რუსეთის ჩრდილქვეშ - რატომ „აღარ გვადარდებს“ ოკუპირებული ტერიტორიები?!
2022 წლის თებერვალში უკრაინაში რუსეთის შეჭრამ და სუვერენული ქვეყნის წინააღმდეგ  წამოწყებულმა სრულმასშტაბიანმა ომმა მსოფლიო ლიბერალური წესრიგი შეარყია, კიდევ უფრო აშკარა გახადა რუსეთის რევიზიონისტული, იმპერიალისტური მიდრეკილებები და აამოქმედა ევგენი პრიმაკოვის 1990-იანი წლების ამბიციური ევრაზიონისტული  დოქტრინა, რომლის მიხედვითაც, რუსეთს ახალი იმპერია კვლავ უნდა აეშენებინა და  ერთგვარი ევრაზიული კონტინენტური „გული“ (Heartland) გამხდარიყო. ამ დოქტრინის „სულისკვეთებით“  ხელმძღვანელობდა ვლადიმერ პუტინი 2005 წელს, როდესაც საბჭოთა კავშირის დაშლას საუკუნის ყველაზე დიდი გეოპოლიტიკური შეცდომა უწოდა. მოგვიანებით კი, 2007 წლის თებერვალში, მიუნჰენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას, მთელი მსოფლიოს წინაშე დაუფარავად გამოფინა საერთაშორისო წესრიგთან შეუთავსებელი ყველა ის მისწრაფება, რომელთა რეალურ მოქმედებასაც ახლა უკრაინაში ვუყურებთ, 2008 წელს კი საქართველოში ვნახეთ.
ამ მასშტაბის რუსულმა აგრესიამ ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს, დანარჩენ მსოფლიოსთან ერთად, დიდი თავის ტკივილი და ამავდროულად, შიში გაგვიჩინა. ომის ადრეულ ეტაპზე იყო განცდა და იმ დროისათვის არც თუ ისე უსაფუძვლო, რომ რუსეთი მხოლოდ უკრაინას არ დასჯერდებოდა. დღეს ეს შიში ნაკლებად რეალურია. არა იმიტომ რომ პუტინის რუსეთმა საკუთარ აგრესიულ მიდრეკილებებს უთხრა უარი, არამედ უკრაინის მედეგობამ და ბრძოლისუნარიანობამ რუსეთის, როგორც უძლეველი ზესახელმწიფოს, სუპერძალის იმიჯი წელში გადატეხა. მოწინააღმდეგის სათანადოდ ვერშეფასების მოვლენა არახალია ისტორიისთვის, არაერთი მაგალითი გვახსოვს,  როდესაც დიდმა სახელმწიფომ პატარა ქვეყნის თვითგადარჩენის სურვილსა და მისწრაფებას წამოსდო ფეხი და თავადაც გვარიანად დაზარალდა. აუცილებლად უნდა ვახსენოთ დასავლური დახმარება და ერთიანობა უკრაინისადმი დამოკიდებულებებში, რამაც უზარმაზარი წვლილი შეიტანა იმაში, რომ დღეს უკრაინა კვლავ სუვერენული და ბრძოლისუნარიანი სახელმწიფოა.
