსტიტუტებისა თუ საზოგადოების მობილიზება. ამასთან, მკვლევართა აზრით, საჭიროა საარჩევნო სისტემის კრიტიკულ სახელმწიფო ინფრასტრუქტურად ჩამოყალიბება. გარდა ამისა, სახელმწიფომ რეგულარულად უნდა იკვლიოს სისტემის ხარვეზები და იზრუნოს მათ აღმოფხვრაზე. მკვლევრები განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ საზოგადოებასთან გამჭვირვალე კომუნიკაციაზე, მათ შორის, კონკრეტული თავდასხმების შესახებ, საჯარო განცხადებების გავრცელებასა და ამომრჩეველთა ზოგადი ცნობიერების ზრდაზე. ამ კონტექსტში კი, ხაზგასმულია ტრადიციულ და სოციალურ მედიასთან, ასევე, ფაქტების გადამმოწმებელ ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობა.

Russian Interference in Foreign Elections: Threats and Countermeasures
In the modern world, concomitant with the rapid expansion of the speed and reach of news dissemination, information operations have become integral to warfare. Hostile nations often utilize information to influence the mindsets of people and thereby interfere in the affairs of other countries. Elections are one of the primary targets of malign influence because they provide fertile ground for manipulating public opinion. This challenge became particularly evident for Western society during the 2016 US Presidential Elections, when coordinated Russian interference was identified. While the Russian Federation is not the sole malign actor employing such activities to discredit undesirable subjects and, in general, undermine the concept of elections and weaken democratic institutions, scholars believe that Russia has institutionalized such methods at a high level.
It's challenging to determine whether and to what extent the Russian Federation might intervene in Georgia's 2024 parliamentary elections. However, given the continuous spread of Kremlin propaganda in Georgia, aimed at negatively influencing the aspirations of the vast majority of Georgian nationals to join Euro-Atlantic structures, the threat of interference naturally persists. Just a few days ago, US Secretary of State Antony Blinken also highlighted this threat within a global context, which includes concerns about Georgia, and identified attempts by Russia and China to promote disinformation as a primary challenge. As stated by Secretary Blinken, “Nearly half the people of the world are going to be going to the polls this year – this is an extraordinary election year in country after country – but citizens and candidates will face a flood of falsehoods that suffocate serious civic debate”.
Given the aforementioned circumstances, it is paramount to learn from past experiences and analyze Russian malign influence over the electoral processes in different countries to better inform Georgian citizens about this challenge. Additionally, it is crucial to highlight the countermeasures that more experienced and stronger countries than Georgia have employed to safeguard their elections from Russia's information warfare.
As previously mentioned, discussions about Russia's malign influence have intensified since the 2016 US presidential elections. The special counsel investigation launched later confirmed that the Russian government interfered massively and systematically in the 2016 US presidential elections. Evidence of meddling operations began to emerge in mid-2016, with hacking attacks and the networks behind those attacks being identified. The report of the special counsel says: Russia interfered in the 2016 presidential election principally through two operations. First, a Russian entity carried out a social media campaign that favored presidential candidate Donald J. Trump and disparaged presidential candidate Hillary Clinton. Second, a Russian intelligence service conducted computer-intrusion operations against entities, employees, and volunteers working on the Clinton Campaign and then released stolen documents”.
The special counsel's report mentions the organization founded by the Russian oligarch Yevgeniy Prigozhin—the Internet Research Agency (IRA)—which exploited social media profiles and interest groups to sow discord within the US political system. This campaign, to a certain extent, was a continuation of a general program developed in 2014-2015 with the purpose of damaging the US electoral process. It is clear from the report that one of the major aims of the operation was to polarize society to the maximum possible extent. In addition, to gain access to a wider audience, according to Facebook’s data, the IRA purchased over 3,500 ads and paid nearly USD 100,000 for them. Furthermore, there were coordinated campaigns on Twitter as well to manipulate public opinion.
Scholars analyze Russia’s election interference through theoretical lenses to understand its main features. According to Posard et al. (2020), modern Russia employs theoretical grounds and approaches that were tested as early as the Soviet era, particularly reflexive control theory. Unlike game theory, reflexive control theory does not argue that individuals act rationally; it claims that with relevant efforts from outside, it is possible to change their views. Additionally, this gives rise to a paradigm where people are either together or against each other, and they are either passive or act aggressively. Scholars believe that in the modern era, this approach can be used in two ways: 1. Information efforts are aimed at altering people’s perceptions and do not change a group’s fundamental structure. For instance, reflexive control does not seek to convince people in political party A that they are in conflict with people from political party B; it assumes that the conflict already exists. Its aim is to increase the degree of this confrontation; 2. The second feature of reflexive control theory is to spark responses among the targets. It views the world as a dichotomy between conflict and cooperation. Successful information attempts sow deep divisions between groups of people and generate perceptions of “us” and “them,” which in turn spark strong reactions among individuals. The eventual aim is to reduce the probability of groups of people finding common ground to address important societal matters.
Based on abovementioned theoretical approach, Posard et al. (2020) underline the four main objectives for Russia’s meddling in the US presidential elections: 1. Polarize and disrupt societal cohesion by exacerbating important and divisive issues, such as race, social class, and gender. 2. Undermine public confidence in democratic institutions and processes. 3. Spread confusion, generate exhaustion, and create apathy. 4. Gain strategic influence over U.S. political decision-making and public opinion.
