პოლიტიკური ძალაუფლების დეცენტრალიზაცია
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან უკვე სამი ათწლეული გავიდა. თუმცა, მმართველობის კუთხით სათანადო ცვლილები არ განხორციელებულა. ზოგადად, საქართველოში ინსტიტუციური გარდაქმნის პროცესი დროში გაჭიანურდა და რიგი პრობლემური საკითხებით ხასიათდება. ამავდროულად, თამამად შეიძლება ითქვას, რომ თვითმმართველობა იმ საკითხთა შორისაა, რაც ტრანზიციის ზოგად პროცესს ჩამორჩება.
დამოუკიდებლობის აღდგენიდან დღემდე, თვითმმართველობის რეფორმა რამდენიმე ეტაპს მოიცავს. მათგან თითქმის ყველა ურთიერთსაწინააღმდეგო იყო. შეიძლება ითქვას, რომ, სინამდვილეში, ყველა ეტაპი ანტი-რეფორმაა, რადგან მათი მიზანი ქვეყნის ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოდერნიზება, პოლიტიკური ძალაუფლების რეალური დეცენტრალიზაცია და ინსტიტუციური გარდაქმნა არ ყოფილა. ეს საკითხი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პოსტ-საბჭოურ ქვეყნებში, რომლებიც დემოკრატიული ინსტიტუტების ჩამოყალიბების გზას ადგანან. საქართველოში ამ მიმართულებით განხორციელებული პოლიტიკა, უფრო მეტად ხელისუფლებაში მყოფი პოლიტიკური ჯგუფების ძალაუფლების განმტკიცების და ამ უკანასკნელის შენარჩუნებაზე მიმართული ქმედებების ერთობლიობა იყო. აქედან გამომდინარე, სამი ათწლეულის შემდეგაც კი, ამ მიმართულებით ხელშესახები შედეგი არ გაგვაჩნია. რეალურად, პოლიტიკური ძალაუფლება სრულად ცენტრალიზებულია და საზოგადოებრივი საქონლის მიწოდება ამგვარ სისტემაში ხორციელდება. შედეგად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გვაქვს არა ადგილობრივი თვითმმართველობა, არამედ de facto ადგილობრივი მმართველობა. ამ ორს შორის კი ფუნდამენტური განსხვავებაა.
ადგილობრივი თვითმმართველობა დეცენტრალიზაციის შედეგია, რაც პოლიტიკურ, ადმინისტრაციულ და ფისკალურ კომპონენტებს მოიცავს. თავის მხრივ, დეცენტრალიზაციას რამდენიმე მიზანი გააჩნია. უმთავრესი კი საჯარო პოლიტიკის ეფექტური განხორციელებაა, რაც, თავისმხრივ, ისეთ მნიშვნელოვან ფუნქციებს ასრულებს, როგორიცაა:
საზოგადოებრივი საქონელი - მოსახლეობას მომსახურებას რაც უფრო ახლოს მდგომი ხელისუფლების ორგანო აწვდის, მით უფრო ეფექტური და ეფექტიანია. აღნიშნული განპირობებულია ადგილობრივი ორგანოების ინფორმაციული უპირატესობით და მოსახლეობის საჭიროებებისადმი მოქნილობით.
დემოკრატია - დეცენტრალიზებული მმართველობის პირობებში შესაძლებელია არჩევნების, როგორც „არასრული კონტრაქტის“ პრობლემის შემცირება. თვითმმართველობის ორგანო მოსახლეობასთან ყველაზე ახლოს მდგომია. სწორედ ადგილობრივ დონეზეა უფრო მეტად შესაძლებელი მოქალაქეთა მონაწილეობა (პირდაპირი) მმართველობაში და შესაბამისად, ხელისუფლების ორგანოების კონტროლის უფრო მეტი მექანიზმიც არსებობს.
შეზღუდული ხელისუფლება - ინდივიდუალური თავისუფლების შენარჩუნება ძალაუფლების კონცენტრაციის აღმოფხვრას მოითხოვს. ამის მექანიზმი სამართლის უზენაესობა, ძალაუფლების „ჰორიზონტალური“ (საკანონმდებლო, აღმასრულებელი, სასამართლო) დაყოფაა. თუმცა, ეს უკანასკნელი შეზღუდული ძალაუფლებისთვის არასაკმარისია, რადგან არსებობს აღსრულების პრობლემა. დეცენტრალიზაცია ძალაუფლების „ვერტიკალური“ განაწილებაა და ხელისუფლების შებოჭვის თვითაღსრულებადი მექანიზმია.
ბაზრის დაცვა - დეცენტრალიზაცია გულისხმობს ადგილობრივი ხელისუფლების ერთეულებს შორის კონკურენციას. ასეთ პირობებში ხელისუფლების ორგანოებს აქვთ სტიმული უზრუნველყონ მათი ვალდებულებების სანდოობა. მთავრობის არასწორი ნაბიჯები დასჯილი იქნება და სწორი კი - დაჯილდოებული. ეს კი აუცილებელია წარმატებული ბაზრისთვის.