ვინ, თუ არა საქართველომ და ჩვენმა საზოგადოებამ ყველაზე უკეთ ვიცით, როგორი მძიმე შედეგები მოჰყვება ხოლმე, როდესაც რუსეთი გავლენის სფეროდ მოგნიშნავს და სამიზნე ობიექტად გირჩევს. რუსეთმა ჯერ აფხაზეთი და სამაჩაბლო წაგვართვა და საქართველო დაანაწევრა, მერე აგვისტოს ომი წამოიწყო, რის შედეგადაც, კიდევ უფრო მეტი ტერიტორია დავკარგეთ, განვითარების შესაძლებლობა ჩამოგვართვა, მშვიდობიანი ტრანზიციის პროცესში ტანკები შემოაგორა, შემდეგ კი რბილი  ძალით შემოგვიტია, საზოგადოება დაქსაქსა და ღრმა პოლარიზაციაში შეგვიყვანა. თითოეულ დასახელებულ პრობლემასა და დამდგარ მძიმე შედეგებში, რუსეთის ფაქტორი, ბუნებრივია, არ გამორიცხავს ჩვენს ბრალეულობასაც, მაგრამ მთავარი „ინსპირატორი“, მაპროვოცირებელი და არეულობის შემომტანი ყოველთვის ის არის. რთულია თავისუფალი და დემოკრატიული ქვეყანა ააშენო რუსეთის ჩრდილქვეშ, რამდენჯერაც განვითარების გზას დავადექით, იმდენჯერ ხან ხისტი, ხან რბილი და ხანაც ჰიბრიდული ძალით შემოგვიტია. ნებისმიერ ძლიერ და განვითარებულ ქვეყანას გაუჭირდებოდა, ალბათ, ჩვენს გეოპოლიტიკურ სიტუაციაში თავისუფალი და დემოკრატიული სახელმწიფოს აშენება. თუ 2008 წელს დასავლური საზოგადოება ამაში ჯეროვნად ვერ დარწმუნდა/დავარწმუნეთ, 2022-2023 წლებში გამოჩნდა, რომ რუსეთის მეზობლობა, მისი ინტერესის ობიექტად ყოფნა და  მშვიდობიანი განვითარება შეუთავსებელია ერთმანეთთან.
2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, ოკუპირებული ტერიტორიებისადმი ჩვენი, როგორც ომგამოვლილი საზოგადოების წუხილი ძალიან მაღალი იყო. საზოგადოებრივი აზრის კვლევებს თუ გადავავლებთ თვალს, ვნახავთ, რომ, მაგალითად, 2008 წლის სექტემბერ - ოქტომბერში საქართველოს საზოგადოებას ყველაზე მეტად ტერიტორიული მთლიანობის საკითხი აწუხებდა და რუსული აგრესია და ომის განახლების შესაძლებლობა აშფოთებდა. ეს გასაგებიც არის: ომის ტრაგედიამ გვაიძულა, ყველა სხვა წუხილი გვერდით გადაგვედო და მხოლოდ ტერიტორიული მთლიანობის დაკარგვასა და სუვერენიტეტის დაუფარავ შელახვაზე გვეფიქრა. იმავე გამოკითხვებით, მომდევნო წლებში ოკუპირებული ტერიტორიებისადმი ჩვენი წუხილები მეტწილად მცირდებოდა, უკანასკნელ წლებში კი დრამატულად შემცირდა და ზოგიერთ შემთხვევაში, საერთოდ გაქრა.
გრაფიკი 1: IRI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევებში კითხვაზე: „ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოწვევა, რომლის წინაშეც დღეს თქვენი ქვეყანა დგას?“ - ტერიტორიული მთლიანობის საკითხის დასახელების განაწილება (%) და რიგითობა
წყარო: International Republican Institute (IRI)
როგორც გრაფიკი 1-დან ჩანს, 2008 – 2015 წლებში, IRI-ის საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებით, გამოკითხულთა 35-45 პროცენტისთვის დაკარგული ტერიტორიების - ოკუპაციის საკითხი ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა იყო. 2008 წელს წუხილი  ყველაზე უფრო მაღალი - 45% იყო და მთავარ პრობლემად დასახელდა. წლების მიხედვით, აღნიშნული მაჩვენებელი მცირდებოდა და პრობლემის რიგითობაც იცვლებოდა. მაგალითად, 2016 წელს ოკუპაციის საკითხი გამოკითხულთა 29%-თვის იყო მთავარი გამოწვევა და რიგით მე-3 პრობლემად დასახელდა. 2019-2021 წლებში კი ტერიტორიული მთლიანობისადმი წუხილი დრამატულად შემცირდა. 2021 წელს გამოკითხულთა მხოლოდ 3%-თვის იყო ოკუპაცია გამოწვევა, რაც შეეხება რიგითობას, ამ საკითხმა მე-7 პრიორიტეტად გადაინაცვლა მოსახლეობის განწყობებში და მნიშვნელოვნად ჩამორჩა ისეთ პრობლემებს, როგორებიცაა: უმუშევრობა, მაღალი ფასები,  სიღარიბე, Covid პანდემია, განათლების საკითხები. რაც შეეხება უკანასკნელ ორ წელს, აღსანიშნავია, რომ 2022-2023 წლის გამოკითხვებში, ზუსტად იმავე კითხვაზე, ოკუპირებული ტერიტორიების საკითხი, როგორც პრობლემა,  ცალკე არ დასახელდა და პასუხებში საერთოდ ვერ მოხვდა, თუმცა, ზოგადად, შიდა და გარე კონფლიქტების გამო, მოსახლეობის 7-8 პროცენტი წუხს.