Aaltola’s (2017) work also identifies five main steps of malign information interference of the foreign countries. Drawing on experience of different western countries, the author concludes that abovementioned five features have more or less universal application. These features are as follows: 1. using disinformation to amplify suspicions and divisions, undermine trust in democratic institutions; 2. stealing sensitive and leakable data (for instance, by hacking attacks against websites and email addresses), ultimately aiming to disrupt election processes; 3. leaking the stolen data via supposed ‘hacktivists’; 4. whitewashing the leaked data through the professional media, that is, pushing these issues into media spotlight (such type of information naturally attracts media attention); 5. secret colluding in order to synchronize election efforts when a specific candidate, party or other groups create background and covert links with a foreign state to change the election dynamic.
It is noteworthy that the Russian Federation's attempts to use the aforementioned manipulative methods for interference in the elections of foreign countries are well-known to the leading European states. Brattberg and Maurer (2018) studied cases in five European countries—Netherlands, France, UK, Germany, and Sweden (based on examples of elections held in these countries in 2017-2018)—where Russia's malign information interferences were also identified. The strategic objectives remained unchanged here as well and mirrored the basic features of the abovementioned reflexive control approach: 1. Influencing voter preferences in favor of a specific candidate or party. 2. Undermining trust in democratic institutions and electoral processes in societies, delegitimizing elections, and causing apathy among the people.
The accumulated experience regarding malign Russian information influence, its methods of implementation, and objectives has enabled scholars and policymakers to formulate relevant countermeasures. Naturally, these countermeasures are not identical, given the specific contexts of different countries. However, since Russia’s information interference in foreign countries’ elections often bears a similar trademark, the responses tend to be more or less alike. Therefore, it is important to study this experience.
The 2017 French presidential elections are considered a successful example of countering Russian information warfare. Vilmer and Conley (2018) offer insights from this experience along with respective recommendations. Firstly, the authors underline that France was keenly aware of the mistakes made in the US in 2016 and, through strong coordination among administrative bodies (such as the National Commission for the Control of the Electoral Campaign, National Cybersecurity Agency, etc.), succeeded in maintaining public trust in electoral processes. Proactively informing the public about disinformation and the risks of cyber-attacks also played a crucial role in this process. Additionally, from the outset of the election campaign, the government demonstrated clear readiness to combat malign information interference. A 2,600-strong group of "cyber-warriors" was established within the Ministry of Defense. Furthermore, the French government, through public and private communication channels, warned the Russian side that attempts to meddle in the elections would be met with a strong response. As part of countering disinformation, the French government increased pressure on social media platforms at the communication level to take more robust measures to identify and neutralize false accounts. Transparency and timely reaction against cyber-attacks were crucial aspects – all such attempts identified by relevant agencies were made available to the public.
Given France’s 2017 election experience, another intriguing aspect is that Emmanuel Macron’s campaign team, anticipating hacking attacks, deliberately falsified its own electronic correspondence and documents, often making their content appear absurd. By deploying this so-called false flag, they aimed to inundate hackers’ working field with false information, causing confusion and slowing down their efforts.
Brattberg and Maurer (2018) offer some key recommendations in their study to safeguard democratic electoral process from Russia’s malign influence. The authors particularly emphasize the importance of transforming the electoral system into critical government infrastructure and strengthening all institutions connected to the process. Additionally, they believe it is necessary for the government to regularly investigate flaws in the system and spare no efforts to address them. The scholars pay particular attention to transparent communication with the public, including issuing public statements regarding specific threats and raising voters’ awareness. Within this context, they emphasize the need for cooperation with both traditional and social media, as well as with fact-checking organizations. Brattberg and Maurer (2018) also highlight various legislative regulations that need to be adopted to safeguard elections, though they note that it is essential for all parties subject to these laws to be involved in drafting such regulations. The last recommendation concerns international cooperation, and the authors identify the following organizations as driving forces behind such collaboration.
Review of investigation reports and academic literature reveals that the Russian Federation has meddled in the elections of numerous democratic countries multiple times. The main objectives of Russian meddling are as follows: 1. Influencing voter preferences in favor of a specific candidate or country, which is mostly implemented by discrediting undesirable subjects and conducting extremely negative campaigns against them; 2. Undermining trust in democratic institutions and the electoral process in societies, delegitimizing elections, and fostering apathy among the people. The latter serves as a certain insurance for the first objective because if the Kremlin fails to help a preferred candidate win the elections, it at least damages a target country’s democratic environment—shrinking the space for constructive debates, fueling polarization, sowing fear and confusion, and causing instability in this manner.
There are active debates within political and academic circles about countermeasures to safeguard democratic elections from Kremlin’s malign information interference. Given the experience in this regard, it is important first that the government recognizes the risks while relevant institutions or society are mobilized. Additionally, scholars believe that it is necessary to transform the electoral system into critical government infrastructure. Furthermore, the government should regularly investigate flaws and ensure their eradication. The scholars pay particular attention to transparent communication with the public, including issuing public statements regarding specific attacks and raising general awareness among voters. Strong cooperation with traditional and social media, as well as with fact-checking organizations, is emphasized within this context.