პოლიტიკური კლასი - დეცენტრალიზაციის პირობებში ადგილობრივი პოლიტიკა რეალურად ადგილზე განისაზღვრება, რაც ადგილობრივი პოლიტიკური ლიდერების ჩამოყალიბების, მათი განვითარების და რეკრუტირების სათანადო საფუძველს ქმნის. აღნიშნული კი, პოლიტიკური პარტიების/ჯგუფების განვითარებას და სტაბილურობას უწყობს ხელს.
უპირველესად, რეალური დეცენტრალიზაცია ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობის საკითხებით იწყება. კერძოდ, თუ სად და რა დონეზე ხორციელდება თვითმმართველობა. რა არის თვითმმართველობის ეფექტური და ეფექტიანი განხორციელებისთვის ოპტიმალური მასშტაბი, რაც გეოგრაფიულ, დემოგრაფიულ, ეკონომიკურ, ისტორიულ, ეთნოკულტურულ და სხვა გარემოებებს ითვალისწინებს. აღნიშნულის გათვალისწინება უზრუნველყოფს (ნებისმიერ დონეზე) მექანიკურად გაყოფის ან გაერთიანების შედეგად თვითმმართველი ერთეულის შექმნის გამორიცხვას.
დეცენტრალიზაციის პოლიტიკური ნაწილი გულისხმობს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების განსაზღვრას, ფორმირების (არჩევის) წესის დადგენას და მათ სათანადო პოლიტიკური უფლებამოსილებებით აღჭურვას. ხოლო, მოქალაქეების მიერ - ადგილობრივი ორგანოების არჩევას. ეს ნაწილი თავის თავშივე მოიცავს თვითმმართველობის ორგანოებს შორის ურთიერთდამოკიდებულებას, პოლიტიკური ძალაუფლების განაწილების საკითხებს.
დეცენტრალიზაციის მეორე კომპონენტი ადმინისტრაციულია, რაც მოიაზრებს ხელისუფლების დონეებს შორის კომპეტენციების გამიჯვნას. პირველ რიგში, ცენტრალური ხელისუფლების მიერ ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის კომპეტენციების გადაცემას. ეს კი გულისხმობს როგორც ადგილობრივი ან/და რეგიონული მნიშვნელობის მომსახურების ექსკლუზიურად, დამოუკიდებლად და საკუთარი პასუხისმგებლობით მიწოდებისთვის საჭირო უფლებამოსილებით აღჭურვას, ასევე ადგილობრივ ან/და რეგიონულ დონეზე ფუნქციების ეფექტიანი განხორციელებისთვის ორგანიზაციული სტრუქტურის, მომსახურების მიწოდების და სხვა მასთან დაკავშირებული საკითხების ინდივიდუალურად (თვითმმართველი ერთეული დონეზე) და დამოუკიდებლად გადაწყვეტის შესაძლებლობას.
შემდეგი საკითხია, თუ რა რესურსებით ახორციელებს ადგილობრივი ხელისუფლება უფლებამოსილების ფარგლებში საჯარო საქონლის მიწოდებას და საქმიანობას, რაც ფისკალურ დეცენტრალიზაციას გულისხმობს. ეს დეცენტრალიზაციის პროცესის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კომპონენტია, რადგან სწორედ ფისკალური დეცენტრალიზაცია უზრუნველყოფს რეალურ დეცენტრალიზაციას და ადგილობრივი ორგანოების მიერ ადგილობრივი საკითხების ადგილობრივი ინტერესების შესაბამისად, დამოუკიდებლად გადაწყვეტის შესაძლებლობებს. ფისკალური დეცენტრალიზაცია არა მარტო თვითმმართველი ერთეულების ხარჯების დაგეგმაში დამოუკიდებლობას და შესაბამისი რესურსებით უზრუნველყოფას, არამედ შემოსავლების აკუმულირებას - სრულყოფილი ფისკალური ინსტრუმენტების და საგადასახადო ავტონომიის ქონას გულისხმობს. ეს უკანასკნელი სწორედ რომ აუცილებელია, მაგრამ არასაკმარისი ადგილობრივი ეკონომიკური პოლიტიკის გატარებისთვის. ადგილობრივი ორგანოების მიერ საჯარო სერვისის მიწოდება იქნება ეს თუ ეკონომიკური პოლიტიკის გატარება, მოითხოვს არა მხოლოდ ფინანსურ რესურსებს, არამედ ქონებასაც. ამდენად, მათ შორის, გულისხმობს როგორც ძირითადი (უფლებამოსილების განხორციელებისთვის - საჯარო მომსახურებისთვის საჭირო), ასევე დამატებითი (დანარჩენი, რომელიც არ შედის ძირითადში) ქონების გადაცემას.
ამდენად, ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა კომპლექსური საკითხია, რომელიც ზემოთ აღნიშნულ ყველა კომპონენტს მოიცავს და თანმიმდევრულ განხორციელებას მოითხოვს. სხვა შემთხვევაში, ეფექტიანი დეცენტრალიზაცია და რეალური თვითმმართველობის მიღწევა ნაკლებად შესაძლებელია.