ტენდენციის თვალსაზრისით, თითქმის იგივე სურათია NDI-ის გამოკითხვებშიც, მიუხედავად იმისა, რომ NDI, მსგავსი შინაარსის კითხვაზე, რესპონდენტს მხოლოდ სამი მთავარი პრობლემის დასახელებას სთხოვს და შესაბამისად, პასუხები ლიმიტირებულია, ტენდენციის თვალსაზრისით, მაინც მსგავს სურათს ვიღებთ. 2009 წელს გამოკითხულთა თითქმის ნახევარი (49%) ტერიტორიული მთლიანობის საკითხებზე წუხდა, 2021 წლისთვის კი ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 16% იყო.
გრაფიკი 2: NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევებში ყველაზე მნიშვნელოვან ეროვნულ საკითხზე  ტერიტორიული მთლიანობის საკითხის დასახელების განაწილება (%) და რიგითობა
წყარო: National Democratic Institute (NDI)
რატომ შეიძლება აღარ გვადარდებდეს  ტერიტორიული მთლიანობა? რატომ გაქრა ჩვენი ყოველდღიურობიდან ოკუპაციის საკითხი?
პირველ რიგში, დროის ფაქტორზე უნდა ვიფიქროთ, ხანგრძლივ კონფლიქტებსა და განსაკუთრებით, „გაყინულ“ კონფლიქტებს, მისდამი მოსახლეობის ინტერესის შემცირება ახასიათებს. მიუხედავად იმისა, რომ ოკუპანტი ხელოვნური ბარიერებით, ღობეებით, მავთულხლართებით  პერმანენტულად აკორექტირებს ე.წ. საზღვარს (ბორდერიზაცია), ასევე, არ ერიდება ე.წ. საზღვრისპირა რეგიონებში ადამიანების გატაცებას, თავისუფლების უკანონო აღკვეთას (ზოგჯერ - გამოსასყიდის სანაცვლოდ, ზოგჯერ, უბრალოდ, ძალის დემონსტირირებისა თუ შეხსენებისთვის, რომ ისე მოიქცევა, როგორც მას უნდა და ჩვენ ვერაფერს ვიზამთ), მაინც ბევრი წელია, უმეტესწილად, სტატუს-კვო არ იცვლება. ეს უკანასკნელი კი, რა თქმა უნდა, აისახება ჩვენს მეხსიერებაზე. დრო კიდევ უფრო მოწყვლადს ხდის უშუალოდ 1992-1993 წლების ომისადმი ჩვენს კოლექტიურ მეხსიერებას, თაობათა ცვლა ბუნებრივი მოკავშირეა ოკუპანტისთვის. ჩვენც ნაკლებად გვახსოვს ერთიანი საქართველო და აფხაზებსა და ოსებშიც ნელ-ნელა ქრება ის მოგონებები, როდესაც თავს დამოუკიდებელ (ან/და რუსეთზე დამოკიდებულ) ერთეულად (სახელმწიფოდ) კი არა, ერთიანი საქართველოს განუყოფელ ნაწილად გრძნობდნენ. ე.წ. საზღვრის ორივე მხარეს გაჩნდა თაობები, რომელთაც აფხაზეთი და სამაჩაბლო საქართველოს განუყოფელ ნაწილად არ უნახავთ. უფრო მეტიც, დღეს საქართველოს  მოსახლეობის 20.7%  2008 წელს და მის შემდგომ პერიოდშია დაბადებული, რაც იმას ნიშნავს, რომ მოსახლეობის მეხუთედს არათუ აფხაზეთი და სამაჩაბლო, აგვისტოს ომიც  კი არ უნახავს.
საკითხისადმი ინტერესის კლების მიზეზები სხვა პრობლემების სიუხვეშიც უნდა ვეძიოთ.  უმუშევრობა, სიღარიბე, ინფლაცია და ა.შ. ეკონომიკური გამოწვევები გაცილებით უფრო მტკივნეულ გავლენას ახდენს ჩვენს ყოველდღიურობაზე, ვიდრე სხვა ნებისმიერი საკითხი. შესაბამისად, არც არის გასაკვირი, რომ, მაგალითად, NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევებში, სადაც რესპონდენტმა სამი მთავარი პრობლემა უნდა დაასახელოს, ფასების ზრდა, სიღარიბე და სამუშაო ადგილების სიმცირე ნაკლებად ტოვებს სივრცეს სხვა პრობლემების დასახელებისთვის. ამ ნაწილში, შესაძლოა დავუშვათ, რომ ოკუპაციაზე წუხილი კი არ შევამცირეთ, სხვა საკითხებზე გავაძლიერეთ შფოთვა.
კიდევ ერთი საყურადღებო გარემოება, სავარაუდოდ, პოლიტიკოსთა და გადაწყვეტილების მიმღებ პირთა მხრიდან საკითხისადმი ინდიფერენტული დამოკიდებულებაა. საკითხის მნიშვნელობა ან ქვემოდან ზემოთ, საზოგადოებრივი ნარატივებიდან  პოლიტიკურ ნარატივებში უნდა გადაიღვაროს, ან პირიქით, ზემოდან - ქვემოთ, პოლიტიკოსები/გადაწყვეტილების მიმღები პირები უნდა ქმნიდნენ ნარატივებს საზოგადოებისთვის. ეს უკანასკნელნი კი, შეუიარაღებელი თვალითაც კარგად ჩანს, რომ დიდი ხანია, ოკუპირებულ ტერიტორიებს გამოეთხოვნენ და მთელი მათი აქტიურობა მხოლოდ „აღსანიშნავ დღეებში“ მემორიალებზე სიარულითა და საარჩევნო პროგრამებში დიდაქტიკური, შინაარსისგან დაცლილი, კონკრეტული სამოქმედო გეგმის მიღმა არსებული  ფრაზებით შემოიფარგლება.
უფრო მეტიც, ე.წ. საზღვრის მეორე მხარეს დე-ფაქტო უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ გაკეთებულ, უკიდურესად შემაშფოთებელ, განცხადებებზე საქართველოს უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირები,  როგორც წესი, დუმილს ამჯობინებენ. დუმილისა და მორალური კაპიტულაციის გზას ირჩევენ რუსი პოლიტიკოსების განცხადებების საპასუხოდაც.
მიმდინარე წლის 23 მარტს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ, სიტყვით გამოსვლისას, განაცხადა: „სამხედრო-პოლიტიკური თვალსაზრისით საერთაშორისო ვითარება უკიდურესად რთულია. რუსეთი იძულებულია, რომ სპეციალური საომარი ოპერაცია აწარმოოს. ჩვენი მოკავშირის წინააღმდეგ 50-ზე მეტი სახელმწიფო გამოდის, მათ შორის, მთელი ევროპა და ამერიკა. ამის ფონზე, იმავე ძალებს საქართველოს ხელისუფლების დამხობა და მეორე ფრონტის გახსნა სურთ“. ბჟანიას ეს განცხადება იყო ერთგვარი გაგრძელება ოკუპირებული ტერიტორიების საზოგადოებებში არსებული იმ დიდი აჟიოტაჟისა, რომელიც  თბილისში  ე.წ. „აგენტების შესახებ“ რუსული კანონის წინააღმდეგ მარტის პირველ ნახევარში გამართულ ფართომასშტაბიან საპროტესტო ტალღას მოჰყვა. აქციების კვლადაკვალ, რუსი მაღალჩინოსნები პანიკასა და დაბნეულობას თესავდნენ აფხაზეთსა და სამაჩაბლოში, მაგალითად, 10 მარტს  პუტინის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ მოსკოვი შეშფოთებულია და არსებობს აგრესიის სერიოზული რისკები აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში. რუსული ნარატივის მთავარი გზავნილი იყო, რომ დასავლეთს რუსეთის წინააღმდეგ აფხაზეთსა და სამაჩაბლოში მეორე ფრონტის გახსნა უნდა.