ნაწილი II
წინამდებარე დოკუმენტის მეორე ნაწილი მოიცავს სტრატეგიულ შედეგებს. კერძოდ, სტრატეგიული მიზნის, რეალური დეცენტრალიზაციის მისაღებად კომპლექსური რეფორმის შედეგებს. დოკუმენტის აღნიშნული ნაწილი ითვალისწინებს ქვეყნის ღიად გაცხადებულ და მოსახლეობის უმრავლესობის მიერ მხარდაჭერილ პოლიტიკურ კურსს - ევროპულ ინტეგრაციას. ითვალისწინებს ევროპული ქარტიის „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ განსაზღვრულ პრინციპებს. ყოველივე შემდეგში თქმული კი, გამომდინარეობს იმ საბოლოო მიზნიდან, რაც გულისხმობს დემოკრატიულ განვითარებას, მის განმტკიცებას და ორივე - ეფექტიანი და მოქალაქესთან დაახლოებული მმართველობის უზრუნველყოფას.
ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა
დღევანდელი მოცემულობით, საქართველოში თვითმმართველობა შუალედურ - მუნიციპალურ დონეზე ხორციელდება, რომელიც უმეტესად ემთხვევა საბჭოთა დროინდელი ადმინისტრაციული დაყოფით მიღებულ რაიონებს და მოიცავს ორ ერთმანეთისგან განსხვავებულ - ურბანულ და რურარულ დასახლებებს, რომლთა ზომა, საშუალოდ, 58.3 ათასი მოსახლეა (თბილისის გარეშე საშუალოდ 40.1 ათასი მოსახლე). საერთო ჯამში, საქართველოში სულ 69 თვითმმართველი ერთეულია (მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე 2006 წლის არჩვენების შემდეგ არსებული ახალგორის, ერედვის, ქურთის, თიღვისა და აჟარის მუნიციპალიტეტები). ამ ტიპის ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა არ პასუხობს იმ სოციალურ-ეკონომიკურ და პოლიტიკურ საკითხებს, რაც ქვეყნის წინაშე დგას. ამგვარი მოწყობა არ იძლევა სათანადო გარემოს დეცენტრალიზაციის და შედეგად, რეალური თვითმმართველობისთვის.
გეოგრაფიული, დემოგრაფიული, სოციო-კულტურული გარემოებების და მეტ-ნაკლებად ჰომოგენური განვითარებული ქვეყნების გამოცდილებით, საქართველოსთვის სასურველია ორდონიანი თვითმმართველობის სისტემა - რეგიონული და მუნიციპალური. მით უმეტეს, როცა არსებობს ისტერიულად ჩამოყალიბებული რეგიონები, მაგრამ დღეს არანაირი სამართლებრივი სტატუსი არ გააჩნია.
მუნიციპალური - თვითმმართველობის პირველი დონე, რომელიც ხორციელდება ქალაქის, ან მცირე ქალაქის, დაბის და სოფლების, ან მხოლოდ სოფლების გაერთიანების ფარგლებში.
რეგიონული - თვითმმართველობის მეორე დონე, რომელიც ხორციელდება რამდენიმე მუნიციპალიტეტში და მოიცავს ისტორიულად ჩამოყალიბებულ მხარეებს.
იმისათვის, რომ მმართველობა მოსახლეობას უფრო მეტად დაუახლოვდეს და მეტი შესაძლებლობა იყოს მასში მონაწილეობის, საჯარო მომსახურების ეფექტური და ეფექტიანი მიწოდებისთვის, საჭიროა მუნიციპალურ დონეზე თვითმმართველი ერთეულების რაოდენობის ზრდა. ახალი მუნიციპალიტეტის შექმნა დაფუძნებული უნდა იყოს გეოგრაფიულ, დემოგრაფიულ, ეკონომიკურ და სხვა გარემოებებზე. აღნიშნული ფაქტორების მიხედვით, კრიტერიუმები უნდა აისახოს შესაბამის სამართლებრივ აქტებში, რომელიც ადგენს მუნიციპალიტეტის დონეზე თვითმმართველი ერთეულის გაყოფა ან გაერთიანების წესებს.
მუნიციპალურ დონეზე თვითმმართველი ერთეულის უფლებამოსილება უნდა იყოს ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხები, ხოლო რეგიონულ დონეზე თვითმმართველი ერთეულის - ყველა ის საჯარო საკითხი, რომელიც თავისი არსით ინტერ-მუნიციპალურია და გამოირიცხება ცენტრალური ხელისუფლების განსაკუთრებულ გამგებლობას მიკუთვნებული სფეროებიდან.
პოლიტიკური დეცენტრალიზაცია
ევროპული ქარტია „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ მიუთითებს, რომ „ამ უფლების [თვითმმართველობა] განხორციელება ხდება საბჭოების ან ასამბლეების მიერ, რომლებიც შედგებიან პირდაპირი, თანაბარი და თანასწორი ხმის მიცემის საფუძველზე ფარული კენჭისყრით არჩეული წევრებისაგან და რომლებთანაც შეიძლება არსებობდნენ მათ წინაშე პასუხისმგებელი აღმასრულებელი ორგანოები“. აღნიშნული მკვეთრად უსვამს ხაზს წარმომადგენლობით ორგანოზე, რომლის საშუალებით ხორციელდება ადგილობრივი თვითმმართველობა, ხოლო თუკი არსებობს აღმასრულებელი ორგანო, მაშინ ის სწორედ მათ წინაშეა ანგარიშვალდებული. ეს კი ნიშნავს, რომ სწორედ წარმომადგენლობითი ორგანო უნდა იყოს ადგილობრივ დონეზე მმართველობის ძლიერი რგოლი. ეს ორგანო უნდა იყოს ადგილობრივი პოლიტიკის განმსაზღვრელი და აღსრულებაზე ზედამხედველობის სათანადო ბერკეტებით აღჭურვილი.