მეორე ფრონტის პროპაგანდისტული გზავნილი საქართველოს რეალობაშიც არაერთხელ მოგვისმენია.  „აბა, ომი გინდათ?!“ - ეს ფრაზა გახდა ნებისმიერი მოთხოვნისა თუ პროტესტის მეორე მხარე ჩვენს რეალობაში, უტრირებით, რომ, ვთქვათ, თუ გზა არ მოგწონს - „ომი გინდა“, თუ ინფლაცია გაწუხებს - „ომი გინდა“, ევროკავშირის 12 რეკომენდაციის შეუსრულებლობას თუ აპროტესტებ - „ომი გინდა“ და ა.შ.
ამ ჟანრის პროპაგანდისტული გზავნილია „გლობალური ომის პარტიაც“, რომელიც პირველად რუსეთში გამოიყენეს და რომელიც აქტიურად დამკვიდრდა ქართულ რეალობაშიც. ერთ წელზე მეტია, „გლობალური ომის პარტიის“ მიერ დაგეგმილი  „მეორე ფრონტის“ დისტოპიურ რეალობაში ვცხოვრობთ. ამ რიტორიკის ლოგიკური შედეგია, ოკუპირებული ტერიტორიები და იქიდან წამოსული უკიდურესად გასაკრიტიკებელი ნარატივი რომ დავივიწყეთ და აღარ გვადარდებს. სხვა რეალობაში, ალბათ, ძალისხმევას არ დავიშურებდით, რათა  ბჟანიას სიტყვები „გაგვენეიტრალებინა“, მაგრამ, როგორ გინდა გამოხვიდე და დაგმო მისი განცხადება, როცა „მშვიდობის პარტიის“ მანტია მოისხი და სხვა ყველა პარტია თუ მოწინააღმდეგე სუბიექტი დასავლეთიდან მართულ, გლობალური ომის მაპროვოცირებელ ძალად გამოაცხადე.
კიდევ ერთი მიზეზი, რომლის გამოც, ალბათ, ნაკლებად ვფიქრობთ აფხაზეთსა და სამაჩაბლოზე, ის უძრაობა და გაყინულობაა, რაც, კონფლიქტის მსგავსად, მისი მოგვარების ამ დროისათვის არსებულ მთავარ პოლიტიკურ პლატფორმას - ჟენევის ფორმატს სჭირს. ჟენევის შეხვედრები აბსოლუტურად სტერილურია და ხელშესახები შედეგებისგან დაცლილი. შესაძლოა ვთქვათ, რომ საერთოდ ფორმატის არარსებობას, სჯობს გვქონდეს ფორმატი, სადაც მხარეები ერთმანეთს შეხვდებიან და მინიმუმ, ისაუბრებენ მაინც. თუმცა ფაქტია, რომ შეხვედრების დაბალი წარმომადგენლობა, დახურულობა და რუსეთის პოზიციონირება, თითქოს მომლაპარაკებელია და არა - მხარე, ფორმატის მიმართ ნდობას არყევს. ყოველი ახალი რაუნდის შესახებ ინფორმაცია, საზოგადოებაში ამინდის პროგნოზის ტიპის სიახლის განცდას აჩენს. ჟენევის რაუნდების წინარე და შემდგომი პერიოდიც ვერ ქმნის ნარატივს, რომ ჩვენ ოკუპაციაზე ვიფიქროთ.