ამდენად, სტრატეგიული მიზანი - პოლიტიკური დეცენტრალიზაცია მიღწეულია მაშინ, როცა:
მუნიციპალურ დონეზე უზრუნველყოფილია:
- პირდაპირი წესით არჩეული ძლიერი წარმომადგენლობითი ორგანო - მუნიციპალიტეტის საკრებულო;
- მოსახლეობის რაოდენობის მიხედვით განსაზღვრული წევრთა რაოდენობა - პროპორციული და შერეული სისტემით არჩეული წევრები;
- საკრებულოს გაზრდილი როლი - პოლიტიკური ძალაუფლების ზრდა იმისათვის, რომ რეალურად განსაზღვროს ადგილობრივი პოლიტიკა და ზედამხედველობა გაუწიოს მის აღსრულებას.
რეგიონულ დონეზე უზრუნველყოფილია:
- პირდაპირი წესით არჩეული ძლიერი წარმომადგენლობითი ორგანო - რეგიონის ასამბლეა (საბჭო);
- მოსახლეობის რაოდენობის მიხედვით განსაზღვრული წევრთა რაოდენობა - პროპორციული პრეფერენციული სისტემით (ღია სიები) არჩეული წევრები;
- რეგიონულ დონეზე თვითმმართველობის საბჭო - მენეჯერის მოდელი, რაც გულისხმობს ასამბლეის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების აღსრულებისთვის ბიუროკრატიული აპარატის - რეგიონული მთავრობის დაკომპლექტებას.
ადმინისტრაციული დეცენტრალიზაცია
არსებულ მუნიციპალურ დონეზე ადგილობრივი თვითმმართველობის საკუთარი უფლებამოსილება კანონითაა განსაზღვრული, რომელიც კონსტიტუციის შესაბამისად, სრული და ექსკლუზიური უნდა იყოს. ამავდროულად, თვითმმართველობისა და ცენტრალური ხელისუფლების უფლებამოსილება გამიჯნულია. მიუხედავად იმისა, რომ ამგვარი კონსტიტუციური მოწესრიგება არსებობს, რეალურად დღემდე პრობლემად რჩება ცენტრალურსა და ადგილობრივს შორის უფლებამოსილების გამიჯვნა. ასევე, არსებული მდგომარეობა ვერ აკმაყოფილებს ექსკლუზიურობის და სისრულის კომპონენტს. ამ პირობებში კი ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ უფლებამოსილების ფარგლებში გადაწყვეტილების მიღების დამოუკიდებლობა დაბალია და ცენტრალურ ხელისუფლებას გააჩნია მასში ჩარევის ბერკეტები. მეორე მხრივ, უფლებამოსილების სისრულე ადგილობრივ დონეზე მიღებული გადაწყვეტილების ეფექტიანობის თვალსაზრისითაც მნიშვნელოვანია, რადგან ამა თუ იმ უფლებამოსილების ფარგლებში, გადაწყვეტილების მიღების მეტად ეფექტიანობა, ხშირ შემთხვევაში, მოითხოვს ამ უფლებამოსილების ყველა კომპონენტის მოცვას.
ფორმალურად, ადგილობრივი ორგანოები შიდა სტრუქტურას საკუთარი სურვილისამებრ, დამოუკიდებლად განსაზღვრავენ და აკომპლექტებენ. ადგილობრივი ორგანოების მიერ ორგანიზაციული სტრუქტურის შექმნაში დამოუკიდებლობა კი მნიშვნელოვანია, რადგან სწორედ ორგანიზაციული მოწყობაა ის აუცილებელი წინაპირობა, რაც საჯარო სერვისების ეფექტური და ეფექტიანი მიწოდებისთვისა საჭირო. თუმცა, რეალურად, ადგილობრივ ორგანოებში ორგანიზაციული მოწყობა თითქმის ყველგან იდენტურია და ნაკლებად ითვალისწინებს უფლებამოსილების ეფექტური განხორციელების პრინციპებს. ამის მიზეზი, ერთი მხრივ, თავად ადგილობრივ დონეზე პოლიტიკური ნების საკითხია და მეორე მხრივ, ის საკანონმდებლო მოწესრიგება, რომელიც ქვეყნის მასშტაბით, ერთიან, უნიფიცირებულ მიდგომას აწესებს და შიდა ორგანიზაციული სტრუქტურის დამოუკიდებლად განსაზღვრის შესაძლებლობას ნაკლებად ტოვებს.