ალბათ, სხვა ფაქტორებიც უხვად მოიძებნება, მაგრამ ამ მოსაზრებაში იდენტიფიცირებული რამდენიმე ფაქტორი რომ შევაჯამოთ, კვლავ და კვლავ, რუსეთამდე  მივდივართ. დრო რუსული ოკუპაციის სასარგებლოდ მოქმედებს - გადატანილს გვავიწყებს; სიღარიბის დამარცხების შესაძლებლობა - დასავლურ ეკონომიკურ სივრცეში ინტეგრაცია - მეტწილად, ჩვენივე დახმარებით, რუსეთმა დაგვიმუხრუჭა; მეორე ფრონტის შესახებ არსებული პოლიტიკური რიტორიკა კი რუსული პროპაგანდის მინიმოდელია, რომელიც კარგად არის ადაპტირებული ჩვენს რეალობასთან.
და ყველაზე მნიშვნელოვანი - აფხაზეთსა და სამაჩაბლოში კონფლიქტის მხარე რუსეთია, ვიდრე ის ამ კონფლიქტიდან არ ამოირიცხება და გაძევდება, მანამდე სიტუაციის რეალური გარდაქმნა მიუღწეველი მდგომარეობაა.
რატომ „აღარ გვადარდებს“ ოკუპირებული ტერიტორიები? - იმიტომ, რომ რუსეთის ჩრდილქვეშ ვცხოვრობთ და თუ გვადარდებს, ჩვენი ყოველდღიურობა საპირისპიროზე რატომ მეტყველებს?

Under Russia’s Shadow – Why We "No Longer Care" About the Occupied Territories?!
Russia's invasion of Ukraine in February 2022, which marked a full-scale war against a sovereign nation, disrupted the liberal world order. It made Russia's revisionist and imperialist intentions even more evident and set Yevgeniy Primakov's ambitious Eurasianist doctrine into motion. This doctrine suggests that Russia should establish a new empire and become a central Eurasian "Heartland." It was the essence of this doctrine that guided Putin when, in 2005, he declared that the dissolution of the Soviet Union was the greatest geopolitical catastrophe of the 20th century. Subsequently, in his 2007 speech at the Munich Security Conference, he shamelessly displayed all these aspirations, which are incompatible with the international order. We are now witnessing how these aspirations are pursued in Ukraine and observed them in 2008 in Georgia.
This large-scale Russian aggression has become a source of great concern and a significant challenge for the former Soviet republics, as well as for the rest of the world. In the initial stages, there was a fear, not entirely unfounded, that Russia would not stop with Ukraine. Today, this fear has been somewhat alleviated, not because Putin's Russia has abandoned its aggressive tendencies, but due to Ukraine's resilience and military capabilities, which have shattered Russia's image as an invincible superpower. History is replete with examples of underestimating adversaries, where larger nations have fallen victim to the survival instincts and aspirations of smaller countries, suffering considerable damage. It is also crucial to emphasize the Western support and unity with regard to Ukraine, which has made a significant contribution to Ukraine still being a sovereign nation with the capacity to defend itself.
Perhaps more than anyone else, Georgia and our society are acutely aware of the devastating consequences that result when Russia designates you as part of its sphere of influence and targets you. Initially, Russia took away Abkhazia and Samachablo, dividing Georgia. Subsequently, it initiated the August War, leading to further territorial losses and stifling our development prospects. During a peaceful transition period, Russian tanks rolled in, employing soft power tactics and sowing division within our society, ultimately pushing us into deep polarization. While we must acknowledge our own shortcomings, Moscow has consistently played a significant role as the primary instigator and provocateur, contributing to the unrest. Building a free and democratic country under Russia's shadow is exceptionally challenging, as any attempts at development are met with both hard and soft power attacks, along with hybrid methods. Even a strong and developed country would likely struggle to establish freedom and democracy under our geopolitical circumstances. If the West was not sufficiently convinced in 2008 (or we could not convince the West), events from 2022 to 2023 have clearly demonstrated that being Russia's neighbor and object of interest while pursuing peaceful development are fundamentally incompatible.
After the August 2008 war, our concern regarding the occupied territories, as a society that had endured the war, was particularly high. If we examine public opinion surveys, such as those from September to October 2008, we can see that the most pressing issue for Georgian society was territorial integrity, with the major concerns being Russian aggression and the possibility of a renewed war. This is understandable: the tragedy of the war compelled us to set aside all other worries and focus solely on the loss of territorial integrity and the blatant violation of our sovereignty. Subsequent surveys indicated that over the years, our concerns regarding the occupied territories gradually decreased. In recent years, these concerns have reduced drastically and, in some cases, have even disappeared.
Chart 1: IRI Public Opinion Survey – Proportion (%) and Priority of the Territorial Integrity Issue on the Question: “What is the most important problem facing our country today?”
As shown in Chart 1, from 2008 to 2015, the issue of lost territories due to occupation was a significant concern for approximately 35-45% of the respondents in IRI's public opinion survey. In 2008, this concern was at its peak and was identified as the most pressing problem. Over the subsequent years, this figure consistently declined, and the priority of the problem also shifted. For example, in 2016, occupation was the primary challenge for 29% of those surveyed, ranking as the third most important issue. From 2019 to 2021, concerns related to territorial integrity saw a drastic drop. In 2021, occupation was the primary challenge for only 3% of respondents, ranking as the 7th most important concern for the population. It fell significantly behind issues like unemployment, high prices, poverty, the COVID pandemic, and education problems. Regarding the past two years, it's noteworthy that in the same question, the issue of occupied territories was not listed as a separate problem in the 2022-2023 surveys and was not included in the list of responses. However, approximately 7-8% of the population expressed concern vis-à-vis internal or external conflicts.
In terms of general trends the picture is nearly identical in NDI’s surveys, too. Although NDI asks the respondents to name only three main problems for the similar question and therefore answers are limited, the trend shows that picture very much resembles to that of IRI’s. In 2009, almost half (49%) of those surveyed was concerned about territorial integrity while in 2021 that figure dropped to merely 16%.
Chart 2: Proportion (%) and Priority of the Territorial Integrity Issue in the NDI’s Survey’s Most Important
Source: National Democratic Institute (NDI)
Why is it that we seem to no longer care about territorial integrity? Why has the issue of occupation faded from our everyday lives?
First and foremost, we must consider the factor of time, as protracted conflicts, especially "frozen" conflicts, tend to lead to a diminishing interest among the population. The occupying country continually alters the so-called border through various means like borderization, which involves man-made barriers, fences, and barbed wires. Moreover, it doesn't hesitate to engage in kidnapping and illegal imprisonment of individuals from the so-called borderline regions – sometimes in exchange for ransom, and sometimes simply as a display of power to remind us that they can act with impunity. Despite these actions, the status quo remains largely unchanged for many years. This undoubtedly affects our collective memory. Over time, our recollection of the 1992-1993 war becomes even more fragile, and generational change works in favor of the occupier. We have increasingly blurry memory of a united Georgia, and the memories of Abkhazians and Ossetians when they regarded themselves not as independent (or/and possibly reliant on Russia) entities (states), but rather as integral parts of a united Georgia, are gradually fading away. There are generations on both sides of the border who have never seen Abkhazia and Georgia as integral parts of a united Georgia. Furthermore, it's worth noting that today, 20.7% of the Georgian population was born in 2008 or later, meaning that one-fifth of the population has not witnessed the events of the August 2008 war, let alone experienced Abkhazia and Samachablo as part of Georgia.
The decrease in interest regarding this issue can be attributed to the abundance of other problems. Unemployment, poverty, inflation, and various economic challenges have a more immediate and tangible impact on our daily lives compared to other issues. Therefore, it is not surprising that, for example, in NDI's public opinion surveys where respondents are asked to name the three main problems, issues like rising prices, poverty, and job scarcity leave little room for listing additional concerns. In this regard, it's possible that we have not diminished our concerns about occupation but rather have started to prioritize other issues.