ამდენად, სტრატეგიული მიზანი - ადმინისტრაციული დეცენტრალიზაცია მიღწეულია მაშინ, როცა:
ორივე დონეზე უზრუნველყოფილია:
- ცენტრალურ, რეგიონულ და მუნიციპალურ დონეზე უფლებამოსილება გამიჯნულია, რაც სუბსიდიარობის პრინციპის სრულყოფილ დაცვას ეფუძნება;
- რეგიონული და მუნიციპალური თვითმმართველი ერთეულების საკუთარი უფლებამოსილებები ექსკლუზიური და სრულია;
- რეგიონულ და მუნიციპალურ ორგანოებს შიდა სტრუქტურის განსაზღვრის სრული დამოუკიდებლობა აქვთ.
უფლებამოსილების განაწილებისას უპირატესობა ენიჭება მუნიციპალურ დონეს, ხოლო რეგიონულს გადაეცემა მხოლოდ ის უფლებამოსილება, რომელიც თავისი არსით ინტერ -მუნიციპალურია.
ფისკალური დეცენტრალიზაცია
საქართველოში ფისკალური დეცენტრალიზაციის დონე ხარჯების ნაწილში უფრო მეტია, ვიდრე შემოსავლების მხარეს. თუკი გავითვალისწინებთ იმ გარემოებას, რომ ქონების გადასახადი და რიგი მოსაკრებლები ადგილობრივი ბიუჯეტის საკუთარი შემოსავალია, მაგრამ მისი განსაზღვრის, დაგეგმის და ადმინისტრირების უფლებამოსილებას ადგილობრივი ორგანოები მოკლებული არიან, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ადგილობრივ თვითმმართველობას არანაირი ფისკალური ავტონომია (საშემოსავლო ნაწილი) არ გააჩნია. მეორე მხრივ, თვითმმართველ ერთეულებს de jure ხარჯების დამოუკიდებლად დაგეგმის უფლებამოსილება გააჩნიათ, მაგრამ de facto მდგომარეობა განსხვავებულია.
2017 წლის მდგომარეობით, 63 მუნიციპალიტეტის (თბილისის და ოკუპირებული ტერიტორიების მუნიციპალიტეტების გარეშე) შემოსავლების წილი ნაერთი ბიუჯეტის (ყველა დონის) 10.1% იყო. ამ პერიოდში, თვითმმართველი ერთეულების მიერ მიღებული შემოსავლების საშუალოდ 28.0% საგადასახადო წყაროებიდან მიღებული სახსრები იყო, რაც მთლიანად გადასახადების საშუალებით აკუმულირებული შემოსავლების 3.2%-ია. თვითმმართველი ერთეულის ძირითადი შემოსავლის წყარო კი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მიღებული პირობიანი და უპირობო გრანტებია. 2017 წლის მდგომარეობით, თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტების ვერტიკალური ფისკალური დისბალანსი საშუალოდ 0.65-ია (დიაპაზონი 0 – 1), რასაც ადგილობრივი საბიუჯეტო პროცესის წარმართვაზე უარყოფითი გავლენა გააჩნია და მეორე მხრივ, ამ პირობებში ადგილობრივ ორგანოებს ნაკლებ შესაძლებლობას აძლევს დამოუკიდებლად, სურვილისამებრ დაგეგმონ გადასახდელები.
ამდენად, სტრატეგიული მიზანი - ფისკალური დეცენტრალიზაცია მიღწეულია მაშინ, როცა:
- თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის ფისკალური დისბალანსი დაბალია;
- ორივე დონის ფინანსური წყაროები თანაზომიერია მათ უფლებამოსილებებთან;
- ფინანსურად სუსტი თვითმმართველი ერთეულებისთვის არსებობს გათანაბრების სისტემა, რომელიც ადგილობრივი შემოსავლების აკუმულირების დემოტივაციას არ იწვევს;
- ხელისუფლების ორივე დონეს გააჩნია ფისკალური ავტონომია, რაც არა მხოლოდ ხარჯების დამოუკიდებლად დაგეგმას, არამედ გადასახადებისა და მოსაკრებლების განსაზღვრას, დაგეგმას და ადმინისტრირებას გულისხმობს;
- თვითმმართველი ერთეულის ქონებაა, რომელიც არ არის კერძო საკუთრებაში და არ წარმოადგენს ცენტრალური ხელისუფლების ძირითად ქონებას;
- თვითმმართველი ერთეული მის საკუთრებაში არსებული ქონებას დამოუკიდებლად განკარგავს.
- მუნიციპალურ და რეგიონულ დონეებს შორის ქონება სამართლიანად განაწილდა, რაც გულისხმობს მათი უფლებამოსილების შესაბამისად, ქონების გადაცემასა და გამიჯვნას (დამატებითი ქონების შემთხვევაში უპირატესობა ენიჭება მუნიციპალიტეტს).
სხვა საკითხები: გარანტიები, ზედამხედველობა, პირდაპირი მმართველობა
ერთი მხრივ, მნიშვნელოვანია კომპლექსური დეცენტრალიზაცია - პოლიტიკური, ფისკალური და ადმინისტრაციული - დამოუკიდებლობისა და პასუხისმგებლობის მქონე თვითმმართველი ერთეულების არსებობა, მაგრამ მეორე მხრივ აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობა ხორციელდება და ადგილობრივი ორგანოები მოქმედებენ ქვეყნის ერთიან სამართლებრივ სისტემაში. ამდენად, მნიშვნელოვანია სახელმწიფო ზედამხედველობა (სამართლებრივი), რომლის მიზანი ადგილობრივი ორგანოების საქმიანობის კანონიერების უზრუნველყოფაა. ამ ნაწილში მნიშვნელოვანია, რომ თვითმმართველობის ნებისმიერ დონეზე სამართლებრივი ზედამხედველობის პრინციპები მკაფიო იყოს და უშუალოდ ზედამხედველობის პროცესი არაორაზროვანი, მკაცრად რეგლამენტირებული, რათა მინიმიზებული იყოს ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან რეგიონული თუ მუნიციპალური ორგანოების საქმიანობაში ჩარევის შესაძლებლობა.
ამდენად, თვითმმართველობის დამოუკიდებლობა და სათანადო გარანტიები არსებობს მაშინ, როცა:
- რეგიონულ და მუნიციპალურ დონეზე თვითმმართველი ერთეულის შექმნა/გაუქმებაზე გადაწყვეტილების პროცესი იწყება ადგილობრივი წარმომადგენლობით ორგანოებთან კონსულტაციით;
- რეგიონულ და მუნიციპალურ დონეზე თვითმმართველი ერთეულის შექმნა/გაუქმებაზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულია ხელისუფლების სხვადასხვა შტო. გადაწყვეტილებას პარლამენტი იღებს კვალიფიციური უმრავლესობით;
- ადგილობრივი წარმომადგენლობითი ორგანოს დათხოვნა ან საქმიანობის შეჩერების საფუძველი არსებობს მაშინ, როცა მათი მოქმედებით საფრთხე შეექმნა ქვეყნის სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას, სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოთა კონსტიტუციური უფლებამოსილებების განხორციელებას;
- რეგიონული და მუნიციპალური თვითმმართველი ერთეულის წარმომადგენლობითი ორგანოს დათხოვნა ან საქმიანობის შეჩერების პროცესში ჩართულია ხელისუფლების სხვადასხვა შტო;
- კანონით მკაფიოდ განსაზღვრულია ადგილობრივი წარმომადგენლობითი ორგანოს ვადამდე უფლებამოსილების შეწყვეტის კრიტერიუმები;
- კანონით განსაზღვრულია პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის ფარგლები და ვადები, შემოღების პროცესი და პრინციპები.
ამასთან არამხოლოდ შექმნა/გაუქმების საკითხზე, არამედ ყველა სხვა, ცენტრალური ხელისუფლების ორგანოების გადაწყვეტილებებზე, რომელიც ადგილობრივ თვითმმართველობას უკავშირდება, წინ სათანადო წესით გამართული კონსულტაცია უნდა უძღოდეს. წესი უნდა იზიარებდეს ისეთ პრინციპებს, რომელიც უზრუნველყოფს ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ინტერესების დაცვას და ცენტრალური ხელისუფლების ორგანოებს არ დაუტოვებს შესაძლებლობას თავი აარიდონ თვითმმართველ ერთეულებთან კონსულტაციის გარეშე გადაწყვეტილების მიღებას.

Decentralisation of Authority
Three decades have passed since the restoration of Georgia’s independence, although no relevant changes were made in terms of governance over that period. Generally, institutional transformation process in Georgia got protracted and suffers from a number of problematic issues. At the same time, it can be argued that self-governance is among the issues that lag behind a general transition process.
After restoration of independence, self-government reform was carried out in different stages. Almost all of them were contradictory to each other. It is possible to say that in fact each stage was anti-reform, since they were not intended for administrative-territorial modernisation of the country, decentralisation of political power or institutional transformation. This is a rather salient issue in the post-soviet countries which are on their path of developing democratic institutions. Policy that was implemented in Georgia in this regard was rather a combination of actions aimed at solidification of power of political groups in government and attempts to stay in power. Therefore, even after three decades, we do not have a tangible result in this direction. In fact, political power is fully centralized and public goods are channeled through such system. As a result, we may say that we do not have a self-government, but de-facto self-government. There is a fundamental difference between these two.
Local self-government is a result of decentralisation which includes political, administrative and fiscal components. At the same time, decentralisation has several objectives. The major objective is effective implementation of public policy which in turn carries out such important functions as follows:
Public Good – public good is more effective and efficient if it is provided to the population by the closest government body. This is precipitated by local self-government’s information advantage and flexibility vis-à-vis local population’s needs.
Democracy – under decentralised governance it is possible to lessen the problem of elections as “incomplete contract”. Self-government body is the closest to the population. It is at the local level that population’s [direct] participation in governance is possible and therefore it has more mechanisms of control of government bodies.
Limited Government – maintaining individual freedom requires eradication of power concentration. The mechanism to ensure this is rule of law and “horizontal” (legislative, executive and judiciary) division of power. However, the latter is not sufficient for the limited government because of persisting problem of enforcement. Decentralisation is a “vertical” division of power and represents a self-enforcing mechanism of curbing the government.