One of the noteworthy factors may be the indifferent attitude of politicians and decision-makers toward this issue. The significance of the issue should ideally have a spillover effect, either from the grassroots narratives to political narratives or vice versa, where politicians and decision-makers create narratives for the public. However, it's evident that, for quite some time, the former group has bid farewell to the occupied territories, and their actions are limited to attending memorials during "memorial days" and including didactic phrases in their election programs, which lack substance and a specific action plan.
Moreover, in response to highly disturbing statements made by the de facto top political officials from the other side of the so called "border", Georgian authorities often opt for silence. They also tend to respond to the statements of Russian politicians with silence and moral capitulation.
On March 23, 2023, the self-proclaimed President of occupied Abkhazia, Aslan Bzhania, made a statement in his speech: "In military-political terms, there is an extremely challenging international situation. Russia is compelled to conduct a special military operation. Over 50 nations are arrayed against our ally, including all of Europe and the USA. In this context, these same forces seek to overthrow the Georgian government and open a second front." This statement by Aslan Bzhania can be viewed as a partial continuation of the significant turmoil among the populations of the occupied territories, which ensued after massive protests in Tbilisi in early March against the Russian law on so-called "agents." Simultaneously with these protests, Russian officials sowed panic and confusion in Abkhazia and Samachablo. For instance, on March 10, 2023, Putin's spokesperson, Dmitry Peskov, stated that Moscow was concerned and there were substantial risks of aggression in Abkhazia and Samachablo. The primary message of the Russian narrative was that the West sought to open a second front against Russia in Abkhazia and Samachablo.
We've heard the propaganda message of a "second front" in Georgia far too many times. The phrase "What, do you want war?!" has become the default response to any demand or protest in our reality. If you express discontent with road quality, you "want war." If you're concerned about inflation, you "want war." If you protest that the EU's 12 priorities are not being addressed, you "want war," and so on.
This propaganda message about the "global war party" follows a similar playbook that was initially employed in Russia and has found a prominent place in Georgian discourse. We've been living in a dystopian reality for over a year, where the concept of a "second front" conspired by the "global war party" has taken root. The logical consequence of this rhetoric is that we've forgotten about our occupied territories and the narratives emerging from there. These narratives should be subject to intense criticism, but we've come to care less about them. In a different reality, we might have made every effort to challenge Bzhania's words, but it's challenging to do so when you've wrapped yourself in the cloak of the "peace party” and labeled all other parties or rival entities as being manipulated by the West and accused them of seeking to provoke a global war.
Another reason we might think less about Abkhazia and Samachablo is the stagnation and freeze, which, similar to the conflict, afflicts the main negotiation platform, the Geneva Talks. The Geneva meetings seem to be entirely unproductive and lack concrete results. It might be argued that having some format for parties to meet and at least engage in dialogue is better than having no format at all. However, the reality is that the low-level negotiation teams, the closed nature of the meetings, and Russia's insistence on portraying itself as a negotiator rather than a party to the conflict erode trust in the format. Information about each new round of negotiations has the same impact on the public as a weather forecast. The periods before and after the Geneva rounds do not create a narrative that prompts us to think about the occupation.
Perhaps, there are plenty of other factors, although a common thread leads back to Russia. Time plays into the hands of Russian occupation, allowing us to forget the suffering it has caused. Russia has also put on hold our potential to escape poverty and integrate within the Western economic space, largely with our cooperation. The political rhetoric about the "second front" is a miniature representation of Russian propaganda, which is tailor-made for our reality.
And most importantly, Russia is a party to the conflict in Abkhazia and Samachablo. Unless it is removed and excluded from the conflict, achieving any real transformation in the situation will remain unattainable.
Why have we "stopped caring" about the occupied territories? Because we are living under Russia's shadow. And if we do care, why does our everyday life seem to convey the opposite message?