Market Protection – decentralisation implies competition between the self-government entities. Under such conditions, government bodies have an incentive to ensure credibility of their obligations. Wrong steps of the government will be punished and right ones, on the contrary, will be rewarded. This is necessary for a successful market.
Political Class – Under decentralisation, local politics are in fact made at a local level which enables relevant ground for emergence of local political leaders, their development and recruitment. This also contributes to development and stability of political parties/groups.
Firstly, real decentralisation starts with administrative-territorial arrangement issues. In particular, this implies where and on what level self-governance is exercised as well as what is optimal area to effectively and efficiently exercise self-governance which includes geographic, demographic, economic, historical, ethno-cultural and other circumstances.
Taking these into account will rule out (at any tier) creation of a self-government entity as a result of mechanical division or merger.
Political element of decentralisation means determination of local self-government bodies, defining rule of their formation (election) and equipping them with relevant political power. And from the citizens’ part it implies election of local self-government bodies. This part in itself includes the issues of inter-relationship between the self-government bodies and distribution of political power.
Second element of decentralisation is administrative which envisages differentiating competences between the government levels. Firstly, this implies transferring competences from central government to local self-government. This means that local self-government is equipped to provide services of both local or/and regional importance exclusively, independently and under its own responsibility as well as it is able to independently and individually deal with issues such as organisational structure, service provision and others that are necessary for efficiently carrying out functions at local or/and regional level.
Another issue is what are the resources of local self-government to work and provide services within its scope of competence, which implies fiscal decentralisation. This is a particularly important element of the decentralisation process because it is precisely fiscal decentralisation that ensures real decentralisation and allows local authorities solve local issues independently, in line with local interests.
Fiscal decentralisation means not only independence in terms of planning of expenses of self-governing entities and provision with relevant resources but accumulation of incomes as well, that is, having comprehensive fiscal instruments and tax autonomy. The latter is necessary, although insufficient to carry out local economic policy. Delivery of public services or implementation of economic policy from local bodies require not only financial resources, but property as well. Therefore, this means transferring both principal (needed for carrying out responsibility – providing public services) and auxiliary (the rest which is not part of principal) property.
Therefore, local self-government reform is a complex issue which consists of all abovementioned components and require consistent implementation. Otherwise, it is unlikely to achieve efficient decentralisation and have real self-government.
Part II
The second part of this paper includes strategic outcomes. In particular, outcomes of complex reform aiming to achieve the strategic objective – real decentralisation. This part of the document takes into account Georgia’s openly manifested political vector which is supported by the majority of the population – European integration. It also considers the principles set forth in the European Charter of Local Self-Government.  All that is discussed in the next pages, stems from an ultimate goal that includes democratic development, strengthening democracy and ensuring governance that is both efficient and close to a citizen.
Administrative-territorial arrangement
Currently, self-governance in Georgia is exercised at an intermediate – municipal level which mostly coincides with districts under soviet administrative division which normally include two different settlements – urban and rural with the average size of 58,300 inhabitants (outside of Tbilisi it is 40,100 inhabitants on average). In total, there are 69 self-governing entities in Georgia (including Akhalgori, Eredvi, Kurta, Tighva and Azhara municipalities that were created after 2006 elections and are now on Georgia’s occupied territories). This type of administrative-territorial arrangement does not meet the socio-economic and political demands that the country faces. This arrangement does not allow a relevant environment for decentralisation and consequently for real self-governance.
Given Georgia’s geographic, demographic and socio-cultural circumstances as well as the experience of more or less homogenous developed countries, it is desirable for Georgia to have a two-tier self-government system – regional and municipal. And what is more, there are historically established districts but today they have no legal status whatsoever.
Municipal – First tier of self-government which is exercised within a city or town, townlet, village or amalgamation of villages only.
Regional – Second tier of self-government which is exercised in several municipalities and consists of historically established areas.
To make sure that governance is closer to population and there are more opportunities to participate in governance as well as of public services are delivered efficiently and effectively, number of self-governing entities at a municipal level should grow. Creation of a new municipality should be based on geographic, demographic, economic and other circumstances. Criteria based on these factors should be reflected in legal acts which set forth rules of division or merger of self-governing entity at a municipal level.
Issues of local importance should belong to the scope of self-governing entity at a municipal level whereas self-governing entity at a regional level should deal with all those public issues which are in essence inter-municipal and excluded from the fields that are subjected to the authority of central government.
Political Decentralisation
European Charter of Local Self-Government indicates that “This right [self-governance] shall be exercised by councils or assemblies composed of members freely elected by secret ballot on the basis of direct, equal, universal suffrage, and which may possess executive organs responsible to them”. This makes a strong emphasis on representative body through which local self-government is exercised whereas if there is an executive body in place, the latter is responsible to them. This means that it is a representative body that should be the strongest link at a local level. This body should determine local policy and be equipped with relevant levers to carry out oversight of enforcement.
Therefore, the strategic goal – political decentralisation is achieved when:
At the municipal level the following things are in place:
• Strong representative body - municipal council - elected through a direct vote
• Number of municipal council members is based on number of population – there are members elected both by proportional and mixed system
• Stronger role of municipal council – increased political power to ensure that local politics is really determined and oversight on implementation is carried out.
At the regional tier the following things are in place:
• Strong representative body – regional assembly (council) – elected through a direct vote
• Number of regional council members is based on number of population – members are elected through proportional preferential (open lists) system
• Self-government board – manager model at a regional tier which implies staffing of a bureaucratic apparatus – regional government to implement decisions made by the assembly.
Administrative Decentralisation
Authority of local self-government at a municipal level is defined by the law which, according to the constitution, should be full and exclusive. At the same time, authority of self-government and central government is differentiated. Although such constitutional arrangements are in place, in fact demarcation of boundaries between authorities of central and local government remains a problem. In addition, current situation does not meet the criteria of exclusiveness and fullness. Under these circumstances, local self-government has limited independence to make decisions within their scope of competence and central authorities have leverage to interfere. On the other hand, full power is also important in terms of effectiveness of decisions made at a local level, because as part of various scope of power, effectiveness of decision-making often requires encompassing all components of power.
Formally, local bodies define and staff internal structures independently, at their own discretion. Independence of self-governance bodies in creation of organizational structure is vital, because organizational arrangement is an indispensable pre-condition for effective and efficient delivery of public services. However, organizational structures in local bodies are identical almost everywhere and principles of effectively exercising authority is not properly taken into account. The reason behind that on the one hand is a matter of political will and on the other hand legislative arrangements which imposes common, unified approach across the countries and does not leave a room to independently shape organizational structure.
Therefore, the strategic goal – administrative decentralisation is achieved when:
The following things are in place at both levels:
• Authorities at central, regional and municipal levels are demarcated based on comprehensive observation of subsidiarity principle
• Authorities of regional and municipal self-governing entities are exclusive and full
• Regional and municipal bodies have full independence in defining internal structures.
When delegating the authorities, advantage is given to a municipal level whereas only that part of authority which in essence is inter-municipal is delegated to a regional government.
Fiscal Decentralisation
The level of fiscal Decentralisation in Georgia is higher in the component of expenses as compared to revenues. Given the fact that property tax and some of the levies constitute local budget’s own income, although local bodies are deprived of a possibility to determine, plan and administer it, we can say that local self-government does not have any fiscal autonomy (in revenue aspect). On the other hand, self-governing entities are de jure allowed to independently plan expenses but de facto situation is different.
As of 2017, share of revenues of 63 municipalities (excluding municipalities of Tbilisi and the occupied territories) in a consolidated budget (all levels) was 10.1%. At that time, on average 28.0% of self-governing entities’ revenues was money collected from taxation which equals 3.2% of total tax generated incomes. The major source of income of a self-governing entity is conditional and unconditional grants from the state budget. As of 2017, vertical fiscal imbalance of self-governing units’ budgets is 0.65 on average (range from 0 to 1) which negatively affects steering of local budgeting process and at the same time, under these circumstances, local self-government bodies have less possibilities to plan payables independently at their own discretion.
Therefore, strategic goal – fiscal Decentralisation is achieved when:
• Fiscal misbalance of self-governing entity’s budget is low.
• Financial sources of both levels are commensurate with their scope of competence.
• There is an equalization system for financially weak self-governing entities which does not de-incentivize accumulation of local revenues.
• Both levels of government have fiscal autonomy which implies not only independent planning of expenses but determination, planning and administering of taxes and levies.
• Property that is not in private ownership and it not a main property of central government is a self-governing entity’s property.
• Self-governing entity independently disposes property at its ownership.
• Property between municipal and regional levels are distributed fairly which implies transfer and division of property in line with their scope of competence (in case there is an additional property, priority is given to a municipality).
Other Issues – Guarantees, Supervision, Direct Governance
On the one hand it is important to have complex Decentralisation – existence of self-governing entities with political, fiscal, administrative independence and responsibility. However, on the other hand of note is that local self-governance is exercised and local self-government bodies act within a unified legal system. Therefore, importance is attached to state oversight (legal) whose aim is to ensure that local self-government bodies carry out their activities in line with the law. In this part it is crucial to have clear legal oversight principles at any level of self-government and the oversight process itself should be unambiguous and strictly regulated to minimize possibilities of the central authorities to interfere in the activities of regional or municipal bodies.
Therefore, independence and relevant safeguards for self-government can exist when:
• Process of creation/abolition of self-governing entity at a regional and municipal level starts with consultations with local representative bodies.
• Different branches of government are involved in the decision-making process over creation/abolition of self-governing entity at a regional and municipal level. Parliament makes decision by qualified majority vote.
• Ground for dissolving or suspending activity of a local representative body exists when their actions pose a threat to the country’s sovereignty, territorial integrity and exercise of constitutional powers of state bodies.
• Different branches of government are involved in dissolving or suspending representative body of regional or municipal self-governing entity.
• Criteria for suspending powers of local representative body is clearly defined by the law.
• The scope of direct government rule as well as process and principles for introduction of such rule is defined by the rule.
In addition, consultations held in line with a relevant rule should precede to all other decisions of the central government bodies related to the local self-government – not only those about creation/abolition issues. This rule should encompass such principles which ensure protection of interests of local self-government bodies and will deny a possibility to central government institutions to make decisions by escaping consultations with self-governing entities.